Święta i tradycje lutowe

0
2344

 

Kalendarzowa zima w pełni a za oknami raz biało i mroźnie a raz wręcz wiosennie. Mimo niewielu świąt można powiedzieć, że luty będzie równie zwiariowany jak pogoda,. Przyniesie nam szaloną zabawę na koniec karnawału i święto zakochanych. Ten rok jest przestępny więc w tym roku świetowac beda również wszyscy szczęśliwcy urodzeni 29 lutego.

 

2 lutego obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Boskiej Gromnicznej). Przypada ono 40 dni po Bożym Narodzenia i jest pamiątką ofiarowania Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej. Jest to jedno z najdawniejszych świąt (obchodzone je w Jerozolimie już w IV wieku). Z dniem 2 lutego kończy się okres śwpiewania kolęd i trzymania w domu przyzdobionych choinek. Powoli zbliżamy się do okresu postu przed Wielkanocą. Jednak nim to nastąpi, mamy jeszcze kilka okazji na zabawę i pyszności.

Postanowienia noworoczne drżyjcie w nieokoju! Oto dzień przeklęty dla wszystkich będących na diecie czy unikających słodkości. Już 4 lutego Tłusty Czwartek! Tego dnia nie będzie nam łatwo odpędzić się od smakołyków. Na każdym kroku będą czaić się pyszne, ciepłe pączki proszące się o schrupanie. Skąd wywodzi się ten słodki dzień? Tłysty czwartek to początek ostatniego tygodnia karnawału i tego dnia mamy przyzwolenie na objadanie się (każda wymówka jest dobra 😉 ). Już w czasach pogaństwa świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Cieszmy sę więc nadchodzącą nową porą roku.

Aby wytrząść kalorie zmagazynowane w czwartek trzeba koniecznie udać się 6 lutego na dyskotekę bądź imprezę z okazji ostatniej soboty karnawały! Tak , to już w ten weekend. Czas nieuchronnie biegnie przybliżając nas to kresu postu przed Świętami Wielkiej Nocy.

10 lutego przypada Środa Popielcowa, dzień bardzo ważny dla wszyskich Chrześcijan, który rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Jest to upamiętnienie spędzenia przez Jezusa 40 dni na pustyni, podczas których modlił się. Okres postu i pokuty ma być dla ludzi szansą do nawrócenia i czasem przemyśleń nad życiem i wartościami. Tego dnia, wierni posypuja głowę popiołem jako znak pokuty. Popiół może też symbolizować kruchość i ulotność życia. Warto więc, zwłaszcza w czasach skoncentrowanych na posiadanie, skupić się na chwilę na swoim wnętrzu i duchowości.

Z czym bardziej nie kojarzy się miesiąc luty jak nie ze Świętem zakochanych. Dzień uwielbiany przez zakochanych oraz szeroko rozumiany biznes i znienawidzony przez osoby borykające się z problemami w sferze miłosnej. Chcociaż, coraz częściej i dla par jest to dzień ociekający komercją, co może być dość irytujące. Jedno jest pewne, mamy do czynienia z dniem miłości i przyjaźni wypełniomym kwiatami, serduszkami, czekoladkami i pluszowymi misiami. Gdzie nie spojrzeć tam zakochani pochłonięci całusami, napisy „I love you” i czerwone serca z czego tylko się da. Radio zalewa nas miłosnymi nutami a telewizja na pewno będzie nas uszczęśliwiać romantycznymi konediami. Tego dnia wysyłamy listy i pocztówki osobom, które kochami lub darzymy przyjaźnią, zapraszamy ukochanych do kina i restauracji.

Skąd się wzięła ta ogólnoświatowa tradycja obchodzenia 14 lutego jako dnia zakochanych? Historia sięga czasów panowania rzymskiego cesarza Klaudiusza II Gockiego, który w związku z wojnami zakazał młodym żołnierzom zwiąków małżeńskich. Jednak jak zakazać ludziom bycia razem? Kapłam Walenty potajemnie udzielał zakochanym ślubu, za co zapłacił najwyższą karę. Został skazany na śmierć. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 lub 270. A skąd zwyczaj wysyłania listów i kartek? Święty Walenty przed egzekucją zostawił list. Był on przeznaczony córce strażnika, która podnosiła go na duchu. W liście w kształcie serca było napisane „Od Twojego Walentego”.

Kolejnym ciekawym dniem jest 21 luy. Jest to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Język, którym się posługujemy to oznaka naszej tożsamości i kultury. Święto zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Upamiętnia ono wydarzenia z 1952 roku, kiedy to podczas demonstracji w Bangladeszu zginęło pięciu studentów. A domoagali się oni unania języka bengalskiego za język urzędowy.
Tego dnia zwracamy szczególną uwagę na język jako dziedzictwo kulturowe i na fatk, iż część języków świata może zniknąć w przeciągu 2-3 pokoleń. Należy więc pielęgnować różnorodność językwową i starać się zachować tę oznakę narodowości, kultury i pochodzenia.
Jako polacy możemy być dumni, gdyż nasz język jest dodatkowo jednym z najtrudniejszych języków na świecie (na niektórych stronach, można przeczytać, że najtrudniejszym). Składa się na to nie tylko bogate słownictwo, ale również niesamowicie trudna gramatyka, ortografia, która dla niejednego polaka jest mega trudnym wyzwaniem, no i przede wszystkim wymowa. Wystarczy podać parę przykładów: „Chrząszcz brzmi w trzcinie”, „Szedł Sasza suchą szosą” lub „Nielojalna Jola” .

W końcy, tegoroczny luty jest wyjątkowy, gdyż będzie miał 29 dni. Dlaczego mamy lata przestępne? Rok przestępny to taki, który ma 366 dni zamiast 365. Na okrążenie Słońca nasza planeta potrzebuje około 365 i 6 godzin. Z tych dodatkowych godzin co 4 lata robi nam się doba i właśnie dlatego mamy dłuższy luty.

Luty to już krok do wiosny. Dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze. Pewnie spadnie jeszcze biały puch ale zapewne nie poleży długo. Wykorzystajmy ten miesiąc najlapiej jak można wraz z dodatkowym, dwudziestym dziewiątym dniem.

Alicja Szwanc

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj