Urządzamy praktyczne wnętrze dla seniora

0
2804

Bardzo łatwo znaleźć informacje na temat tego, jak należy przygotować mieszkanie na nadejście dzieci. Nie każdy jednak pamięta o tym, że osoby starsze również mają specyficzne potrzeby. Z wiekiem dom, który kiedyś dawał wygodę i poczucie bezpieczeństwa, może stawać się coraz mniej przyjazny. Jak urządzić wnętrze, które będzie komfortowe dla seniora?

Sypialnia

Wydawałoby się, że emerytura jest okresem w życiu człowieka, w którym ma on okazję wypocząć. Paradoksalnie jednak, właśnie w podeszłym wieku pojawiają się problemy ze snem, a także dolegliwości bólowe, przeszkadzające w swobodnym poruszaniu się. Pamiętajmy, że pomieszczenie przeznaczone dla seniora powinno znajdować się na parterze. Codzienna wędrówka po schodach może być zbyt wymagająca i uciążliwa, ponadto zwiększa ryzyko upadku i złamania coraz bardziej kruchych kości.

Bardzo ważny jest odpowiedni dobór łóżka. Nie powinno ono być zbyt miękkie, głębokie ani niskie – najlepiej, by sięgało mniej więcej do kolan. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest regulowany stelaż, pozwalający na uniesienie głowy lub zmęczonych nóg. Przytulności pomieszczeniu dodadzą ciepły koc oraz dużo miękkich poduszek. W przypadku osoby, która wymaga stałej opieki, należy zainwestować w specjalistyczne łóżko wyposażone w regulowaną wysokość, możliwość ustawienia w pozycji stojącej, barierki zapobiegające wypadnięciu oraz dostęp z trzech stron.

Bezpośrednio przy miejscu do spania powinna znajdować się mała szafka lub stolik, na które senior będzie mógł odstawić szklankę z wodą czy herbatą, okulary, leki oraz książkę. Przyda się również mała lampka do czytania.

W pokoju osoby starszej powinien znaleźć się także fotel, komoda oraz miejsce do wyeksponowania zdjęć, pamiątek lub laurek od wnucząt. Warto tak zaaranżować pomieszczenie, by umożliwić przyjmowanie w nim gości. Dobrym pomysłem może być również zapewnienie seniorowi oddzielnego telewizora i radia.

Łazienka

Łazienka jest pomieszczeniem, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Ważne, by znajdowała się ona jak najbliżej sypialni. Wanna z cała pewnością pozwala na zrelaksowanie się w długiej kąpieli, z biegiem czasu wchodzenie do niej może jednak stawać się coraz trudniejsze. Bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem będzie w tej sytuacji prysznic. Dobrze, by miał płytki brodzik (lub nie miał go wcale), szerokie wejście oraz miejsce, na którym można usiąść. Urządzając wnętrze, należy zadbać o to, by seniorowi łatwo było się w nim poruszać – najlepiej, by istniała możliwość podjazdu wózkiem. Po całej łazience porozmieszczajmy uchwyty lub poręcze, a także wymieńmy włączniki światła na podświetlane.

Kuchnia

Dla starszego pokolenia duże znaczenie ma tradycja przygotowywania domowych posiłków oraz spożywania ich w rodzinnym gronie. Jeśli w domu mieszka senior, musimy urządzić kuchnię tak, by była przestronna i umożliwiała bezproblemowe przemieszczanie się między kuchenką, blatem oraz stołem. Warto, by była ona pomieszczeniem przystosowanym nie tylko do gotowania i pieczenia, ale również zażywania relaksu nad filiżanką kawy. Należy unikać bardzo wysoko zawieszonych szafek – dostęp do nich będzie utrudniony. Dobrym rozwiązaniem będzie kupno płyty indukcyjnej, która umożliwia szybkie i sprawne przygotowywanie potraw, a przy tym jest bardzo bezpieczna.

Pamiętajmy o uwzględnieniu indywidualnych upodobań osoby starszej. Jeśli przywiązuje się do przedmiotów i lubi styl tradycyjny, nie namawiajmy jej na zmianę wszystkich mebli na nowocześniejsze. Bardzo ważne jest to, by senior czuł się w swoim domu dobrze i bezpiecznie. Tworząc taką przestrzeń, weźmy więc pod uwagę jak najwięcej czynników, które umożliwią mu wygodne i bezproblemowe funkcjonowanie.

Alicja Skibińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj