„Krakowiak fantastyczny” z widokiem na Kraków, „Sonata księżycowa” z niebem w tle czy „Bal zakochanych” w wieczornej scenerii – dzięki platformie PLAY KRAKÓW atmosferę każdego z tych utworów będziemy mogli odtworzyć we własnym domu! Już od 5 lutego każdy będzie mógł rozsiąść się wygodnie w „Krakowskim Salonie Romantycznym” (i to bez biletu!). Z muzyczno-poetyckiego programu nagranego w przestrzeni foyer Centrum Kongresowego ICE Kraków dowiemy się między innymi, na ile sposobów… „można masakrować Chopina”.
W tradycji romantycznej salon artystyczny był miejscem wyjątkowym, w którym artyści spotykali się z wymagającą publicznością. Przekładając tę ideę na język współczesności i zmian, zapraszamy miłośników słowa i dźwięku do internetu. Krakowski Salon Romantyczny to przede wszystkim niebanalne spotkanie z muzyką, poezją i rozmową. Rolę główną gra fortepian – raz dosłownie, raz symbolicznie – a całość połączona jest miłością do sztuki.
Wśród artystów, których zobaczymy w foyer ICE Kraków, znaleźli się m.in. Grażyna Auguścik, Maja Barełkowska, Lena Ledoff, Ewa Warta-Śmietana, Jarosław Bester, Piotr Cyrwus, Paweł Kowalski, Karol Radziwonowicz, Adam Rymarz i Wojciech Skibiński. Koncert podzielony na dwie części poprowadzą znani muzyczni dziennikarze: Magda Miśka-Jackowska i Paweł Sztompke.
W programie znajdą się m.in. utwory Fryderyka Chopina, Ludwiga van Beethovena, Ignacego Jana Paderewskiego, Stanisława Moniuszki, Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Komedy, pieśni Leonarda Cohena, wiersze Czesława Miłosza, W.H. Audena i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Nie zabraknie również opowieści i anegdot o tym, kto wprowadził „na salony” akordeon, komu stan Kalifornia zawdzięcza czerwone wino oraz na ile sposobów „można masakrować Chopina” według bohaterki spektaklu na podstawie książki Madame Pylinska i sekret Chopina Erica-Emmanuela Schmitta.
Krakowski Salon Romantyczny (Wizyta pierwsza i Wizyta druga) będzie dostępny bezpłatnie na platformie PLAY KRAKÓW od piątku, 5 lutego.
Organizatorami są Miasto Kraków i KBFProducent: Agencja Artystyczna „57″. Zrealizowano w ramach Funduszu Wsparcia Kultury – Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.