Z okazji obchodzonego 17 października Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem UNICEF przypomina, że dzieci są ponad dwa razy częściej narażone na życie w skrajnym ubóstwie niż osoby dorosłe.
W 2013 roku co piąte dziecko w krajach rozwijających się żyło w gospodarstwie domowym, w którym na osobę przypadało średnio 1,90 dolara lub mniej. W takiej samej sytuacji znajdował się zaledwie co dziesiąty dorosły.
Bieda odciska na dzieciach o wiele silniejsze piętno niż na dorosłych. Życie w biedzie, nawet krótkotrwałe, ma nieodwracalne skutki dla zdrowia dziecka, jego osiągnięć edukacyjnych, a także może mieć wpływ na możliwość zdobycia właściwego wykształcenia, a co się z tym wiąże, odpowiedniej pracy w przyszłości.
Najbardziej narażone na ubóstwo są najmłodsze dzieci. W krajach rozwijających się co piąte dziecko poniżej 5. roku życia żyje w skrajnym ubóstwie. Najtrudniejsza sytuacja jest w krajach Afryki Subsaharyjskiej, gdzie połowa dzieci żyje w ubóstwie.
W 2013 r. na całym świecie było 767 mln ludzi, którzy żyli za mniej 1,90 dolara dziennie. Połowa z nich nie ukończyła 18 lat.
W Polsce w 2015 roku co szósta osoba doświadczyła ubóstwa relatywnego. W najtrudniejszej sytuacji znalazły się rodziny wielodzietne: co piąta rodzina z 3 dzieci i prawie co druga z 4 i więcej dzieci żyła w ubóstwie. Jednocześnie ponad 700 tys. rodzin korzystało w 2015 roku z pomocy społecznej z powodu ubóstwa (był to najczęstszy powód ubiegania się o świadczenia społeczne).
W Polsce problem osób i rodzin dotkniętych ubóstwem widoczny jest od wielu lat. Do zmiany trendu może przyczynić się program rządowy 500+, który prawdopodobnie pozwoli przynajmniej części gospodarstw domowych z dziećmi na polepszenie warunków życia i przyczyni się do ograniczenia odczuwanej przez nich biedy.
Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem został ustanowiony w 1993 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i jest obchodzony co roku 17 października. Stanowi on okazję do zwrócenia uwagi na potrzebę wyeliminowania ubóstwa i wykluczenia społecznego. Wyeliminowanie ubóstwa na świecie jest obecnie jednym z Celów Zrównoważonego Rozwoju, które mają zostać osiągnięte do 2030 r.
Monika Kacprzak
UNICEF Polska