Fundacja „Dom św. Jakuba” to miejsce dla rodzin szukających wsparcia i dla wszystkich tych, którzy znaleźli się na życiowym zakręcie.

0
589

Jej celem jest wzmocnienie rodzin w kryzysie oraz osób, które stanęły w obliczu samotności, choroby czy wykluczenia społecznego. Powstała w 2017 r. z inicjatywy Gabrieli i Leszka Jastrzębskich.

Pomagamy rodzinom, które mierzą się z:

  • niepełnosprawnością bliskiej osoby
  • alkoholizmem lub innym uzależnieniem, współuzależnieniem,
  • rozwodem, samotnością
  • depresją, samobójstwem któregoś z członków, zaburzeniami psychicznymi, traumą, odrzuceniem,
  • depresją po stracie
  • brakiem przebaczenia, stratą pracy, miejsca zamieszkania, biedą

W fundacji działają grupy samopomocowe i grupa wsparcia „Muszla Jakuba”. Prowadzone są zajęcia z onoterapii, która, jako terapia wspomagająca, doskonale sprawdza się w leczeniu np. zaburzeć osobowości czy niepełnosprawności. To innowacyjna metoda, gdzie terapeutami są… osły.

Raz w roku organizowana jest wędrówka „Nasze Camino” z osiołkami Szlakiem św. Jakuba w Polsce. W wydarzeniu uczestniczą terapeuci uzależnień, psycholodzy, psychoterapeuci, trenerzy, osoby duchowne z Polski i z zagranicy.

Są też co miesięczne spotkania tematyczne, na które zapraszani są wybitni specjaliści oraz osoby, które mogą podzielić się historią własnych doświadczeń wychodzenia z kryzysu. Tworzymy też warsztaty rozwojowe, które pomagają uczestnikom oderwać się od trudnych doświadczeń i skupić się na swoich pasjach i mocnych stronach.

W fundacji działają dwie grupy rozwojowe .Grupa dla mężczyzn „Mens offroad” i grupa kobieca.

Organizowane jest również „Wiejskie wesele” ,aby wzmacniać relacje rodzinne w otoczeniu wiejskim i sielskim. 

               Założyciele:

Gabriela Jastrzębska

Założycielka Fundacji Dom św. Jakuba. Od 2016 r. prowadzi grupę wsparcia „Muszla Jakuba”,  organizatorka spotkań fundacyjnych o tematyce edukacji rodziny w kryzysie. Kilkanaście lat pracowała jako pielęgniarka i trenerka fitness w Polsce i zagranicą. Jest organizatorem warsztatów, szkoleń ,wędrówek i co miesięcznych spotkań.

Od 4 lat praktyk TSR (terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach), onoterapeuta (terapia z osłami), kynoterapeuta (psy), alpakoterapeuta, felinoterapeuta (koty).

Leszek Jastrzębski

Prezes Fundacji Domu św. Jakuba, od wielu lat pracuje jako nauczyciel wychowania fizycznego w szkole. Doskonały organizator wędrówek „Nasze Camino”. Wszystkie wędrówki są tworzone przez niego osobiście, pod względem logistycznym i technicznym. Szlak św. Jakuba zna jak własną kieszeń. Jego głowa to nawigacja, nikomu nie pozwoli zgubić się na szlaku. Swoje zamiłowanie do sportu i natury, łączy z celami fundacji. Podróżnik i pasjonata survivalu i wypraw offroadowych.

Nasze Camino”

to innowacyjny pomysł terapeutyczno-rozwojowy który realizujemy od 4 lat. Sercem wędrówek organizowanych przez fundacje są ludzie. Poszukujący swojej drogi, zmagający się z trudnościami, nałogami  lub zwyciężającymi nad słabościami – tu jest miejsce dla każdego. W tej drodze każdy może poczuć się potrzebny, ważny i kochany. Za cel stawiamy sobie budowanie w ludziach poczucie własnej wartości, rozwijanie umiejętności i talentów, aktywizowanie osób ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym czy pomoc psychologiczną i duchową rodzinom.

Każdy zgłaszający się na wędrówkę człowiek niesie za sobą ciężki bagaż życiowych doświadczeń. Niepełnosprawność bliskiej osoby, odrzucenie przez rodziców, brak przebaczenia sobie lub drugiemu, niewiara, strata dziecka, pracy, dachu nad głową, walka z alkoholizmem lub innym nałogiem. Długo by wymianiać, lista problemów jest nieskończona.

W czasie  wędrowania Szlakiem św. Jakuba-Camino Polaco, drugoplanową rolę odgrywają osiołki. Nie idą z nami przypadkowe. Osły maja w sobie terapeutyczna siłę i wykorzystywane są do onoterapii. Są zwierzętami stadnymi, lubią wędrować i być w bliskiej relacji z człowiekiem. Na szlaku, każdy uczestnik może prowadzić osła i wejść w jego rytm poruszania się, ucząc się cierpliwości, wytrwałości i pokory .

 „Nasze Camino” i inne działania fundacji zmierzają do wspierania rodzin w kryzysie – w szerokim znaczeniu słowa kryzys. Chcemy służyć rodzinom, które stają w obliczu trudności i tragedii życiowych, poszukać z nimi rozwiązania problemu.

Fundacja organizuje wędrówki Szlakiem św. Jakuba w różnych regionach Polski. Na mapie zaznaczyliśmy 34 szlaki. Naszym marzeniem jest przejść cały Szlak św. Jakuba: dobrzyńsko-kujawski, lubuski, lęborski, prymasowski i beskidzki. Mamy nadzieję, że w przyszłości dojdziemy do samego celu do – Santiago de Compostela w Hiszpanii.

Camino to droga. A my chcemy pokazywać  ludziom możliwości nowych dróg życia.

Buen Camino!

 2022 roku zakupiliśmy grunt rolny ok.6 ha w miejscowości BÓGZAPŁAĆ.I tam pragniemy wybudować Dom wsparcia dla rodzin jako gospodarstwo terapeutyczne o nazwie „PrzySTAŃ w drodze” .Miejsce spotkań i wytchnienia oraz skutecznej pracy ze specjalistami przy wsparciu zwierząt m.in. osiołków, alpak, owieczek i innych przytulasów.

Do tego celu brakuje nam jedynego ,wsparcia finansowego.

Obecnie stoi tam mały dom letniskowy,nie wykończony .

Brakuje nam bazy noclegowej i dużej sali warsztatowej na cykliczne spotkania i warsztaty. https://patronite.pl/www.fundacjadomswjakuba.com

https://www.fundacjadomswjakuba.com/wesprzyj-nas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj