4 listopada 2021 roku nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy „Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej” w Muzeum Łazienki Królewskie. Uroczystego powitania zebranych gości dokonał m.in. prof. Zbigniew Wawer – Dyrektor Muzeum. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele świata kultury, sztuki oraz nauki.
Cenne dzieła, które zgromadzili August II i August III, utworzyły jeden z najważniejszych i najwspanialszych w XVIII-wiecznej Europie zbiorów sztuki. Kilkaset z tych obiektów prezentowanych jest na wystawie „Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej” w Muzeum Łazienki Królewskie.
Wystawę można zwiedzać od 5 listopada 2021 do 30 stycznia 2022 w Pałacu na Wyspie, Podchorążówka.
Wstęp: w listopadzie bezpłatny w ramach akcji „Darmowy listopad”, od grudnia w ramach jednego wspólnego biletu do obiektów
Panowanie Augusta II i Augusta III, elektorów saskich i królów Rzeczpospolitej Obojga Narodów, to czas niemalże nieustannej walki o tron oraz wewnętrznych konfliktów, które zachęcały ościenne państwa do politycznej ingerencji. Napięcia, a także dzielące Saksonię i Rzeczpospolitą różnice ustrojowe, religijne, terytorialne oraz wojskowe wymagały od władców saskich specjalnych zabiegów dyplomatycznych.
August II i August III posługiwali się w tym celu potężnym narzędziem ówczesnych monarchów – splendorem władzy. Wzorując się na Ludwiku XIV, wykorzystywali sztuki piękne do celów propagandowych. Zarówno na dworze drezdeńskim, jak i warszawskim władcy sascy realizowali rozbudowany program kulturalny, opierając się na sile oddziaływania pełnej rozmachu architektury, zgromadzonych kolekcjach dzieł sztuki, a także pełnych przepychu uroczystościach, jak turnieje, parady i fajerwerki. Ważnym elementem królewskiej propagandy była również polityka orderowa związana z ustanowionym w 1705 r. Orderem Orła Białego.
„Splendor władzy” – arcydzieła z drezdeńskich i polskich zbiorów
Wystawa „Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej” to pierwsza od 1997 r. próba przedstawienia publiczności wspólnej historii polsko-saskiej, której spuścizna widoczna jest do dziś zarówno w Dreźnie, jak i w Warszawie. Ekspozycja przybliża Augusta II i Augusta III jako świadomych kolekcjonerów i koneserów sztuki, którzy w trakcie 66 lat unii polsko-saskiej zgromadzili jeden z najważniejszych i najwspanialszych w XVIII-wiecznej Europie zbiorów sztuki.
Na wystawie prezentowane są najwybitniejsze przykłady polityki kulturalnej Wettynów. To 200 dzieł ze zbiorów drezdeńskich i polskich, tj. Staatliche Kunstsammlungen Dresden, Sächsische Hauptstaatsarchiv Dresden, Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum, Muzeum Narodowego w Warszawie, Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Klasztoru OO. Paulinów na Jasnej Górze oraz Muzeum – Zamku w Kórniku.
Wśród nich tak cenne zabytki, jak: Krzyże Orderu Orła Białego z garnituru rubinowego i szmaragdowego, złocona Maska Słońce z podobizną Augusta II, będąca jednym z niewielu zachowanych świadectw późnobarokowej dworskiej kultury świętowania, szabla niemiecka wysadzana turkusami i szmaragdami, strój galowy Augusta II ze złoto-srebrnej tkaniny z diamentowymi guzikami, klejnot z miniaturowym portretem Fryderyka Augusta II, stanowiący arcydzieło sztuki jubilerskiej i rzeźbiarskiej, spektakularne wyroby z miśnieńskiej porcelany, w tym przeszło metrowej wysokości papuga Ara oraz puchar w kształcie strusia w oprawie złotniczej i porcelanowej, a także piękna „Wenus”Jacopa Palmy il Vecchio, jeden z klejnotów królewsko-elektorskiej galerii malarstwa.
Prezentowane obiekty układają się w opowieść o najważniejszych wydarzeniach z czasów unii polsko-saskiej i budowaniu pozycji państwa polskiego na arenie międzynarodowej.
Partnerem ekspozycji są Państwowe Zbiory Sztuki w Dreźnie.
„Splendor władzy” – program edukacyjny do wystawy
Wystawie towarzyszy bogaty program edukacyjny, w tym m.in. spacery tematyczne dla dorosłych i młodzieży, warsztaty oraz lekcje muzealne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.