Politechnika Śląska drukuje przyłbice ochronne dla lekarzy

0
1426

Pracownicy Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej zaproponowali pomoc w wykonaniu elementów ochronnych – przyłbic – dla placówek medycznych w Zabrzu i Gliwicach. Do produkcji sprzętu ochrony osobistej dla personelu medycznego wykorzystuje się drukarki 3D.

Pierwsze przyłbice nieodpłatnie trafiły niedawno do śląskich szpitali. Kolejne są w trakcie produkcji. Drukowanie przyłbic to inicjatywa oddolna, będąca odpowiedzią na apele szpitali o pomoc w pozyskaniu niezbędnego wyposażenia ochronnego. Nad projektem pracują pracownicy Wydziału Inżynierii Biomedycznej: dr Sławomir Suchoń, dr Michał Burkacki, dr Wojciech Kajzer, mgr Grzegorz Gruszka, mgr Marek Ples, mgr Miłosz Chrzan, ale do akcji już włączają się inni z kolejnych wydziałów Uczelni.

Politechnika Śląska włącza się tym samym w kolejny obszar walki z pandemią COVID-19. – Jako uczelnia badawcza mamy szczególny obowiązek aktywnego włączania się w poszukiwania naukowych, skutecznych rozwiązań powstrzymania pandemii koronawirusa (SARS-CoV-2). Aby efektywnie wspomóc zaangażowanie wspólnoty Politechniki Śląskiej w poszukiwaniu sposobów na walkę z koronawirusem ogłaszam na mocy Zarządzenia konkurs pro jakościowy na dofinansowanie badań związanych ze zwalczaniem COVID-19. Konkurs jest adresowany do pracowników Politechniki Śląskiej, którzy stworzą zespoły badawcze. W skład zespołu mogą wchodzić także doktoranci i studenci Politechniki Śląskiej. Grant przyznawany jest w wysokości do 150 000 zł. Mam na-dzieję, że to rozwiązanie ułatwi realizację badań już rozpoczętych i umożliwi poszukiwanie skutecznych rozwiązań w walce zagrożeniem, które tak dotkliwie dotyczy nas wszystkich – mówi rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

Przyłbice stanowią jeden z podstawowych środków ochronnych minimalizujących ryzyko związane z zakażeniami przenoszonymi drogą kropelkową. Tym samym są niezbędną pomocą w działaniach prewencyjnych wobec wirusa SARS-CoV-2, którego transmisja zachodzi właśnie w taki sposób. Niezbędne dla wytworzenia tego typu warstwy ochronnej są przezroczyste osłony wykonywane z folii PET oraz gumki mocujące (np. tzw. „gumki ciążo-we” z dziurkami). Podczas produkcji niezwykle istotną rolę pełni dbałość o zasady higieny – konieczna jest praca przy zachowaniu maksimum ostrożności, z zastosowaniem maseczek jednorazowych i gumowych rękawiczek– tak, by uniknąć niechcianego zakażenia przyłbic wirusem lub mikroorganizmami. Przyłbice wyprodukowane na Wydziale Inżynierii Biomedycznej przed zapakowaniem są sterylizowane. Materiał, z którego zostały wytworzone pozwala na taki zabieg.

Pierwsza partia materiałów została przekazana do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, a także personelowi z gliwickich jednostek medycznych, w tym ratowników działających w ramach SOR. Przyłbice trafia również do szpitala położniczego w Gliwicach. Profesor Marek Gzik, Dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej zapewnia, że zespoły pracujące nad produkcją będą dążyć do dostarczenia przyłbic jak największej liczbie chętnych szpitali, jednak produkcja zależna jest od możliwości technicznych sprzętu – wykształcenie przez drukarkę kilku elementów trwa nawet do 30 godzin.

– Zwracam się z apelem, do tych osób, które mają drukarki 3D. Potrzeby służby zdrowia jeżeli chodzi o przyłbice są przeogromne. Od wczoraj zwróciła się do mnie duża grupa lekarzy z prośbą o przyłbice. My niestety z uwagi na czas potrzebny do wydruku elementów jesteśmy ograniczeni z liczbą możliwych do wyprodukowania przyłbic. Potrzebujemy wsparcia tych wszystkich, którzy mogą się włączyć w produkcję. My to wszystko skoordynujemy powiemy co należy zrobić i w jaki sposób. Liczę że dzięki Waszemu wsparciu będziemy mogli znacznie więcej przyłbic razem wyprodukować. Musimy wspomóc lekarzy i personel medyczny w tej niełatwej walce z COVID-19 – mówi dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej, prof. Marek Gzik.

W realizacji zadania pomogą drukarki 3D, dotychczas służące pracownikom i studentom Uczelni w procesie dydaktycznym. Przedsięwzięci realizowane jest na linii wspólnych działań między Wydziałem Inżynierii Biomedycznej a Wydziałem Mechanicznym Technologicznym. Trwają również prace nad metodą produkcji przyłbic bez konieczności korzystania z druku 3D, który choć efektywny, pozostaje rozwiązaniem czasochłonnym. Zespołem poszukującym alternatywnej metody kieruje prof. Damian Gąsiorek z Wydziału MT.Działania Politechniki Śląskiej wpisują się również w szlachetną inicjatywę branży 3D #DrukarzeDlaSzpitali. Dotychczas na Politechnice Śląskiej studenci produkowali spersonalizowane wyroby medyczne, dopasowane do kon-kretnego przypadku, dzięki czemu mogły w skuteczny sposób wspomagać rekonwalescencję – przykładem była orteza dla bociana. Tą drogą powstawały również rekwizyty naukowe dla studentów (np. bryły proste do badań siły wyporu w środowisku płynnym) oraz sprzęt laboratoryjny.

Politechnika Śląska jako pierwsza w Polsce – z inicjatywy władz Wydziału Mechaniczno-Technologicznego uruchomiła w 2016 roku przedmiot nauczania „technologie przyrostowe” (czyli dot. druku 3D). Krok ten stał się fundamentem dla późniejszego otwarcia uczelnianej farmy drukarek 3D, mieszczącej się w zabytkowym budynku Politechniki Śląskiej, w którym kiedyś znajdowało się Laboratorium Obróbki Skrawaniem. Prototypy drukarek, które następnie wzbogaciły wyposażenie Uczelni, powstały w wyniku prac absolwentów, twórców firmy 3DGence.

Politechnika Śląska w Gliwicach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj