Łączymy wolontariat pracowniczy z rozwojem kompetencji – mówi Nina Krystoń, prezes stowarzyszenia „Chcemy Pomóc” przy Grupie Kopex

0
3276

Rozmowa z Niną Krystoń, prezes stowarzyszenia „Chcemy Pomóc” powołanego przy Grupie Kopex w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu. Pani prezes realizuje projekty społeczne, które poprzez wzmacnianie umiejętności podnoszą kompetencje biznesowe uczestników projektów. Jej podstawową zasadą w działaniu jest oparcie pracy na dobrych relacjach międzyludzkich.

 

Stowarzyszenie „Chcemy Pomóc” zostało powołane trzy lata temu z inicjatywy akcjonariusza większościowego Grupy Kopex, Krzysztofa Jędrzejewskiego. – Pomysł powołania organizacji działającej zgodnie z zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu i otwartości społecznej był priorytetem inwestora, a ja mogłam go wspomóc operacyjnie. Poszukiwano osobę, która zajęłaby się realizacją tego projektu, a ponieważ bardzo mi się on spodobał, podjęłam się tego zadania. – mówi pani Nina Krystoń. – Udało nam się w ciągu dwóch miesięcy zebrać grupę, utworzyć stowarzyszenie i dokonać rejestracji. Chcieliśmy stworzyć miejsce, w którym pracownicy Grupy Kopex mogliby poznawać się na innym gruncie niż zawodowy i integrować ze sobą poprzez wspólne wykonywanie projektów, a także wspieranie inicjatyw wychodzących poza przedsiębiorstwo. Z czasem dołączyła do nas druga grupa kapitałowa, Mostostal Zabrze.

 

Jakie bariery napotykają kobiety na drodze lidera biznesu?

Kobiety mają dużo cech potrzebnych do tego, żeby zostać liderami. Wytrwałość, konsekwencja, umiejętności negocjacyjne czy metodyczność, to mamy, tylko tego nie doceniamy, albo nie jesteśmy gotowe, żeby podwyższać swoją pozycję społeczną. Uważam, że panie w Polsce mają silny kręgosłup, potrzebują czasami wsparcia coachingowego lub mentorskiego oraz narzędzi na przykład w kwestii analizy finansowej bądź zarządzania projektami. Ważny jest pomysł na siebie, świadomośćco chce się osiągnąć. Warto skorzystać z doradcy zawodowego lub coacha, jeżeli dopiero szukamy swoich pasji.

Jak to się stało, że obrała Pani taką ścieżkę życiową?

Bycie społecznikiem otrzymałam w darze, taką mam naturę. Pracuję w zgodzie z moimi przekonaniami, co daje mi duży komfort. Jestem mężatką, mamy troje dzieci, najmłodszy syn w tym roku skończył dziewiętnaście lat. Miałam możliwość przebywać na urlopie wychowawczym i spędzać z dziećmi pierwsze trzy lata, co uważam dzisiaj za przywilej. Po powrocie z urlopu rozpoczęłam z mężem własna działalność gospodarczą i w dalszej kolejności, pracę w Grupie Kopex. Tak naprawdę miałam możliwość inwestowania w swoją karierę, kiedy skończyłam 35 lat. Dzięki wsparciu męża i zachęcie dzieci rozpoczęłam naukę i świadomy rozwój siebie. Rodzina wspiera mnie w tym co robię, uczestniczą w spotkaniach lub udzielają się jako wolontariusze.

Jakie są najważniejsze projekty społeczne zrealizowane przez Państwa Firmę?

Jednym z ważnych projektów, było zwrócenie uwagi na wartości w kulturze biznesowej Grupy Kopex. Są to kwestie bardzo istotne, bo w ich obrębie znajdują się szacunek, rozwój, otwartość, dostrzeganie drugiego człowieka.Te wartości nie są łatwe do wdrożenia, ale uważam, że dążenie do ich realizacji to jedna z najważniejszych rzeczy, a nawet fundamentalna, jeśli się chce prowadzić działalność biznesową. Przeprowadzamy dużo akcji, a miniony rok był jednym z lepszych. Udało nam się zaangażować prawie tysiąc pracowników wrealizowane przez nas inicjatywy. Jestem bardzo zadowolona, że wiele osób skorzystało z naszych akcji. Współpracujemy z organizacjami pozarządowymi i z Urzędem Miasta. Jeżeli wspieram organizację, to szukam także tego, co ta organizacja mogłaby zaoferować nam, np. doradztwo czy pomoc psychologa., terapeuty. Szukam wymiany po to, żeby korzyści nie były jednostronne. Wraz z moim zespołem wyszłam z inicjatywą, żeby stworzyć forum społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), przedsiębiorstw, które w ramach regionu udzielają się społecznie – współpracują z trzecim sektorem albo realizują tego rodzaju programy. Dzielimy się wiedzą, doświadczeniem i zapraszamy nawzajem do uczestnictwa we wdrażanych programach. Od ponad trzech lat organizujemy spotkania z cyklu „Życie to ludzie”, na które zapraszamy osoby z pasją i wszystkie wspomagane przez nas organizacje.. Każda z organizacji, które wspieramy finansowo ma okazję przyjść, przedstawić się i pochwalić się osiągnięciami w ramach naszej współpracy. Na tych spotkaniach obecne są również dzieci pracowników z klas gimnazjalnych i licealnych, które uczestniczą w Programie stypendialnym naszego Stowarzyszenia „Chcemy pomóc”.. Rozpoczynamy również 3 edycję cyklu 8 warsztatów oraz wystąpień osób, które osiągnęły sukces w różnych dziedzinach, w ramach projektu Akademia Rozwoju Przywództwa Grupy Kopex.

Jaki jest Pani zakres obowiązków służbowych?

Po zmianach organizacyjnych w firmie odpowiadam za trzy obszary – społeczną odpowiedzialność biznesu, komunikację wewnętrzna, szkolenia i rozwój pracowników. Promuje i realizuję wolontariat pracowniczy, który łączę z rozwojem kompetencji. Jeśli umiesz się znaleźć w projekcie społecznym, zorganizować swój zespół, poznać organizacje i ludzi na rzecz, których pracujesz i ukończysz swój pomysł, projekt zgodnie z założeniami i budżetem, to poradzisz sobie w projektach biznesowych. Uważam, że to jest kierunek działań rozwojowych dla przyszłych pracowników i osób już pracujących.

Mamy czteroosobowy zespół, jesteśmy podzieleni obszarami. Pracujemy nad utworzeniem Akademii Trenerów Wewnętrznych, dzięki której zaangażujemy naszych pracowników, którzy wykażą się zdolnościami trenerskimi i będą gotowi podzielić się swoją wiedzą.. Docelowo chcę utworzyć grupę składającą się z 15-20 trenerów

Na jakich zasadach nawiązuje Pani współpracę?

Głównym atutem mojego zespołu jest to, że budujemy współpracę opartą na dobrych relacjach międzyludzkich. To jest najważniejsze, obojętnie czy to jest mała firma czy duża, czy organizacja pozarządowa. Nie pracuję anonimowo, staram się nawiązać dobry kontakt, a poprzez to ulepsza się przepływ informacji i w większym stopniu można poznać potrzeby i oczekiwania drugiej strony.

Widzimy możliwość współpracy w obrębie sfery społecznej i biznesu z różnymi organizacjami, bo bardzo potrzebna jest wymiana informacji z różnych obszarów. Osoby z organizacji pozarządowych potrzebują wiedzy oraz podejścia biznesowego i my się taką wiedzą dzielimy. Osoby prowadzące organizacje objęte mogą być opieką mentorską z naszej strony. My też się uczymy od nich – jak tworzyć program wolontariatu, jak motywować pracowników do wolontariatu, tak aby było to zgodne z ich wolą i przekonaniem oraz jak prowadzić relacje publiczne. Jest to także kwestia znalezienia wspólnego języka Staramy się rozbudowywać umiejętności i kompetencje poprzez treningi i coaching. Zachęcam zawsze, aby być horyzontalnym, widzieć szerzej, dalej, nie zatrzymywać się tu i teraz, tylko myśleć bardziej perspektywicznie, co też zapobiega doraźnie zniechęcaniu się.

Jakie są plany osobiste i zawodowe kobiety charyzmatycznej?

Lubię postanowienia noworoczne, choć nie zawsze je osiągam. Razem z rodziną zapisuję je na kartkach, chowam do pudełka i wracam do nich po czasie. W tym roku „zbieram owoce” tzn. wyciągam wnioski, wdrażam poprawki, cieszę się osiąganymi celami, doceniam rodzinę, przyjaciół, zespół, siebie i ludzi wokół mnie.

https://vimeo.com/138955846

http://www.kopex.com.pl

www.chcemypomoc.pl

idm,52602,wydarzenia.html

Grzegorz Gruener

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj