WSA – pasja, kreatywność, nowoczesność. Szkoła artystyczna – inna niż wszystkie

0
3510

Wyższa Szkoła Artystyczna w Warszawie w tym roku obchodzi dziesięciolecie swojego istnienia. Powstała z wizjonerskiej potrzeby jej założyciela dr. Roberta Manowskiego, który za osiągnięcia zarówno związane z innowacyjnym zarządzaniem uczelnią, jak i w dziedzinie artystycznej został nominowany do tytułu Lider z powołania. Absolwenci WSA bez trudu znajdują pracę na rynku rządzonym przez multimedia oraz są laureatami licznych i prestiżowych nagród w Polsce i za granicą.

 

Sztuka nowych mediów oraz charakteryzacji

Jesteśmy pierwszą niepubliczną uczelnią artystyczną, w której techniki malarskie połączone zostały z technikami scenograficznymi i multimedialnymi w sposób nowoczesny i praktyczny – podkreśla dr Robert Manowski, założyciel WSA.

Dr Robert Manowski stworzył kierunek sztuki nowych mediów, by zaspokoić potrzeby rynku. Tutaj to komputer gra pierwsze skrzypce, na nim tworzy się dzieła artystyczne. Dzięki komputerom, dyscypliny sztuki takie, jak malarstwo, grafika, muzyka czy film zaczęły się wzajemnie przenikać, zacierając utrwalone przez stulecia granice. Współczesny malarz nie stroni od korzystania z animacji, a nowatorski grafik chętnie sięga po oprawę muzyczną

Głównym celem Uczelni jest przygotowanie studentów do pracy na rynku wydawniczym, w reklamie, filmie i telewizji. Zadania są bardzo zróżnicowane: od projektowania graficznego, przez animację, montaż filmowy, skład, po projektowanie graficzne i grafikę 3D.

Absolwenci zdobywają pełną biegłość w obsłudze programów graficznych takich, jak: Adobe

Photoshop, Adobe Illustrator, Adobe Indesign, Adobe After Effects, uzyskując profesjonalny tytuł grafika komputerowego.

Wyższa Szkoła Artystyczna w Warszawie to także jedyna Uczelnia Artystyczna w Polsce, w której można uzyskać wyższe wykształcenie w zakresie charakteryzacji. Na zajęciach z tej dziedziny studenci przekraczają ograniczenia swojej wyobraźni, przesuwając granicę zwykłego odbioru. – Wizaż to obszar sztuki, a nie tylko klasyczne rzemiosło. To nie tylko makeup, do którego dochodzą elementy silikonowe czy różne wklejki, to również kostium – zauważa Rektor.

Studentki Wyższej Szkoły Artystycznej przygotowały 35 kostiumów, które same  zaprojektowały z wybranych wcześniej materiałów, by móc zabrać widzów w niesamowitą podróż po historii podczas pokazu, który odbył się w Dreźnie na Der SemperOpernball. – To było dla nas coś niesamowitego – ogromny prestiż dla Uczelni i możliwość stworzenia portfolio dla samych studentów Mieliśmy okazję zaistnieć koło takich marek jak Lido de Paris czy Cirque du Soleil – podkreśla dr Robert Manowski.Wspaniały jest również fakt, że prace studentów były tak profesjonalnie przygotowane, że mogły być wystawione w przestrzeniach kluczowych instytucji, takich właśnie jak opera drezdeńska.

Założyciele WSA – w imię pasji

WSA została założona w 2008 r. przez państwa Manowskich z chęci dzielenia się wiedzą i pasją do sztuki. – Pasja to iskra, która albo nas spali, albo doprowadzi do jakiegoś punktu, w którym chcielibyśmy się znaleźć – zauważa dr Robert Manowski. – Najważniejsze, by zarażała innych, bo w pojedynkę działa się ciężko. Z ogromnym zaangażowaniem tworzy i zarządza Uczelnią od 10 lat. Jest grafikiem, projektantem, autorem identyfikacji wizualnych i filmów wideo, animatorem filmowym oraz wykładowcą w założonej przez siebie i małżonkę Wyższej Szkole Artystycznej w pracowni animacji i montażu obrazu multimedialnego.

Dr Robert Manowski poznał techniki łączenia animacji klasycznej z animacją komputerową jeszcze przed rozpoczęciem studiów w Studio Miniatur Filmowych oraz firmie Hanna Barbera. Techniki rysunku klasycznego zawdzięcza nauce m.in. u Witolda Giersza (polski

Dr Robert Manowski

reżyser m.in. filmu „Proszę słonia”, animator, autor projektów plastycznych, scenarzysta filmów animowanych). Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale Grafiki pod bacznym okiem prof. Jerzego Tchórzewskiego (malarz, grafik, poeta). Dyplom uzyskał w pracowni ilustracji pod przewodnictwem prof. Janusza Stannego.

Zdobył wiele zaszczytnych nagród, jak np. nagroda główna „Złoty Warszawski Feniks” oraz Nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego – Odznakę Honorową pro Mazowia „Zasłużony dla Mazowsza” 2016 i inne.

Jest autorem happeningów i performance – wideo realizacji dla Zamku Królewskiego w Warszawie (2012), rockowej nocy (2011), akcji artystyczno-społecznej Pawła Althamera (2010). Ponadto jest twórcą wystaw indywidualnych i grupowych: kurator wystawy GAJA Zielona Ziemia w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie (2012), wystawa prac fotograficznych St. Praga Kosmogonia, pokaz videoart „Madonny” w galerii Sztuki Polskiej w Muzeum Etnograficznym i innych bardzo ciekawych projektów.

Agata Manowska jest Dyrektorem Artystycznym w WSA i wykładowcą technik charakteryzacji teatralnych i filmowych. Założyła w ramach struktur WSA Niepubliczne Studium Plastyczne. Realizuje autorski program nauczania, ukształtowany w wyniku bardzo bogatych doświadczeń zawodowych. Pod przewodnictwem Andrzeja Dziuka (reżyser i scenograf teatralny) zaczęła w sobie rozbudzać i rozwijać pasję do charakteryzacji. Praca z wyżej wymienionym artystą nauczyła ją dyscypliny i wytrwałości. Pani Agata jest prekursorką bodypaintingu do wideoklipów Polygramu i Filmotwórni – wielokrotnie nagradzanych na Yach Festiwal. Pracowała w różnych stacjach telewizyjnych, jak np. TVP, TVN, MTV, Canal + itp..

Osiągnięcia oraz szczególne wyróżnienia dla Uczelni

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu twórców szkoły oraz wybitnych profesorów, uznanych artystów i specjalistów prowadzących zajęcia ze studentami, WSA nie tylko wyróżnia się na rynku podobnych uczelni w Polsce, ale jest także wyróżniana w kraju i za granicą, prezentując pełne twórczej wyobraźni prace studentów.

W 2016 roku Wyższa Szkoła Artystyczna została laureatem nagrody im. Jana Kiepury w kategorii najlepszy kostium sceniczny. Ma na swoim koncie pokazy między innymi we wspomnianej wcześniej Operze Drezdeńskiej, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Łazienkach Królewskich i  Wilanowie. Została uhonorowana statuetkami MUSE Award 2015 w Atlancie dla projektu Faras 3D wykonanego dla Muzeum Narodowego w Warszawie oraz filmu rekonstrukcyjnego wykonanego dla Muzeum w Treblince. Otrzymała także nagrodę dla filmu “Dotknięcie Anioła”, do którego video-grafikę wykonał Rektor i wykładowca WSA, dr Robert Manowski.

Plany rozwoju

– Dotychczasowe sukcesy dodają nam skrzydeł, ale nie spoczywamy na laurach i planujemy dalszy rozwój – zdradza założyciel szkoły. – Chcemy stworzyć muzeum kostiumów teatralnych. W sferze marzeń, ale i planów widzę wielką galerię, gdzie mógłbym zestawić prace wybitnych artystów z pracami naszych studentów, którzy dopiero zaczęli drogę twórczą, co byłoby niewątpliwie mocnym startem do ich kariery.

Rektor chciałby powtórzyć sukces drezdeński, a także zrealizować pokaz kostiumów teatralnych w Wenecji, gdzie wszystko byłoby wkomponowane w architekturę tego miejsca. Liczy, że poprzez praktyczną naukę sztuki na WSA studenci zdobędą niezbędną wiedzę do wykonywania swojego zawodu oraz będą realizować swoje projekty z prawdziwą pasją, co powinno zostać uwieńczone sukcesami.

Dominika Mal, Sebastian Wszoła, Beata Sekuła

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj