Słynna „Biała bluzka” z Krystyną Jandą, „Lament na Placu Konstytucji” oraz inne spektakle Teatru Polonia i Och-Teatru – na taki rarytas zapraszają w sierpniu prezydent Poznania i Teatr Muzyczny. Przedstawienia będzie można oglądać od 8 do 15 sierpnia na Dziedzińcu Urzędu Miasta przy placu Kolegiackim 17.
– Zaproszenie z Poznania było dla nas bardzo ważne dlatego, że po raz pierwszy od ośmiu lat nie zagramy latem plenerowych spektakli w Warszawie – opowiada Krystyna Janda. –
W czasie wakacji graliśmy tam nawet 60 przedstawień. Dla mieszkańców i turystów stanowiły one stały punkt zwiedzania stolicy. W tym roku nie będzie to możliwe, dlatego
z tym większą radością przyjęliśmy zaproszenie prezydenta Poznania. Cieszymy się, że będziemy mogli pokazać poznańskiej publiczności przynajmniej część naszych spektakli.
Na dziedzińcu teatr Krystyny Jandy wystawi 5 tytułów. Na otwarcie zobaczymy słynną „Białą bluzkę”. Oparta na opowiadaniu Agnieszki Osieckiej historia nieszczęśliwej miłości to już spektakl „kultowy”. Choć przedstawienie grane było wielokrotnie w całej Polsce, niezmiennie przyciąga do teatru tłumy wielbicieli talentu Krystyny Jandy.
To samo dotyczy „Lamentu na Placu Konstytucji”, który od momentu premiery w 2007 roku wystawiono w Warszawie aż 133 razy. Oglądamy historię babci, matki i wnuczki, mówiących o swoich problemach i nadziejach, o sprawach, które mogą się zdarzyć każdemu z nas.
Poznańska publiczność zobaczy też „Związek otwarty” w reżyserii Krystyny Jandy i Marii Seweryn. To opowieść o małżeństwie napisana przez… małżeństwo. Autorem stworzonego
z myślą o teatrze ulicznym dramatu jest laureat Literackiej Nagrody Nobla z 1997 roku Dario Fo oraz jego żona, Franka Rame. Osią tekstu jest kpina i zabawa instytucją małżeństwa, żonglowanie stereotypami odnoszącymi się do natury kobiet i mężczyzn.
„Flamenco namiętnie” to z kolei spektakl opowiadający o uczuciach i wielkich emocjach. Tekst jest jedynie punktem wyjścia i wprowadza nas do pełnego pasji świata flamenco, gdzie taniec, śpiew, rytm i dźwięki gitary opowiadają o najgłębszych ludzkich namiętnościach – od bólu i rozpaczy po niewypowiedzianą radość.
Nie zabraknie też propozycji dla najmłodszych widzów, czyli przedstawienia „Jaś
i Małgosia”, do którego choreografię przygotowała dobrze znana w Poznaniu Paulina Andrzejewska. Przeżywając przygody razem z dwójką głównych bohaterów, słuchając pięknych piosenek i pomagając im w wybrnięciu z opresji, młodzi widzowie nauczą się zgodnej współpracy, budowania zaufania, czy rozpoznawania niebezpieczeństwa.
– Zapowiadaliśmy, że będziemy starać się wzbogacać życie kulturalne Poznania i tak robimy – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Zależy mi, żeby kultura była dostępna, żeby dziedziniec urzędu tętnił życiem. Projekt cyklu przedstawień Krystyny Jandy łączy to
w sobie, a dodatkowo wpisuje się w rewitalizację Starego Rynku. Oczywiście stawiamy też na lokalne wydarzenia kulturalne, blisko mieszkańców w ich dzielnicach, ale chcę, by poznaniacy mieli dostęp do kultury tworzonej przez wybitnych artystów. Stąd zaproszenie Krystyny Jandy, której przedstawiać chyba nie trzeba. Serdecznie zapraszam, będą to nietuzinkowe spektakle i szczególnie cieszą mnie te dla dzieci. W ogóle w tym sezonie letnim warto bywać na dziedzińcu, bo przygotowywana oferta kulturalna jest naprawdę bogata! – dodaje prezydent.
Spektakle będą grane codziennie, od 8 do 15 sierpnia br.:
„Biała bluzka” – 8 sierpnia o godzinie 20.00
„Flamenco namiętnie” – 9 i 10 sierpnia o godz. 20.00
„Lament na Placu Konstytucji” – 11 i 12 sierpnia o godzinie 20.00
„Jaś i Małgosia” – 13 i 14 sierpnia o godzinie 11.00
„Związek otwarty” – 13, 14 i 15 sierpnia o godzinie 20.00
Na wszystkie przedstawienia obowiązują bezpłatne wejściówki.
O szczegółach dotyczących ich dystrybucji poinformujemy już wkrótce na stronie internetowej Miastawww.poznan.pl.
Hanna Surma