W małych ojczyznach tkwi wielka energia

424

Już po raz drugi do niewielkiego, urokliwego Miasteczka Krajeńskiego zawitali goście zza oceanu. To właśnie od gminy zarządzanej przez wójt Małgorzatę Włodarczyk rozpoczęła się podróż kanadyjsko-amerykańskiej delegacji po Polsce, poświęcona wymianie doświadczeń na temat probacji. Po Miasteczku Krajeńskim goście odwiedzili między innymi Piłę, Czarnków, Uniejów i Łowicz.

Ubiegłoroczna wizyta przebiegała pod hasłem poznawania historii regionu Krajny oraz Michała Drzymały, który ostatnie lata życia spędził w pobliskim Grabównie, a pochowany został na cmentarzu parafialnym w Miasteczku Krajeńskim. Tym razem amerykańsko-kanadyjska delegacja, w skład której weszli wysocy przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości oraz wyższych uczelni z Teksasu, Massachusetts i Kanady, porównywała rozwiązania przyjęte w policji, więziennictwie i instytucjach wspierających rodzinę.

– Temat tegorocznej wizyty jest mi szczególnie bliski z tego względu, że przez kilka lat kierowałam pracą Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Pile. Dyskusja o problemach związanych z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie i wymiana doświadczeń z gośćmi zza oceanu, pozwala spojrzeć z innej perspektywy na nasze lokalne rozwiązania. Cieszę się, że po raz kolejny mogliśmy przyjąć w Miasteczku Krajeńskim gości z Kanady i USA, a jeszcze bardziej cieszą mnie ciepłe słowa, którymi komentowali pobyt w naszej gminie – mówi wójt Małgorzata Włodarczyk.

Członkowie delegacji mieli okazję obejrzeć gorzelnię w Brzostowie, o której opowiedział Tomasz Paprocki. Goście zapoznali się z procesem produkcyjnym i podzielili informacjami o funkcjonowaniu małych gorzelni w Kanadzie i USA. Równie ciekawa była wizyta w lokalnej piekarni należącej do państwa Hanny i Krzysztofa Stepnowskich. Jak można było usłyszeć od właścicieli, piekarnia „Hania” z Miasteczka Krajeńskiego specjalizuje się w wypieku różnego rodzaju pieczywa według tradycyjnych receptur i bez polepszaczy. Smak świeżego chleba sprowokował gości do dyskusji o tym, iż w małych ojczyznach tkwi ogromna energia i potencjał. Trzeba tylko tworzyć odpowiednie warunki do tego, żeby mogły zostać w pełni docenione i wykorzystane.

Ostatnim elementem spotkania była wizyta w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Pile. Wśród gości, którzy odwiedzili Miasteczko Krajeńskie znaleźli się Dan Richard Beto – przewodniczący Komitetu Międzynarodowego NAPE (National Association of Probation Executives) w Teksasie, Jurg Gerber – profesor Sam Houston State University i prezydent Azjatyckiego Stowarzyszenia Studiów Policyjnych w Teksasie, Donald Evans – profesor Canadian Training Institute w Kanadzie, Wayne Dicky – prezydent Amerykańskiego Stowarzyszenia Aresztów w Teksasie, Brian Mirasolo – zarządzający probacją w Stanie Massachusetts i redaktor naczelny „Executive Exchange”.

Organizatorami tego wydarzenia byli: Centrum Szkolenia Kuratorów Sądowych, Business Communication Group Sp. z o.o., Polish-American Development Council oraz Fundacja Większe Mniejsze. Koordynator wizyty w Polsce Romuald Burczyk zapewnia, że już wkrótce pojawią się kolejne pomysły na międzynarodową współpracę. Gości zza oceanu do ponownej wizyty w Miasteczku Krajeńskim zachęcać nie trzeba. O wspólnych dalszych działaniach dyskutowano przy serniku – tradycyjnie upieczonym przez panią wójt Małgorzatę Włodarczyk, która przyjęła nim gości w swoim gabinecie w siedzibie Urzędu Gminy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here