Szczekociny – Gmina przyjazna mieszkańcom i turystom

0
2901

Szczekociny, położone nad rzeką Pilicą (powiat zawierciański, woj. Śląskie), ze względu na zabytki, piękno przyrody oraz działania samorządu na rzecz rozwoju lokalnych terenów stały się gminą o charakterze turystyczno-rekreacyjnym. Za wieloletnią oraz pełną zaangażowania prace na rzecz samorządu oraz efektywnie nim zarządzanie, w tym wspieranie wielokulturowości gminy burmistrz Krzysztof Dobrzyniewicz został uhonorowany nominację do tytułu Lider z powołania.

Walory oraz osiągnięcia Gminy

– Z jednej strony Szczekociny to lokalne centrum społeczno-gospodarcze z sześćsetletnią tradycją, z drugiej obszar o wyjątkowych walorach turystycznych. Zawdzięczamy to lesistym terenom, obfitym w faunę i florę, pięknym stawom oraz czystym rzekom. Niewielka odległość gminy od aglomeracji Górnego Śląska oraz dogodny dojazd stanowią atrakcję dla osób szukających miejsca na weekendowy odpoczynek. Urokliwe krajobrazy przyczyniły się do powstania ośrodków letniskowych na terenie naszej gminy – przyznaje burmistrz Krzysztof Dobrzyniewicz.

Ogromną popularnością cieszy się spływ kajakowy rzeką Pilicą, która meandruje wśród łąk i lasów, piasków i bagien Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Spływ tra ok. 4 godzin i dostarcza płynącym miłych oraz niezapomnianych wrażeń. W celu umożliwienia mieszkańcom i turystom aktywnego wypoczynku, rekreacji oraz obcowania z przyrodą, została wyznaczona leśna trasa rowerowa licząca ok. 19 km, która jest zlokalizowana na północny-zachód od miejscowości Szczekociny i sąsiaduje z doliną Pilicy.

Świadectwami bogatej historii Gminy Szczekociny są zabytki oraz ciekawe obiekty i budowle. Miejsca, których historia sięga ponad stu lat, warte są odwiedzenia o każdej porze roku – najcenniejszym z nich jest Zespół Pałacowo-Parkowy w stylu barokowo-klasycystycznym z lat siedemdziesiątych XVIII wieku.

Szczekociny to miasto wielokulturowe, gdzie od wielu pokoleń przenikają się trzy kultury: polska, żydowska i romska. – Dla uczczenia pamięci o szczekocińskich Żydach powstał pomnik, a od 10 lat co roku organizowany jest festiwal kultury żydowskiej, z roku na rok przyciągający coraz więcej zainteresowanych. W najbliższym czasie nasza Gmina ma w planach także przygotowanie wspólnego festiwalu dla wszystkich trzech kultur, które odbiły swoje pięktno na naszej ziemi – mówi Krzysztof Dobrzyniewicz.

Za osiągnięcia obecnego burmistrza w kwestii rozwoju gminy można uznać: rozbudowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, infrastruktury drogowej oraz obiektów rekreacyjno-sportowych. – Największą i najważniejszą inwestycję, jaką udało mi się zrealizować, było przebudowanie targowiska miejskiego w Szczekocinach w wyniku którego powstał nowoczesny obiekt dostosowany do potrzeb oraz oczekiwań mieszkańców. – podsumowuje Burmistrz.

Plany i wyzwania

Na terenie gminy planowana jest budowa zbiornika wodnego o powierzchni 5 ha oraz systematyczna poprawa stanu technicznego dróg. Marzeniem burmistrz jest, aby w Szczekocinach powstał nowoczesny oraz profesjonalny ośrodek sportowy, w skład którego wchodziłby stadion, bieżnia lekkoatletyczna oraz korty tenisowe. Priorytetem natomiast jest przywrócenie Szczekocinom stacji kolejowej, o co usilnie władze gminy starają się od czasu katastrofy kolejowej z 2012 roku. – Mając na uwadze usytuowanie gminy na pograniczu dwóch województw oraz potrzeby mieszkańców, powstanie tej stacji kolejowej jest kluczowe dla rozwoju miasta oraz perspektyw na poprawę jakości życia mieszkańców. Tylko dzięki przywróceniu stacji kolejowej młodzież zostanie w naszej Gminie. Mam nadzieję, że to ktoś wreszcie zrozumie – tłumaczy włodarz gminy. Można uznać, że to wręcz jego życiowe wyzwanie w kwestii zawodowej.

Katarzyna Daniel
Beata Sekuła

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj