Powstała strona dla aktywnych mieszkańców Katowic

0
1981

Niezbędnik KATOobywatela, powody do dumy z Katowic i do płacenia podatków w mieście, a do tego aktualności. Ruszyła nowa strona Urzędu Miasta dla mieszkańców.

Urząd Miasta w Katowicach od początku roku realizuje projekt KATOobywatel. Jego ideą jest budowa społeczeństwa obywatelskiego, wspieranie mieszkańców w działaniach na rzecz miasta i edukacja. W kwietniu uruchomiona została aplikacja Naprawmyto.pl, która służy do zgłaszania usterek i problemów, od dziury w chodniku po dzikie wysypisko. Do tej pory ponad 1700 problemów zostało w ten sposób rozwiązanych. Miasto zachęcało też mieszkańców do wspólnego sprzątania terenów rekreacyjnych w ramach akcji SprzątaMy Dzielnice czy zaprosiło ich do siania łąki miejskiej “dla klimatu”. Dwa ostatnie działania mają też związek z przygotowaniami do szczytu klimatycznego ONZ, który odbędzie się w Katowicach w grudniu.

Wielu katowiczan jest dumnych z miasta i chce mieć swój udział w tym, jak Katowice się zmieniają. Naszą rolą jest zachęcić ich do działania, do realizowania własnych projektów i dbania o wspólną przestrzeń. Oprócz narzędzi, które są rozwijane od kilku lat, jak Budżet Obywatelski czy Inicjatywa Lokalna, proponujemy nowe możliwości – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Kolejnym krokiem jest uruchomienie strony internetowej, gdzie w jednym miejscu znalazły się wszystkie najważniejsze informacje mogące zainteresować aktywnych katowiczan. Jej elementem jest m.in. Niezbędnik KATOobywatela, czyli przewodnik jak włączyć się w życie miasta: zabierać głos, zgłaszać pomysły czy pozyskiwać wiedzę. To witryna projektu, ale i miejsce, gdzie będą pojawiały się aktualności z życia miasta. Jest też wiele powodów do dumy z Katowic w zakładce “KATOduma”, czy powody, dla których warto płacić podatki w Katowicach pod hasłem „KATOobywatelu melduj się!”.

Logo projektu KATOobywatel najlepiej opisuje jego ideę. Zostało oparte o oficjalny znak miasta, który powstał w czasie starania Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, ale wykorzystano tylko dwa kolory całego “serca”: grafit to śląskie dziedzictwo, czyli konsekwencja, pracowitość, energia i tradycja. Żółty symbolizuje przemianę, radość i entuzjazm.

Nasze akcje i projekty realizujemy we współpracy z wieloma partnerami, w tym organizacjami pozarządowymi, ale przede wszystkim mieszkańcami Katowic. Liczymy na to, że mieszkańcy będą się też angażowali w tworzenie strony i zachęcamy wszystkich do zgłaszania swoich pomysłów – mówi Wioleta Niziołek – Żądło, koordynator projektów społecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj