Uczelnia, która kształci nie tylko świetnych ekonomistów, ale także ludzi wrażliwych i odpowiedzialnych społecznie

0
1488

Rozmowa z prof. zw. dr hab. Janiną Filek, Prorektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie ds. Komunikacji i Współpracy, nominowaną do tytułu Kobieta Charyzmatyczna o tym, jak wygląda życie osób niepełnosprawnych na polskich uczelniach, dlaczego tak ważna jest odpowiedzialność społeczna, a także o pasji do ogrodnictwa oraz o zwiedzaniu Europy na rowerze.

 

Pani Profesor, jest Pani nie tylko kobietą charyzmatyczną, ale i wszechstronną. Ekonomia, filozofia i zarządzanie – jak Pani udaje się to wszystko połączyć?

Czy jestem kobietą charyzmatyczną i wszechstronną, tego nie wiem… Na pewno jest we mnie wiele różnych pragnień, ale i sprzeczności. Zawsze chciałam być menadżerem wielkiej firmy, stąd moje zainteresowanie zarządzaniem i ekonomią.  Zaraz po zdobyciu dyplomu Akademii Ekonomicznej w Krakowie otrzymałam pracę w dużej firmie. Jednak po roku stwierdziłam, że to nie jest moje miejsce i zaczęłam studiować filozofię. Po roku studiów złożyłam wniosek o przyjęcie do katedry filozofii. Te poszukiwania różnych pomysłów na siebie znalazły odbicie w moim doktoracie, który poruszał temat roli paradoksów w antropologii filozoficznej.

Więc jest Pani kobietą łączącą emocjonalność i racjonalność?

Tak, ale przeważa racjonalność. Widzę związki przyczynowo-skutkowe. Nie wierzę, że coś zrobi się samo. Z reguły biorę sprawy w swoje ręce; nie czekam biernie, tylko zabieram się do roboty. Podczas jednej z akcji ekologicznej na uczelni, nie przyszłam nadzorować pracowników w nowych bucikach, tylko zakasałam rękawy i wzięłam się za sadzenie krzewów i kwiatów. W swojej refleksji jednak zawsze pasjonowało mnie to, co irracjonalne, choćby telepatia czy jasnowidztwo, komunikacja pozawerbalna. Tak więc na co dzień jestem osobą twardo stąpającą po ziemi, ale czasem robię coś intuicyjnie (czyli nie zawsze racjonalnie). Zauważam jednak,……

Ciąg dalszy przeczytasz w polsko-angielskim magazynie Why Story, dostępnym w sieciach Empik, Kolporter, Ruch, Garmond, na lotniskach oraz stacjach BP i Shell oraz w prenumeracie e-kiosku http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=issue&id_title=157556

Życzymy miłej lektury~!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj