8. edycja 4 Design Days w Katowicach

0
1144

W dniach 25-28 stycznia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, odbyły się 4 DESIGN DAYS. Wydarzenie, które jest niewątpliwym świętem architektury, projektowania i wystroju wnętrz oraz szeroko pojętego wzornictwa. Liczbę uczestników tegorocznej edycji szacuje się na ponad 14 tysięcy osób, z czego 7 tysięcy to goście biznesowi. Odbyło się ponad 75 debat, na których głos zabrało 350 prelegentów. Architekci, projektanci, deweloperzy, inwestorzy oraz włodarze miast przez 4 dni omawiali problemy i zagadnienia dotyczące współczesnych trendów, poszanowania dotychczasowych dokonań jak i użyteczności i trwałości wyrobów.

Organizatorem 4 DESIGN DAYS, od pierwszej edycji w 2016 r., jest Grupa PTWP, wydawca branżowych pism i portali, m.in.: propertynews.pl, propertydesign.pl, dobrzemieszkaj.pl. Grupa PTWP specjalizuje się także w organizacji kongresów, konferencji, szkoleń, seminariów i wydarzeń specjalnych na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym – European Economic Congress (EEC) – największą imprezą biznesową Europy Centralnej.  

Drugiego dnia 4 Design Days, podczas wieczornej gali przyznano nagrody w konkursie Dobry Design. Wyróżnienie to przyznawane jest markom z branży wnętrzarskiej, które charakteryzują się wysoką jakością produktów, trwałością, ponadczasowością i troską o zrównoważony rozwój. Redaktor portalu Dobrzemieszkaj.pl Justyna Łotowska podkreśliła iż tegorocznym motywem przewodnim jest „nieśmiertelne” projektowanie. Temat ten wzbudził duże zainteresowanie i stąd liczba zgłoszeń i poziom konkursu jak zwykle były imponujące. Ewa Kozioł również redaktorka wyżej wymienionego portalu dodała, że wybór spośród twórców we wszystkich 14 kategoriach plebiscytu był w tym roku wyjątkowo trudnym i ciekawym zadaniem.

W konkursach wyróżniono: w kategorii Best Polish Designer nagroda trafiła do rąk Jadwigi Husarskiej-Sobiny, z pracowni Husarska Design Studio, która zajmuje się projektowaniem produktów na potrzeby wdrożeń przemysłowych.  W kategorii Best Polish Designer under 30 nagrodę Dobry Design 2024 odebrała Zuzanna Telka, absolwentka Wydziału Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wyróżnienia trafiły również do marki Woodbang za krzesło Touchey w kategorii Meble. W kategorii Meble Biurowe system mebli gabinetowych Move & Lead marki Onika Doceniono w tych projektach przede wszystkim funkcjonalność, wygodę oraz projektowanie w duchu ECO.

W kategorii Kuchnie nagroda powędrowała do marki DEANTE. Wśród sprzętów kuchennych AGD wyróżniono pochłaniacz Arne marki NORTBERG. Przy wyborze doceniono przede wszystkim takie walory jak: prostota formy, komfort użytkowania, ponadczasowy design.

 Nagroda za kolekcję łazienkową Dekton trafiła do Cosentino Polska.

Marka Tartaruga została wyróżniona za kolekcję kilimów wełnianych Nord-Sud w kategorii tkaniny. Desa Home otrzymała nagrodę w kategorii Dekoracje.

Warto również wspomnieć o nagrodzie w kategorii Oświetlenie dla marki SIGNIFY za lampy sufitowe Coastal Breeze, a drzwi, podłogi i ściany, gdzie szczególną uwagę zwracano na tworzywa naturalne, zdominowała firma Hank.

Zgodnie z duchem idei Smart Home, która wspiera projekty w jak największym stopniu ułatwiające życie codzienne, tegoroczną nagrodę jury przyznało programowi IKEA Kreativ. Szczególną uwagę przykuło cyfrowe narzędzie marki IKEA Retail wykorzystujące sztuczną inteligencję do aranżacji wnętrz.

Zdecydowanie można stwierdzić, że ponadczasowość w projektowaniu to główny motyw tegorocznych 4 Design Days. Dobry design jest niewidzialny, bo ma im po prostu służyć. Dlatego tworzenie obiektów długowiecznych wymaga stałej zmiany. Sprawdza się też zasada: Less is Better – mówiła Małgorzata Burzec-Lewandowska, autorka programu 4 Design Days.

Warto zauważyć, że nowością w wydarzeniu, na które zwrócił uwagę Robert Posytek autor programu 4 Design Days była strefa Green Buildings propagująca tak zwaną zieloną rewolucję w polskim przemyśle budowlanym.

Wydarzenie obfitowało w wiele atrakcji dla ludzi w różnym wieku, także dla osób młodych. Uświetniły je spotkania ze znanymi youtuberami, prezenterami i projektantami znanych między innymi z programów telewizyjnych, byli to na przykład Katarzyna Jaroszyńska, gospodyni programu „Nieoczywiste miejsca” na HGTV, która opowiadała o tym jak odmienić wnętrze bez konieczności przeprowadzenia remontu. Projektant Artur Indyka, prowadzący program Meblokreacje oraz współprowadzący Małe Wielkie Zmiany na antenie Canal+Domo, mówił o sztuce gry kolorami. Karolina Kudłacik, znana z programu „Rośliny Karoliny” w Domo+, zaprezentowała, jak samodzielnie stworzyć las w słoiku. Natomiast Wiesiek Skiba, specjalista budowlany i prowadzący „Pogotowie remontowe Wieśka” w Domo+, udzielił praktycznych porad dotyczących remontu własnego lokum. Wreszcie Tomasz Pągowski, ceniony projektant i współzałożyciel Pągowski Studio, który prowadzi programy o aranżacji wnętrz, opowiedział swoim gościom o najnowszych trendach wnętrzarskich na rok 2024. Odbywały się także zajęcia warsztatowe i wykłady polskich czołowych projektantów i architektów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj