Krystyna Boczkowska: Siłą kobiety jest wiara w siebie, siłą firmy – innowacyjność

0
3130

Krystyna Boczkowska, prezes firmy Robert Bosch Sp. z o.o. za zaangażowanie, jako jedna z najbardziej uznanych kobiet w polskim biznesie, mentorka początkujących menadżerek, członkini Kongresu Kobiet i propagatorka odbudowy szkolnictwa zawodowego została uhonorowana tytułem Kobiety Charyzmatycznej w kategorii: Kobieta wszechstronna. Czytelnikom Magazynu WHY Story zdradza co pomogło jej osiągnąć tak silną pozycję w biznesie oraz na polu społecznym.

Kobieta, która inspiruje

Krystyna Boczkowska od 2006 r. jest prezesem zarządu firmy Robert Bosch Sp. z o.o. w Polsce oraz reprezentuje Grupę Bosch w Polsce. Ukończyła Wydział Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej. Karierę zawodową zaczynała w Zakładach Radiowych im. Marcina Kasprzaka, a w firmie Bosch pracuje od samych jej początków na polskim rynku, czyli od roku 1992. Grupa Bosch zatrudnia w Polsce ok. 8 tysięcy pracowników i posiada 8 fabryk w całym kraju.

Pani Krystyna z pasją i pełnym zaangażowaniem pracowała na sukces spółki. Jak podkreśla, w osiągnięciu obecnej pozycji pomogło jej konsekwentne ustawienie sobie priorytetów i odpowiednia organizacja:

– Tak się szczęśliwie składało, że w procesie opieki nad moim dzieckiem mogłam liczyć na pomoc mojej rodziny (teściowej, mamy oraz męża). To pozwalało mi na godzenie życia zawodowego z prywatnym. Gdy przeszłam do firmy Bosch, córka miała 7 lat i właśnie zaczęła edukację szkolną. To czas trudny organizacyjnie, więc pomoc rodziny pozwalała mi więcej czasu i energii poświęcić pracy.

Córka pani Boczkowskiej wybrała w życiu inną drogę, ma duszę humanistki, studiowała stosunki międzynarodowe. Mama zapytała ją kiedyś, czy żywi do niej żal o to, że tak wiele czasu spędzała poza domem. Otrzymała zaskakująco szczerą odpowiedź:

Nie, jestem Ci wdzięczna, przeżyłam wspaniałe dzieciństwo z ogromną ilością swobody a Ty byłaś dla mnie wzorem spełnionego rodzica. Zamiast kury domowej miałam mamę, która mnie inspirowała.

LIDERKA Z URODZENIA

Jak sama wspomina, cechy przywódcze przejawiały się u niej już w dzieciństwie. W szkole podstawowej startowała w wyborach do samorządu klasowego. Już wtedy perspektywa pełnienia funkcji społecznej i zarządzania pewną wspólnotą była dla niej kusząca. Na studiach jej charakter lidera stał się jeszcze bardziej widoczny; węzeł radiowy dla całego wydziału (odpowiednik dzisiejszego FB) oraz organizacja balu półmetkowego dla wszystkich studentów trzeciego roku Mechaniki Precyzyjnej to zadania, które sama zainicjowała i zrealizowała.

– Wszyscy znali moje cechy przywódcze i wszyscy wiedzieli, że ja się zajmę organizacją imprezy półmetkowej, w której miało wziąć udział blisko 500 osób. Podjęłam się tego zadania bez zastanowienia. Dobrze, że jeszcze 3 kolegów się zgłosiło na pomocników, bo chyba nie zatańczyłabym na moim balu ani jednego kawałka a tak udało mi się nawet więcej niż dwa.

Drogę zawodową w spółce Robert Bosch pani Krystyna zaczynała jako office manager, ale praktycznie w dużej mierze zażądała firmą:

– Byłam prokurentem, czyli jedyną osoba na miejscu, która mogła reprezentować spółkę, ponieważ zarząd na początku naszej działalności był za granicą. Zatem na co dzień większość decyzji podejmowałam lokalnie. Dopiero w 2006 r. objęłam funkcję prezesa zarządu, jednak muszę przyznać, że już wcześniej byłam gotowa na objęcie tego stanowiska. Tymczasem koncern nadal delegował na nie mężczyzn spoza Polski zgodnie z zasadą: Panowie dostają wysokie stanowiska za potencjał, a panie muszą na nie bardzo zapracować.

SUKCES I UZNANIE/ ROZWÓJ ZAWODOWY

Bohaterka naszego artykułu na pytanie, które z otrzymanych nagród najbardziej ją zaskoczyły, wspomina o planach przyznania jej Krzyża Zasługi Niemiec za działania społeczne. Kilkakrotnie otrzymała tytuł Kobiety Roku oraz Managera Roku. Przez dwa lata z rzędu (w 2016 i 2017 roku) znalazła się na podium rankingu 100 Kobiet Biznesu publikowanym przez Puls Biznesu.

Jednak poza działalnością biznesową największą satysfakcję daje pani Krystynie działalność społeczna, szczególnie praca nad odbudową systemu edukacji technicznej na poziomie szkól średnich i promowanie nowoczesnego szkolnictwa zawodowego w Polsce. Bez tego kluczowego dla gospodarki elementu edukacji nie ma mowy o budowaniu nowoczesnej gospodarki 4.0.

Ocenia system edukacji na podstawie swoich długoletnich doświadczeń:

Szkolnictwo w Polsce straciło rangę, zeszło z piedestału. Od reformy z 1998 r. cały system edukacji zaczął niedomagać – porównuje sytuację w Polsce z państwami Europy Zachodniej – Mamy za dużo osób z ogólnym wykształceniem, a przedmioty zawodowe traktujemy po macoszemu. 45% polskich firm ma problem ze znalezieniem pracowników, a szkoły zawodowe, co potwierdzają statystyki MEN, dostarczają przedsiębiorcom tylko 10%  potrzebnych fachowców.

Dlatego też pani Boczkowska angażuje się w działalność na rzecz zdobywania przez uczniów kwalifikacji związanych z konkretną specjalizacją. Jest dumna z tego, iż udało jej się stworzyć z kolejnymi ministrami edukacji platformę dialogu pomiędzy Ministerstwem Edukacji a przedstawicielami przemysłu, biznesu i szkół technicznych, którzy wspólnie pracują nad poprawą jakości edukacji technicznej w Polsce.

KOBIETY GÓRĄ/ SIŁA KOBIET/ KOBIETA SPOŁECZNA

Jako pracodawca oraz prezes światowego koncernu, Krystyna Boczkowska rozumie szczególną rolę kobiet w świecie tradycyjnie uznawanym za męski. Jaką radę daje jako mentorka swoim podopiecznym?

– Czasy, kiedy kobieta chowa się za mężczyzną i czeka na jego uznanie to przeszłość. Kobiety są równoprawnymi uczestnikami życia gospodarczego. Ich rola staje się w życiu i w biznesie coraz ważniejsza; wszystkie badania potwierdzają, iż zapotrzebowanie na przywództwo kobiece rośnie. A zatem drogie Panie po pierwsze należy pozostać sobą i nie próbować być mężczyzną! Wykorzystać te kobiece cechy, które we współczesnym, szybko zmieniającym się świecie są najbardziej pożądanymi cechami lidera: wielozadaniowość, wspieranie talentów, pracowitość, opieranie się na wartościach, otwartość na zmiany, empatia, odwaga w podejmowaniu decyzji. To jest droga do sukcesu. Stwierdza także: – Kobiety maja jeszcze niezwykle ważną w dzisiejszym świecie cechę; są odważne i inicjują zmiany. Są otwarte na zmiany jakie niesie obecna gospodarka, w której procesy niezwykle przyspieszyły odzwierciedlając dynamiczne zmiany technologiczne .

Według prezes Boscha kobiety reprezentują inne podejście do pracowników; empatia bo o niej mowa, to cecha, która pozwala zrozumieć potrzeby zróżnicowanych grup pracowników: Millenialsów, baby boomers, pokolenia X. Troska o pracowników oraz zdawanie sobie sprawy z ich oczekiwań to umiejętności typowo kobiece, ważne w budowaniu pozycji nowoczesnego lidera. Oprócz zarządzania ogromną firmą i działalności proedukacyjnej, pani Krystyna działa na rzecz promowania różnorodności w biznesie, między innymi poprzez mentoring.

– Uczestniczę w programach mentoringowych dla kobiet i obserwuję, jak dzięki mądremu i życzliwemu doradztwu rośnie grono przyszłych, silnych i nowoczesnych liderek. Dzielę się z nimi swoim doświadczeniem, zachęcam do czytania ciekawych i inspirujących książek i poradników. Pokazuję pragmatyczne podejście do prezentowanych przez nie problemów.

Jak Krystyna Boczkowska widzi drogę do samorealizacji kobiet w obecnych czasach? Po pierwsze znaleźć obszar, w którym chciałoby się realizować swoje zainteresowania i wykorzystywać swoje kompetencje. Drugim krokiem jest znalezienie życzliwego mentora/mentorki. W środowisku pracy trzeba sygnalizować, że jest się gotowym do nowych wyzwań, artykułować potrzeby rozwoju zawodowego. Ważne jest aby praca nie stała się jedynym dominującym zajęciem w życiu. Nie można zapominać o swoich pasjach pozazawodowych; o rodzinie, przyjaciołach. Bardzo polecam angażowanie się w projekty społeczne. To daje dystans, spojrzenie holistyczne a dodatkowo niezwykle wzbogaca wewnętrznie. Ważne jest dbanie o siebie; o swoje zdrowie i kondycję.

Jeśli jest się już osobą uznaną, docenioną, pojawiają się kolejne plany, cele do realizacji. Pani Prezes o swoich dążeniach dotyczących działalności społecznej, charytatywnej, mówi następująco:

– Chciałabym nadal wykorzystywać swoją już obszerną wiedzę w obszarze edukacji do wdrażania koniecznych w tym systemie zmian. Za chwilę jestem na konferencji EDUKATOR, a do końca roku mam w planie kilka ważnych spotkań i wydarzeń, których celem jest zmiana i poprawa edukacji w Polsce na każdym poziomie. Dalej zamierzam wspierać kobiety w umacnianiu ich pozycji zawodowej. Chcę walczyć ze stereotypami, które w Polsce ciągle są silne w edukacji i w biznesie. Chcę poprzez mentoring przekazywać moje wieloletnie doświadczenie managerskie młodym liderkom. Patrząc na moje dotychczasowe mentees, mam wrażenie że efektem naszych spotkań jest ich silna wiara w swoje umiejętności oraz determinacja do bycia liderem.

Parafrazując Ludwiga Wittgensteina można by tak zdefiniować postawę Pani Prezes: Granice naszych aspiracji są granicami naszego świata. Pozostaje nam życzyć jej osiągania kolejnych, wyznaczonych przez siebie celów.

Beata Sekuła

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj