Polacy w ćwierćfinale Euro 2016. Szwajcaria nie wytrzymała rzutów karnych

0
1905

Polacy w meczu 1/8 Euro 2016 pokonali ekipę Szwajcarii po rzutach karnych 5:4 Kibice w na przestrzeni ostatnich lat nie oglądali takiego horroru.Nikt nie przypuszczał, że Polacy „wyrwią” zwycięstwo   w rzutach karnych (1-1 po 120 minutach, 5-4 w karnych), tego najbardziej emocjonującegomeczu  na turnieju we Francji.

Już  w 1 min. mogła paść pierwsza bramka dla Polaków: błąd Szwajcarów w defensywie, Yann Sommer uprzedził Roberta Lewandowskiego, ale wybił piłkę wprost pod nogi Arkadiusza Milika, który  uderzył z pierwszej piłki, ale nie trafił w bramkę. Biało-czerwoni z poświęceniem rozpoczęli bój o ćwierćfinał. Pod bramką rywali było”gorąco” Polacy mieli kolejne rzuty rożne, ale wciąż nie mogli znaleźć sposobu na pokonanie bramkarza Szwajcarów.W 29 minucie efektownym rajdem popisał się Kamil Grosicki, ale został uprzedzony przez obrońców. W 33. minucie kolejną szansę miał Arkadiusz Milik, uderzył jednak nad poprzeczką. W kolejnych minutach inicjatywę przejęli na moment „Helweci”. Głową strzelał Fabian Schaer, ale wprost w ręce Fabiańskiego. Kilka minut później  w 39. minucie nasz golkiper  znów skutecznie interweniował i dalekim wyrzutem rozpoczął kontrę swojego zespołu.Piłka trafiła do Kamila Grosickiego, który rozpoczął kolejny rajd w kierunku pola karnego rywali, mimo asysty szwajcarskich obrońców zdołał wrzucić piłkę, która przepuszczona przez Arkadiusza Milika trafiła wprost pod nogi Jakuba Błaszczykowskiego. Kuba miał w polu karnym dużo miejsca i czas, aby przymierzyć, zachował zimną krew i posłał piłkę między nogami bezradnego Yanna Sommera! 1:0 dla Polaków. Drugą część meczu nasz zespół rozpoczął od strzałów Roberta Lewandowskiego i Jakuba Błaszczykowskiego, przy których świetnie interweniował Sommer.W odwecie  uderzał Xherdan Shaqiri, ale na posterunku był Łukasz Fabiański.
W tym meczu ostrych starć nie brakowało. W 55. minucie Fabian Schaer otrzymał żółtą kartkę za ostry faul na Robercie Lewandowskim. Szybko „zrewanżował się” rywalom Artur Jędrzejczyk, który obejrzał żółty kartonik za faul na Stephanie Lichtsteinerze.Gra wraz upływem czasu bardzo się zaostrzyła, Breel Embolo sfaulował interweniującego Fabiańskiego.Polski bramkarz popisał się kilka minut później kapitalną interwencją po strzale Ricardo Rodrigueza z rzutu wolnego. Szwajcarzy raz po raz nacierali na bramkę Fabiańskiego.W 78. minucie biało-czerwoni mieli dużo szczęścia, gdy Haris Seferović trafił w poprzeczkę.W 82. minucie Szwajcarzy zdołali wyrównać. Shaqiri uderzył przewrotką zza pola karnego, piłka odbiła się jeszcze od słupka i wpadła do polskiej bramki i było 1:1. Do końca regulaminowego czasu gry wynik nie uległ już zmianie i pierwszego ćwierćfinalistę Euro 2016 musiała wyłonić dogrywka.

Dla reprezentacji Polski była to druga dogrywka w historii, pierwszą  rozegrali na MŚ w 1938 roku we Francji, w legendarnym starciu z Brazylią, również na etapie 1/8 finału. Od początku dogrywki przewagę mieli Szwajcarzy. W 113. minucie Łukasz Fabiański popisał się kolejną w tym meczu kapitalną interwencją w sytuacji sam na sam z Erenem Derdiyokiem. W 120. minucie przed szansą stanęli z kolei biało-czerwoni, ale Łukaszowi Piszczkowi zabrakło centymetrów do szczęścia.Rzuty karne lepiej wykonywali Polacy, którzy triumfowali 5-4!

Polska – Szwajcaria 1:1 (1:0), k. 5:4

Bramki: Błaszczykowski 39 – Shaqiri 82

Polska: Łukasz Fabiański – Łukasz Piszczek, Kamil Glik, Michał Pazdan, Artur Jędrzejczyk – Jakub Błaszczykowski, Grzegorz Krychowiak, Krzysztof Mączyński (101. Tomasz Jodłowiec), Kamil Grosicki (104. Sławomir Peszko) – Arkadiusz Milik, Robert Lewandowski

Szwajcaria: Yann Sommer – Stephan Lichtsteiner, Fabian Schaer, Johan Djourou, Ricardo Rodriguez – Xherdan Shaqiri, Valon Behrami (77. Gelson Fernandes), Blerim Dzemaili (58. Breel Embolo), Granit Xhaka, Admir Mehmedi (70. Eren Derdiyok) – Haris Seferovic

Żółte kartki: Jędrzejczyk, Pazdan – Schaer, Djourou

Sędzia: Mark Clattenburg (Anglia).Widzów: 39 000