Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach otrzymał z rąk członka RPP monetę Centrum Pieniądza NBP i banknot 1050. rocznicy Chrztu Polski

0
2913

W czwartek 21 kwietnia 2016 r. w CNTI członek Rady Polityki Pieniężnej prof. dr hab. Eugeniusz Gatnar przekazał Uniwersytetowi Ekonomicznemu w Katowicach srebrną monetę Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka oraz banknot upamiętniający 1050. rocznicę Chrztu Polski. Zarówno monetę, jak i banknot władze Uczelni przekazały na rzecz gromadzonej ekspozycji do tworzonego Ośrodka Historii Uniwersytetu Ekonomicznego i Zawodzia w Katowicach.

 

W imieniu uniwersytetu srebrną monetę Centrum Pieniądza NBP z rąk prof. Gatnara odebrał Rektor prof. dr hab. Leszek Żabiński, a banknot 1050. rocznicy Chrztu Polski I z-ca Rektora, Prorektor ds. Organizacji, Finansów i Rozwoju, prof. UE dr hab. Robert Tomanek.

„To dla naszej Uczelni ogromne wyróżnienie. Cieszymy się z wizyty członka Rady Polityki Pieniężnej i naszego pracownika, kierującego Katedrą Analiz Gospodarczych i Finansowych na Wydziale Finansów i Ubezpieczeń, tym bardziej, że możemy się spotkać osobiście w dzień po oficjalnym otwarciu Centrum Pieniądza NBP” – zaznaczył podczas przekazania Rektor. Pogratulował także prof. Gatnarowi uhonorowania przez prezydenta RP Krzyżem Wolności i Solidarności, który został wręczony przez prezesa IPN 7 kwietnia br.

Prof. Gatnar wręczając monetę oraz banknot, mówił, iż „zarówno Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka, jak i Uniwersytet Ekonomicznym w Katowicach, pełnią funkcję edukacyjną, kształcą w zakresie ekonomii, finansów, tłumaczą procesy gospodarcze”.

Otrzymując banknot 1050. rocznicy Chrztu Polski prof. Robert Tomanek podziękował, nawiązując do jego symbolicznego wymiaru finansowego, będąc odpowiedzialnym na uniwersytecie jako Prorektor ds. Organizacji, Finansów i Rozwoju m.in. właśnie za ten obszar. Co ciekawe, banknot po raz pierwszy w historii przedstawia wizerunek dwóch osób jednocześnie – są to Mieszko I i Dobrawa. Drugi raz natomiast pojawia się wizerunek kobiety – pierwszą kobietą na banknocie była Maria Skłodowska-Curie.

 

Więcej o srebrnej monecie Centrum Pieniądza NBP (broszura)

http://www.nbp.pl/banknoty_i_monety/monety_okolicznosciowe/2016/2016_06___cp_pl.pdf

 

Więcej o banknocie 1050. rocznicy Chrztu Polski (broszura)

http://www.nbp.pl/banknoty_i_monety/banknoty_kolekcjonerskie/files/chrzest-1050.pdf

Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka

Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka, które zostało oficjalnie otwarte w środę 20 kwietnia br., mieści się w Warszawie. Jest jedyną w swoim rodzaju placówką edukacyjno-wystawienniczą. Misją placówki jest popularyzowanie wiedzy na temat ekonomii oraz historii pieniądza w nowoczesny i atrakcyjny sposób. Licząca ponad 2000 m2 powierzchni i podzielona na 16 modułów tematycznych multimedialna ekspozycja opowiada historię pieniądza, wyjaśnia rolę banków centralnych i znaczenie procesów ekonomicznych oraz zasady inwestowania. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji. Ekspozycja zostanie otwarta dla publiczności w Noc Muzeów w maju 2016 r.

 

Pomysłodawcą Centrum Pieniądza NBP był Sławomir S. Skrzypek, katowiczanin, Prezes NBP w latach 2007-2010, który zginął tragicznie w dniu 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem, w drodze na obchody 70. rocznicy mordu w Katyniu. W utworzenie Centrum Pieniądza NBP od samego początku zaangażowany jest prof. Eugeniusz Gatnar, kierujący Katedrą Analiz Gospodarczych i Finansowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, członek Rady Polityki Pieniężnej, wcześniej członek Zarządu NBP (2010–2016) i doradca Prezesa NBP (2007–2010). Prof. Gatnar, również katowiczanin, jest przewodniczącym Komitetu Sterującego projektem utworzenia Centrum Pieniądza NBP.

___

Marek Kiczka 

rzecznik prasowy UE w Katowicach

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj