W Katowicach powstało kolejne wielofunkcyjne boisko
Śląski Uniwersytet Medyczny wzbogacił się o supernowoczesny kompleks sportowy o nawierzchni poliuretanowej. Mieszczący się przy ulicy Medyków w Katowicach obiekt tworzą dwustumetrowa bieżnia, boisko do gry w piłkę nożną, siatkówkę plażową oraz rzutnia lekkoatletyczna, daje też możliwość uprawiania takich dyscyplin jak tenis, piłka ręczna oraz koszykówka w wersji streetballowej. Koszt inwestycji zamknął się w kwocie 1,7 miliona złotych, z czego ponad milion złotych stanowiło dofinansowanie z budżetu miasta Katowice. Otwarcie miało miejsce 23 kwietnia, a samej inauguracji towarzyszyły liczne niespodzianki. – Bardzo się cieszymy z tej inwestycji, która nie byłaby możliwa bez owocnej współpracy uczelni z miejskim samorządem. Cieszy nas przede wszystkim, że obiekt będzie kolejnym miejscem spędzania czasu w sposób zdrowy i aktywny, bicia kolejnych rekordów i wspaniałych osiągnięć sportowych AZS Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, a także będzie służył mieszkańcom południowych dzielnic Katowic – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.
Pierwszym wydarzeniem sportowym na boisku przy ul. Medyków był miniturniej piłki z udziałem polsko i anglojęzycznych reprezentacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz drużyn Urzędu Miasta i redakcji Dziennika Zachodniego. – Szczęście w tych zmaganiach dopisało polskojęzycznym studentom i to oni wygrali rywalizację, pomimo dzielnej postawy całej naszej drużyny, dowodzonej przez kapitana, wiceprezydenta Waldemara Bojaruna. Ale mówiąc poważnie, powstał naprawdę wspaniały obiekt na światowym poziomie – skomentował chwilę po ostatnim gwizdku bramkarz reprezentacji Urzędu, radny Krzysztof Pieczyński.
Uroczystości majowe w Katowicach
3 Maja Wojewoda Śląski zaprasza do wspólnego udziału w obchodach Święta Narodowego oraz 97. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00 złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Śląskich. Pół godziny później w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach mszę świętą w intencji ojczyzny odprawi ks. abp. Wiktor Skworc, Metropolita Katowicki. Oprawę artystyczną zapewni Chór Filharmonii Śląskiej. Po mszy uczestnicy przejdą ulicami miasta na Plac Sejmu Śląskiego. Tam,
pod pomnikiem Wojciecha Korfantego, zostanie odegrany hymn i podniesiona flaga na maszt. Nie zabraknie przemówień m.in. wojewody śląskiego, salwy honorowej i złożenia kwiatów. Jak co roku odbędzie się widowiskowa defilada służb mundurowych, harcerzy oraz uczniów klas o profilu wojskowym i policyjnym. Uroczystości zakończy występ Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice”. Ze strony samorządu miasta Katowice w uroczystościach udział wezmą radni RM z przewodniczącą Krystyną Siejną na czele oraz prezydent Marcin Krupa.
Również 2 Maja do świętowania zaprasza mieszkańców wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. O godz. 9.30 na placu Bolesława Chrobrego w Katowicach nastąpi uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt i odegranie hymnu państwowego przez Orkiestrę Komendy Wojewódzkiej Policji. Po południu, o godz. 17.00, w Dolinie Trzech Stawów ponad 700 biegaczy wystartuje w „Biegu z Flagą”.
Szczegóły na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach pod adresem
http://www.katowice.uw.gov.pl/aktualnosci/swietuj-z-nami
Majówka z food truck’ami
W pierwszy majowy weekend SK-Food Truck zaprasza po raz kolejny na katowicki Rynek. W piątek 4 maja, w samo południe zjedzie się niemal 30 najlepszych polskich food trucków – z najlepszymi daniami z całego świata. Impreza będzie trwała przez trzy dni. W piątek i sobotę od godz. 12 do 22, a w niedzielę do 20.
Dla odwiedzających organizatorzy przygotowali szeroką ofertę doznań kulinarnych. Od klasycznych frytek belgijskich, zapewnionych przez Najlepsze Frytki w Mieście, przez wiecznie obecne burgery, przygotowywane w kilku food truck’ach – m.in. u Concrete Jungle Meals, Natural Born Grillers czy w całkiem nowym wozie – Mięso. Po raz pierwszy na katowickim Rynku Smaków pojawi się food truck Myo Tai serwujący oryginalne dania kuchni tajskiej. Nie może oczywiście zabraknąć świeżo mielonej kawy od Cafe Diesel w połączeniu z ich nowością – Poffertjes, czyli typowo holenderskimi mini-naleśniczkami.
O prawidłowy poziom cukru w organizmie zadbają również znani i lubiani Churros and More, Roll’n’Juice i Rollujemy. Poza tym czekać na Was będą także opcje wegetariańskie, meksykańskie, azjatyckie pierożki i orzeźwiające, owocowe koktajle. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie – będzie gorąco, aromatycznie, na słodko i słono. Nie zabraknie ogródka z piwem rzemieślniczym, a wieczorami czas umilą koncerty muzyczne, m.in. zespołu Silesian Brass Quartet. Zabierzcie więc rodzinę i przyjaciół, i przybywajcie na Rynek w majówkowe popołudnie, by urzekło Was jedzenie przyrządzane na Waszych oczach przez prawdziwych kulinarnych pasjonatów, ze świeżych i sprawdzonych składników.
Więcej szczegółów znaleźć można na stronie FB SK-Food Truck (www.facebook.com/skfoodtruck) lub na stronie wydarzenia (www.facebook.com/events/510259222702035).
Spotkajmy się na Rynku!
W Walcowni trwa ciekawa wystawa
Walcownia Cynku w Szopienicach to zabytek wpisany w industrialne dziedzictwo regionu, który realnie wpłynął na rozwój Śląska. Jest jednym z pomników historii potężnego przemysłu hutniczego. Zrewitalizowany – dziś jest miejscem wielu ciekawych wydarzeń.
W 100. rocznicę odzyskania niepodległości Polski na terenie Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia zorganizowano wystawę „100 lat motoryzacji w Polsce”. Trwa do 10 maja.
Ambicją jej twórców jest pokazanie dziejów motoryzacji w Polsce w możliwie szerokim kontekście społecznym, politycznym i kulturowym. Na wystawie zaprezentowane są pojazdy projektowane i budowane przez polskie zespoły inżynierów, projektantów i rzemieślników, ale także te powstające za granicą, ale odgrywające szczególną rolę w historii naszej motoryzacji.
Wystawa została podzielona na epoki, a w każdym tygodniu prezentowane są pojazdy z kolejnych 20 lat motoryzacji, a w tym m.in.: MOJ 37, polski fiat 508 III, harley-davidson WLA, INDIAN CHIEF 340 military, warszawa M-20, syrena 110, motorowery ROMET, fiat 126p, nysa 522i inne.
Ponadto wystawie codziennie dostępnej dla zwiedzających towarzyszą wydarzenia dodatkowe – konferencje, prezentacje, spotkania i projekcje organizowane we wszystkie weekendy trwania wystawy. Każdy weekend poświęcony jest konkretnej epoce.
Ceny biletów
osoby dorosłe: 25 zł/os.
dzieci i młodzież ucząca się do 18. roku życia: 18 zł/os.
Wystawa „Złota 10 architektury Katowic 2 poł. XX wieku”
Ekspozycję zdjęć pod powyższym tytułem będzie można obejrzeć na placu Kwiatowym
w południowej części katowickiego rynku w okresie od 2 do 19 maja br.
Prezentowane na wystawie obiekty zostały wyłonione w plebiscycie, który Biblioteka Śląska ogłosiła w styczniu 2016 roku. Do konkursu zgłoszono budowle znajdujące się w Katowicach oraz Parku Śląskim powstałe w latach 1945-2000. Wyniki plebiscytu ogłoszono 29 stycznia 2018 podczas gali w Bibliotece Śląskiej.
Konkurs jest próbą dowartościowania „niechcianego dziedzictwa PRL-u”, czyli architektury, która zwłaszcza po transformacji ustrojowej nie cieszyła się dobrą opinią, często niezasłużenie. Budowle te wyrażały często śmiałe, nowatorskie wizje swoich twórców, które udało się zrealizować wbrew przeciwnościom: normom, zakazom, brakowi odpowiednich materiałów. Prezentowana wystawa jest selekcją 10 najwybitniejszych,
w ocenie uczestników konkursu, realizacji z drugiej połowy XX wieku.