Już po raz drugi do niewielkiego, urokliwego Miasteczka Krajeńskiego zawitali goście zza oceanu. To właśnie od gminy zarządzanej przez wójt Małgorzatę Włodarczyk rozpoczęła się podróż kanadyjsko-amerykańskiej delegacji po Polsce, poświęcona wymianie doświadczeń na temat probacji. Po Miasteczku Krajeńskim goście odwiedzili między innymi Piłę, Czarnków, Uniejów i Łowicz.
Ubiegłoroczna wizyta przebiegała pod hasłem poznawania historii regionu Krajny oraz Michała Drzymały, który ostatnie lata życia spędził w pobliskim Grabównie, a pochowany został na cmentarzu parafialnym w Miasteczku Krajeńskim. Tym razem amerykańsko-kanadyjska delegacja, w skład której weszli wysocy przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości oraz wyższych uczelni z Teksasu, Massachusetts i Kanady, porównywała rozwiązania przyjęte w policji, więziennictwie i instytucjach wspierających rodzinę.
– Temat tegorocznej wizyty jest mi szczególnie bliski z tego względu, że przez kilka lat kierowałam pracą Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Pile. Dyskusja o problemach związanych z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie i wymiana doświadczeń z gośćmi zza oceanu, pozwala spojrzeć z innej perspektywy na nasze lokalne rozwiązania. Cieszę się, że po raz kolejny mogliśmy przyjąć w Miasteczku Krajeńskim gości z Kanady i USA, a jeszcze bardziej cieszą mnie ciepłe słowa, którymi komentowali pobyt w naszej gminie – mówi wójt Małgorzata Włodarczyk.
Członkowie delegacji mieli okazję obejrzeć gorzelnię w Brzostowie, o której opowiedział Tomasz Paprocki. Goście zapoznali się z procesem produkcyjnym i podzielili informacjami o funkcjonowaniu małych gorzelni w Kanadzie i USA. Równie ciekawa była wizyta w lokalnej piekarni należącej do państwa Hanny i Krzysztofa Stepnowskich. Jak można było usłyszeć od właścicieli, piekarnia „Hania” z Miasteczka Krajeńskiego specjalizuje się w wypieku różnego rodzaju pieczywa według tradycyjnych receptur i bez polepszaczy. Smak świeżego chleba sprowokował gości do dyskusji o tym, iż w małych ojczyznach tkwi ogromna energia i potencjał. Trzeba tylko tworzyć odpowiednie warunki do tego, żeby mogły zostać w pełni docenione i wykorzystane.
Ostatnim elementem spotkania była wizyta w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Pile. Wśród gości, którzy odwiedzili Miasteczko Krajeńskie znaleźli się Dan Richard Beto – przewodniczący Komitetu Międzynarodowego NAPE (National Association of Probation Executives) w Teksasie, Jurg Gerber – profesor Sam Houston State University i prezydent Azjatyckiego Stowarzyszenia Studiów Policyjnych w Teksasie, Donald Evans – profesor Canadian Training Institute w Kanadzie, Wayne Dicky – prezydent Amerykańskiego Stowarzyszenia Aresztów w Teksasie, Brian Mirasolo – zarządzający probacją w Stanie Massachusetts i redaktor naczelny „Executive Exchange”.
Organizatorami tego wydarzenia byli: Centrum Szkolenia Kuratorów Sądowych, Business Communication Group Sp. z o.o., Polish-American Development Council oraz Fundacja Większe Mniejsze. Koordynator wizyty w Polsce Romuald Burczyk zapewnia, że już wkrótce pojawią się kolejne pomysły na międzynarodową współpracę. Gości zza oceanu do ponownej wizyty w Miasteczku Krajeńskim zachęcać nie trzeba. O wspólnych dalszych działaniach dyskutowano przy serniku – tradycyjnie upieczonym przez panią wójt Małgorzatę Włodarczyk, która przyjęła nim gości w swoim gabinecie w siedzibie Urzędu Gminy.