Chłodny maj, dobry urodzaj – majowe święta w kraju i na świecie

0
2956

 „To był maj, pachniała Saska Kępa…” śpiewała Maryla Rodowicz w słynnej Małgośce.

 

Maj to niezwykle piękny miesiąc, w którym dzień wydłuża się do 16,5 godziny. W Polsce to miesiąc dość pogodny, choć poranki i wieczory nie należą do najcieplejszych.

Bywa, że zdarzają się przymrozki, ale słońce ogrzewa już coraz głębsze warstwy ziemi, dzięki czemu do życia budzą się rośliny i owady. Jeśli chodzi o polską nazwę piątego miesiąca roku, „maić” oznacza tyle samo co „stroić”. Doskonale ten nastrój oddaje natura, ziemia zaczyna stroić się w kwiaty: wdzięczne tulipany, subtelne konwalie, bajkowe niezapominajki, okazałe piwonie. W parkach zaczynają kwitnąć kasztany, klony i pachnie jaśmin. Zaczyna dawać o sobie znać bez. Pola żółcą się od rzepaku, a łąki od złocieni, pokazuje się też rumianek. Coraz częściej można zauważyć motyle, a w koronach drzewach słychać rozświergotane ptactwo. Słowo „maj” to również określenie młodej ziemi, która w całym majestacie pokazuje się właśnie w tym miesiącu. Zresztą według starej legendy to właśnie w maju Bóg Ojciec stworzył świat…

Miesiąc rozpoczyna się optymistycznie majówką i licznymi świętami.

1 Maja obchodzimy Międzynarodowe Święto Pracy. Nie jest to, jakby się mogło wydawać, tradycja tylko polska czy spuścizna PRL-u. To data upamiętniająca bohaterską walkę o lepsze warunki zatrudnienia dla pracowników na całym świecie. Poza tym to również rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej.

2 Maja to Święto Polskiej Flagi, która dumnie powiewa też 3 maja – Święto Konstytucji. W tym dniu obchodzimy również Światowy Dzień Wolności Prasy.

15 maja jest Zesłanie Ducha Świętego czyli Zielone Świątki. Obchodzimy je w szóstą niedzielę i poniedziałek 50 dni po Wielkanocy. Zielone Świątki wywodzą się z pogańskiej tradycji. Domy i płoty przyozdabiano zielonymi gałązkami wierzb i brzóz, oczekując obfitych plonów i lata.

26 maja w tym roku łączą się dwa święta – Dzień Matki i Boże Ciało. To drugie to święto ruchome. Wypada zawsze 60 dni po Wielkanocy, jest radosnym i dziękczynnym świętem upamiętniającym .

31 maj zamyka ten miesiąc dwoma świętami. Światowy Dzień bez Papierosa oraz Światowy Dzień Rozwoju Kulturalnego.

 

Święta Majowe na świecie

W Japonii maj oznacza szybki miesiąc. Piątego maja obchodzony jest Dzień Dziecka, który jednocześnie jest częścią tzw. Złotego tygodnia. Dla tego dnia charakterystyczne są kolorowe flagi, przypominające ryby koi – ozdobnego, hodowlanego karpia brokatowego. Jego atrakcyjne ubarwienie stanowi ozdobę oczek wodnych. Z kolei szóstego maja w Kraju Kwitnącej Wiśni rozpoczyna się początek lata.

W Stanach Zjednoczonych ważnym świętem jest Memorial Day czyli Dzień Pamięci. To narodowe święto Amerykanów, upamiętniające obywateli USA, którzy zginęli w trakcie służby wojskowej. Obchodzone jest w ostatni poniedziałek maja.

Fiesta de San Isidro, czyli Święto Patrona Madrytu obchodzone jest w Hiszpanii piętnastego maja. W tym dniu odbywają się sławne na cały świat walki byków. Oprócz koncertów mają miejsce liczne procesje oraz jarmarki.

Cinco de mayo (hisz. piąty maj) to dobrowolnie obchodzone święto w Meksyku. Upamiętnia ono nieoczekiwane zwycięstwo wojsk meksykańskich nad francuskimi w bitwie pod Peublą. Wśród symboli pojawiających się tego dnia znajdują się tradycyjne meksykańskie ikony, jak Matka Boża z Guadalupe. W wielu szkołach 5 maja odbywają się specjalne uroczystości mające na celu uświadomienie znaczenia historycznego wydarzeń z 1862 roku. Chociaż znaczenie tego święta jest zdecydowanie większe w Stanach Zjednoczonych niż w samym Meksyku.

Spring Bank Holiday to święto obchodzone w Anglii i Wali, Szkocji i Irlandii. Obchodzone jest w ostatni poniedziałek maja i jest nieformalnym dniem wolnym od pracy. Dlaczego? Osoby, które nie są zatrudnione w służbach użyteczności publicznej lub służbach mundurowych, czyli np. policji, straży pożarnej, pogotowiu ratunkowym czy służba służbie zdrowia mają dzień wolny od pracy. Natomiast osoby zatrudnione w tych służbach otrzymują wyższe wynagrodzenie. Jak sama nazwa wskazuje święta bankowe zawdzięczają swoją nazwę bankom, które w tym dniu są nieczynne, a więc firmy nie mogą działać.

Ostatnio dość popularny stał się „Kalendarz Świąt Nietypowych”. Co oznacza, że oprócz tych tradycyjnych, narodowych świąt pojawiają się inne, jak np.

4 maja– Międzynarodowy Dzień Gwiezdnych Wojen

10 maja– Światowy Dzień Przytulania

19 maja– Dzień Mycia Samochodów

20 maja– Międzynarodowy Dzień Płynów do Mycia Naczyń

28 maja– Dzień Bez Prezerwatywy

31 maja– Dzień Pracownika Przemysłu Spożywczego, Dzień Bociana Białego

Wynika z tego, że każdy dzień jest Świętem i należy go odpowiednio celebrować.

Magdalena Saganowska

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj