Zakończyła się V już edycja największego biznesowego Kongresu Kobiet w Polsce. Mowa o Polish Businesswomen Congres, który miał miejsce w Warszawie w dniach 1-2 kwietnia. W tym roku odbył się on pod hasłem: KIERUNEK: TRANSFORMACJA, NOWE PODEJŚCIE DO BIZNESU.
Prowadząca Adela Warać
Centrum kongresowo-szkoleniowe Gromada Okęcie przyjęło około dwa tysiące uczestników i gości. Organizatorką wydarzenia jest redaktor naczelna magazynu Businesswoman&life – Elżbieta Jeznach. Kongres prowadziła Adela Warać.
Redaktor Naczelna Magazynu: WHY STORY
Redaktor Naczelnej Magazynu: Businesswoman&Life
To wydarzenie skierowane jest do osób przedsiębiorczych, głównie kobiet, które chcą się rozwijać, szukają nowych rozwiązań, nawiązują kontakty oraz inspirują się wzajemnie do działania. To miejsce spotkań liderów biznesu, właścicielek dużych i średnich przedsiębiorstw. Dlatego na seminarium występują znani mówcy oraz osobistości sceny biznesowej, którzy biorą udział w panelach i dyskusjach.
Na scenie wśród prelegentów i panelistów tegorocznej edycji znaleźli się m.in.: Prof. Andrzej Blikle, znana podróżniczka Beata Pawlikowska, Omenaa Mensah -założycielka Omenaa Fundation oraz Maciej Orłoś, który zajął się tematem wystąpień publicznych, zamykając jednocześnie drugi dzień seminarium.
Kongres wpisał się na stałe w kalendarz spotkań biznesowych o charakterze międzynarodowym. To wyjątkowe wydarzenie jest uwieńczeniem pozycji Polek jako lidera w Unii Europejskiej w dziedzinie samozatrudnienia. Mimo lepszej sytuacji gospodarczej krajów takich, jak Niemcy, Wielka Brytania czy Francja, Polki zdecydowanie wyprzedzają mieszkanki wyżej wymienionych krajów.
Głównymi założeniami tegorocznego kongresu było m.in:
– inspiracja kobiet w rozwijaniu własnych firm, wzrostu ich działalności i rentowności,
– przedstawienie najważniejszych zadań, jakie pojawiają się na drodze szefa-kobiety,
– budowania bazy kontaktów i wzajemnego wsparcia na płaszczyźnie biznesu,
– kobiecy styl zarządzania jako innowacyjny model przywództwa,
– przedstawienie koncepcji work-life balance, co w praktyce oznacza poszukiwanie równowagi pomiędzy życiem rodzinnym, zawodowym a czasem wolnym.
Tej ostatniej myśli poświęcono podczas paneli dyskusyjnych wiele czasu. Zwłaszcza, że wśród prelegentek znalazło się sporo młodych mam, które z powodzeniem łączą rolę bizneswoman i matki, znajdując czas na swoje pasje.
Centrum kongresowo-szkoleniowe Hotel Gromada Okęcie
Co nie oznacza, że przychodzi im to łatwo, natomiast swoim zachowaniem dają przykład i pomysł na to, w jaki sposób można realizować koncept work-life balance. Na ten temat głos zabrała mgr Maria Rotkiel, psycholog, terapeuta poznawczo-behawioralny, specjalista PR. Będąc matką od dwóch lat, czyli w stosunkowo nowej roli, Pani Maria poruszyła niezwykle istotną kwestię dla kobiet, które są, bądź będą, w przyszłości mamami. Otóż mówiła o tym, że nie należy złościć się na samą siebie, kiedy mamy słabszy dzień. Kiedy z czymś sobie nie radzimy, bo jesteśmy nie wyspane albo zdarza nam się płakać. To normalne, bo jesteśmy ludźmi, którzy czują i reagują. A żeby zdrowo funkcjonować, należy zachować balans, który nie jest łatwy do osiągnięcia. Natomiast pozwala on zdrowo funkcjonować zarówno w pracy, jak i w rodzinie. Z kolei profesor Andrzej Blike zachęcał do zakładania firm rodzinnych, nawiązując do swojej własnej historii. Mówił, że prowadzenie biznesu rodzinnego jest trudne, gdyż trzeba połączyć relacje rodzinne z biznesowymi. Co, jak wiadomo, nie należy do rzeczy prostych, wystarczy, że pojawi się spór bądź odmienne zdania w kwestiach strategicznych. Z drugiej jednak strony takie relacje cementują wartości i założenia biznesowe. Ponieważ każdy odpowiada nazwiskiem i honorem rodziny, dlatego też nikt nie pozwala sobie na nierzetelną pracę, bo wie, że odbiję się to nie tylko na biznesie, ale także na rodzinie. W panelu tym dużo mówiło się też o pasji. Głos zabrała Alina Strześniewska, laureatka konkursu Kobieta Charyzmatyczna 2016, współudziałowiec Radia Kolor. Pasja jest ważna, ale bez warsztatu nie ma efektów – mówiła. Z pasji powinien wynikać profesjonalizm, nieznajomość podstawowej wiedzy wyklucza nas ze skutecznego działania. Kiedy działamy z uczuciem pasji, godziny przestają mieć znaczenie. Wtedy praca staje się przyjemnością.
W tarkcie kongresu odbyła się także promocja oraz podpisywanie książki Kingi Piekarskiej WHY STORY 2- Czas na zmiany
http://www.whystory.pl/pl/sztuka-i-kultura/teatr-i-literatura/premiera-ksiazki-czas-na-zmiany.html
Powieść Kingi Piekarskiej: WHY STORY 2 – Czas na zmiany podpisywana przez autorkę
Uczestnicy pierwszego dnia kongresu spotkali się z uznanym coachem, autorką bestselera Kobieta Niezależna – Kamilą Rowińską, która podzieliła się swoją obszerną wiedzą na temat sprzedaży. Dużo entuzjazmu wywołało też spotkanie z Beatą Pawlikowską. Podróżniczka opowiadała o swoich przeżyciach w dżungli amazońskiej, Indiach czy Brazylii. Opowiedziała o tym, jak ludzie wyruszający z nią na wyprawy, bezskutecznie poszukują zasięgu w lesie tropikalnym i o tym, jak wyłącza swój telefon i wyjmuje kartę SIM. Dzięki czemu żyje tu i teraz – podsumowuje. Wśród prelegentów pojawił się również Rafał Bauer, prezes spółki Próchnik SA, który przedstawił nowe podejście do biznesu w branży odzieżowej, gdzie tradycje polskie doskonale łączą się z nowoczesnym designem.
Oprócz cennych wykładów i dyskusji, kongres uświetniły pokazy mody, podczas których oprócz kolekcji ubrań, modelki prezentowały buty, biżuterię, okulary oraz bieliznę. Wszystkie te kobiece atrybuty można było podziwiać i zakupić na licznych stoiskach wystawców. Oprócz tego dostępne były wszelkie narzędzia ułatwiające działania w biznesie, coaching, szkolenia, szeroko pojęty rozwój osobisty. Na gości czekały również zdrowe przekąski, wystawcy chętnie dzielili się swoją wiedzą, udzielali porad, konsultowali różne ważne dla zainteresowanych kwestie.
Doktor Alicja Węgorzewska, Dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego
Nie zabrakło wyjątkowej oprawy muzycznej. Magdalena Szymańska i jej elektryczne skrzypce to niezwykle energetyczny, popisowy show. Z kolei doktor Alicja Węgorzewska, Dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego, swoim wspaniałym głosem zabrała uczestników w podróż do najlepszej opery.
Fotorelacja:
Magdalena Saganowska