Ponad 80% firm rodzinnych oczekuje od Rządu przedstawienia konkretnego planu rozmrożenia gospodarki w ciągu 10 dni. Badanie przeprowadzone przez Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych pokazuje, że przedsiębiorcy oczekują od władz czegoś więcej niż jedynie kolejnych działań osłonowych. Oczekują inteligentnego, selektywnego podejścia nakierowanego na odmrożenie gospodarki.
Przedsiębiorcy liczą na pokazanie siły i sprawności Państwa nie tylko w narzucaniu i egzekwowaniu ograniczeń, ale w ich usuwaniu. O epidemii koronawirusa wiemy więcej niż miesiąc temu, więc Państwo powinno zacząć wyciągać wnioski ze skutków dotychczasowych działań, aby przywracać normalność.W celu wznowienia aktywności gospodarczej i ograniczenia kosztów społecznych przedsiębiorcy oczekują:
- Zaufania ze strony organów Państwa – oparcie się na oświadczeniach i prostych procedurach w udzielaniu wsparcia.
- Przedstawienia nie później niż za 10 dni konkretnego planu odmrażania życia społecznego i gospodarczego.
- Uruchomienia handlu po spełnieniu przez ten sektor warunków sanitarnych
- Objęcia przez Państwo specjalną opieką i kwarantanną seniorów oraz osoby zarażone w taki sposób, aby pozostałe osoby mogły wrócić do pracy.
Przedsiębiorcy rodzinni czują odpowiedzialność nie tylko za swoje firmy, ale także za rodziny swoich pracowników i polską gospodarkę. Chcą pomóc maksymalnie złagodzić zbliżający się kryzys gospodarczy, kryzys zatrudnienia, kryzys przepływów finansowych. Widzą postęp w rozwiązaniach proponowanych przez Rząd w ramach rozszerzenia Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej, mimo że proces legislacyjny jeszcze się nie zakończył. Jednak nadal połowa (50,4%) z nich uważa, że rozpoznanie ich potrzeb przez Rząd nie jest jeszcze właściwe, a 72,8% krytycznie odnosi się do przedstawionych propozycji. W swoich komentarzach przedsiębiorcy zwracają uwagę na nieprzejrzystość aktów prawnych i wrażenie, że beneficjentem może być sektor finansowy, a nie przedsiębiorcy. Obie Tarcze mają służyć ochronie, ale nie uruchamiają gospodarki, a to jest podstawowy warunek wyjścia z kryzysu. Dodatkowo przedsiębiorcy proponują m.in.:
- Oddanie przedsiębiorcom środków zamrożonych na kontach split payment oraz należnych od Urzędów Skarbowych w ramach prostych i przyjaznych procedur.
- Ograniczenie ustawowe RRSO i marż bankom.
- Przywrócenie, choćby tymczasowe, handlowych niedziel.
- Zmianę techniki legislacyjnej, w celu stworzenia prawa łatwego do przeczytania i zrozumienia.