Kolejny etap realizacji Centrum Nauki w Katowicach!

0
1787

Innowacyjne, unikatowe i nowoczesne. Te cechy będą wyróżniać centrum nauki, które powstanie w Katowicach. Ogłoszono przetarg na wybór operatora konkursu na wykonanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej Centrum Nauki w Katowicach.

Budowa Centrum Nauki jest jednym z punktów mojej przedwyborczej umowy z mieszkańcami – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Ważne jest dla nas stałe inwestowanie w kapitał naukowy. Chcemy rozwijać zainteresowania młodych ludzi oraz promować kształcenie. Będziemy kłaść nacisk na te dziedziny, które specjaliści uznali za kierunki strategiczne dla przyszłości regionu. Budowa obiektu o takiej klasie w Katowicach pozwoli nam także na uatrakcyjnienie naszej oferty turystycznej, także w obszarze turystyki biznesowej. Po wykonaniu szeregu ekspertyz i analiz przechodzimy już do zaawansowanego etapu planowania, jakim jest konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną. Przyspieszamy z działaniami tak, by ukończyć inwestycję w 2022 roku – dodaje prezydent.

W środę 4 lipca ogłoszono przetarg na wyłonienie operatora konkursu na operatora konkursu na wykonanie koncepcji architektoniczno-urbanistyczną. Otwarcie ofert zgłoszonych do przetargu zaplanowane jest na 12 lipca. Zgodnie z przyjętym harmonogramem wybór operatora konkursu powinien nastąpić w sierpniu bieżącego roku, koncepcję urbanistyczno-architektoniczną powinniśmy poznać w pierwszym kwartale 2019 roku. Kolejny krok to prace projektowe zwycięzcy konkursu, które potrwają 18 miesięcy, a następnie roboty budowlane, których zakończenie zaplanowano na 2022 rok.

Przypomnijmy, że na siedzibę Centrum Nauki w Katowicach wybrana została Hala Parkowa, która znajduje się przy ulicy Tadeusza Kościuszki 90. Hala to miejsce szczególne i symboliczne dla mieszkańców Katowic. Jej budowę rozpoczęto jeszcze w latach 20. ubiegłego wieku. Atutem wybranej lokalizacji jest doskonałe połączenie komunikacyjne z Śródmieściem Katowic, bliskość autostrady A4 czy też linia tramwajowa biegnąca ulicą Kościuszki. Dodatkową zaletą lokalizacji Centrum Nauki jest rozległa działka przy Hali Parkowej, która pozwala na rozbudowę dziś istniejącego obiektu czy też organizację imprez plenerowych. – O takiej lokalizacji Centrum Nauki zdecydowała także chęć stworzenia „drugiego bieguna” kultury i nauki w mieście, który będzie zachęcał zarówno turystów, jak i mieszkańców do przemieszczania się wzdłuż najatrakcyjniejszej osi urbanistyczno-architektonicznej miasta. Do tej pory taką funkcję pełni Strefa Kultury – podkreśla Marcin Krupa. Hala Parkowa przez lata funkcjonowała jako obiekt wystawienniczo-imprezowy, lecz w ostatnim czasie budynek udostępniony był markom handlowym.

Utworzenie Centrum Nauki umożliwi pozyskiwanie praktycznej wiedzy. – To szansa na rozwój dla uczniów szczególnie uzdolnionych. Centrum Nauki nie będzie uczyć, będzie pokazywać jak uczyć się samodzielnie – mówi Magdalena Cyganek, główny specjalista z Wydziału Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Katowice. – Ofertę Centrum Nauki chcemy oprzeć na czterech specjalizacjach – na energetyce, medycynie, technologiach informacyjnych i komunikacyjnych z uwzględnieniem eSportu oraz architekturze i urbanistyce – dodaje Magdalena Cyganek. Oprócz czterech głównych wystaw, w Centrum Nauki będą funkcjonować również mniejsze strefy, w tym: świat dziecka, pokój doświadczeń, wystawy czasowe, teatr/kino naukowe i strefa odpoczynku. Wyróżnikiem centrum będzie jakość i nowoczesność, a o jego atrakcyjności nie zdecyduje skala, a unikatowość prezentowanych ekspozycji. Będą one dobrze zaaranżowane, przemyślane tematycznie i nawiązujące do tradycyjnych specjalizacji regionu Śląska. Według wstępnych założeń budowa Śląskiego Centrum Innowacji ma zostać sfinansowana z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego, budżetu miasta oraz z pozyskanych funduszy unijnych. Jeżeli chodzi o bieżące finansowanie działalności Centrum Innowacji przewidywany jest następujący model: 40% – przychody własne Centrum Nauki, 50% – dotacja Miasta Katowice, 10% – dotacja partnerów biznesowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj