Poznań znowu z najwyższą oceną ratingową!

0
1491

Poznań posiada bardzo wysoką zdolność do wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań finansowych – taki wniosek płynie z badania przeprowadzonego przez agencję Fitch Ratings. Uzyskany przez Miasto rating na poziomie „A-” jest najwyższym, jaki może osiągnąć polski samorząd w ocenie tej agencji.

 

Rating to stanowisko niezależnej, wyspecjalizowanej instytucji, określający wiarygodność kredytową opiniowanego. W przypadku oceny miasta, głównym zadaniem przeprowadzenia takiego badania jest poinformowanie obecnych i przyszłych inwestorów o jego wiarygodności i wypłacalności. Według agencji Fitch Ratings Poznań zasługuje na najwyższą z możliwych do uzyskania w Polsce ocen w tym obszarze.

– Stabilność ratingu to dla nas ważna informacja. Cieszy nas, że działania, które podejmujemy w mieście, mają przełożenie na takie wskaźniki. Dla miasta bardzo ważne jest to, aby inwestorzy, którzy decydują się na różne przedsięwzięcia w Poznaniu darzyli nas zaufaniem – mówi prezydent Jacek Jaśkowiak.

Posiadanie oceny wiarygodności kredytowej jest ważne z punktu widzenia pozyskiwania nowych inwestycji.

– W praktyce rzeczywiście jest tak, że dla ludzi, którzy zamierzają zainwestować w Poznaniu swoje pieniądze, uruchamiają nowe miejsca pracy i budują jakieś obiekty infrastruktury biurowej, kulturalnej czy sportowej, takie informacje są niezwykle ważne. Badają oni czy miasto jest wiarygodne, stabilne i czy ich pieniądze będą właściwie ulokowane. To także istotna informacja dla banków, które udzielają kredytów Miastu, bo wiedzą, że jesteśmy wypłacalni i ekonomicznie stabilni – zauważa zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski.

Rating uwzględnia mocne wyniki operacyjne Miasta, umiarkowane zadłużenie bezpośrednie, zobowiązania pośrednie, wysoką zdolność do finansowania inwestycji ze środków własnych oraz dobrze rozwiniętą i bogatą i zdywersyfikowaną gospodarkę Poznania. Stolica Wielkopolski może pochwalić się m.in. dwukrotnie wyższym od średniej krajowej PKB na mieszkańca oraz najniższą wśród polskich miast stopą bezrobocia.

– Taki wynik to bardzo ważna informacja dla samych inwestorów i mieszkańców. Poznań nadal reprezentuje wysoki poziom i ma stabilną pozycję finansową jako Miasto. To także dobry znak, jeśli chodzi o przyszłość podejmowanych przez nas działań w kierunku rozwoju. Dzięki takiej opinii będziemy mieć większe szanse na nowe inwestycje w Poznaniu – zauważa Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta.

Fitch Ratings jest jedną z najbardziej znaczących agencji ratingowych na świecie. Ocenia wiarygodność kredytową podmiotów z ponad 100 krajów świata, w tym większość polskich miast i województw.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj