Siemianowice Śląskie – Gminą Przyjazną Rodzinie

0
2130

Konferencja pt. „Różne oblicza rodziny” – Siemianowice Śląskie 04.02.2016 r.

 

W siemianowickim Centrum Kultury w Parku Tradycji 4 lutego miała miejsce ceremonia wręczenia nagród laureatom konkursu „Gmina przyjazna rodzinie 2015”.Konkurs został ogłoszony 25 sierpnia 2015 roku uchwałą nr 1584/62/V/2015 Zarządu Województwa Śląskiego. Jego celem było wyłonienie trzech gmin województwa śląskiego najlepiej realizujących wartości i praktyki najbardziej sprzyjające rodzinie. Na 22 złożone wnioski 18 zostało przyjętych, a spośród niech wyłoniono trzech zwycięzców.

 

 

Laureatów konkursu przedstawiła pani Bożena Borowiec, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego.

Miejsce III zajęła gmina Żory. Pani Anna Ujma, doradca prezydenta miasta Żory, przedstawiła kilka najbardziej przyjaznych rodzinie inicjatyw podjętych w mieście. Jedna z nich to mi bezpłatna komunikacja miejska. Dzięki temu pomysłowi mieszkańcy gminy mogą bez przeszkód przemieszczać się z dzielnicy do dzielnicy całymi rodzinami nie płacąc za przejazd ani grosza. Z kolei w szpitalu miejskim został stworzony tzw. Pokój Życzliwości, w którym „rodzice mogą czytać, bawić i spędzać radośnie czas ze swoimi pociechami, mimo tego, że przebywają w szpitalu”. Warto też wspomnieć o budowie nowych boisk, które przyczyniają się do wzrostu aktywności sportowej mieszkańców Żor.

Członek Zarządu Województwa Śląskiego, pani Danuta Sobczyk, wyraziła swoje zdanie zazdroszcząc Żorom tak dobrego rozwiązania problemów komunikacyjnych, które bardzo przydałoby się na terenie Siemianowic Śląskich. Zostały już poczynione pierwsze kroki w tym kierunku, nawiązano kontakt z KZK GOP w tej sprawie.

Laureatem II miejsca w konkursie została gmina Częstochowa. Tutaj decydującą rolę odegrały przedszkola, które od dwóch lat są bezpłatne. Dodatkowo udzielane przez gminę wsparcie dla młodych mam, które po okresie macierzyństwa nie zawsze mogą wrócić na swoje stanowisko pracy. Wiele podjętych inicjatyw pomaga im zmienić kwalifikacje i odnaleźć się w nowej pracy. Skuteczność tych działań szacuje się na 89%, co oznacza, że zdecydowana większość młodych mam wraca do aktywności zawodowej.

Miejsce I należało do gospodarzy spotkania – Prezydent Rafał Piech odebrał statuetkę oraz tabliczkę pamiątkową, dziękując tym samym swoim współpracownikom i wszystkim instytucjom, które współdziałały ze sobą. Współpraca ta zaowocowała nie tylko miejscem na podium lecz także znaczącą poprawą funkcjonowania wielu siemianowickich rodzin. Głównym powodem wygranej były wdrożone w Siemianowicach programy „Karta 3 i więcej”, „Karta Seniora 60+” oraz udzielana przez gminę pomoc mieszkańcom borykającym się z problemem zadłużonych lokali mieszkalnych. Prezydent Miasta Siemianowic zapowiada kolejne działania mające na celu poprawę jakości życia rodzin, zwłaszcza wielodzietnych, które narażone są na zdecydowanie większe wydatki i problemy w borykaniu się z codziennością. Kazimierz Karolczak, Członek Zarządu Województwa Śląskiego, przedstawił założenia programu „Śląskie dla rodziny – Karta Dużej Rodziny”, który daje wiele możliwości rodzinom wielodzietnym, w postaci zniżek i ulg oraz pomocy ze strony instytucji działających na rzecz rodzin.

P

o części oficjalnej, otwarciu oraz wręczaniu nagród, przyszedł czas na oprawę muzyczną. Rodzina Wantułów zaprezentowała swoją rodzinną pasję, wykonując utwory w języku polskim i angielskim. Z największym entuzjazmem został przyjęty utwór Louisa Armstronga „What a wonderful word”. W drugiej połowie spotkania, podczas części konferencyjnej, kolejni prelegenci przedstawili różne oblicza współczesnej rodziny. Wyniki ulicznej sądy przeprowadzonej wśród mieszkańców Siemianowic Śląskich ujawniły kilka głównych problemów, z jakimi boryka się współczesna rodzina. Na pierwszy plan wysunęły się problemy ekonomiczne, brak miejsc pracy, niskie wynagrodzenie, problemy rodziców dzieci niepełnosprawnych oraz kwestia zawierania związków małżeńskich. Uwidoczniły się także duże nadzieje pokładane w obietnicach rządu w związku projektem przyznania kwoty 500 zł na drugie dziecko. Pojawiły się także pozytywne aspekty. Wielu ludzi deklaruje, że rodzina to najważniejsza wartość w życiu, że jest ostoją i że to do niej zwracamy się, kiedy mamy problemy. Mimo trudnych warunków bytowych młodzi ludzie chcą zakładać rodziny tradycyjne.

Dr Michał Szyszko z Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka Odział Katowice w wykładzie pt. „Nowe oblicza rodziny”, zwrócił uwagę na złożoność współczesnej rodziny,

rozwijającej się kultury instant, popularności singli, którzy świadomie decydują się na bezdzietność,

wszechobecność zjawiska rodziny patchworkowej, czyli rozwodzący się rodzice wchodzą w nowy związek, w którym dzieci starają się odnaleźć w nowej, połączonej rodzinie.

 

Zwrócił także uwagę na rolę socjal mediów, które mocno wykorzystują w swej działalności wizerunek szczęśliwej, pełnej rodziny. Natomiast dane statystyczne nie nastrajają zbyt optymistycznie. Rosnąca liczba rozwodów, rozpad związków z powodu emigracji zarobkowej to najbardziej palące problemy rodziny polskiej. Pomimo tego Polacy wciąż deklarują chęć zakładania rodziny, liczba rodzin wielodzietnych powoli rośnie, zmieniając sposób ich postrzegania (już nie jako rodziny patologicznej, lecz jako nowego modelu rodziny współczesnej).

Z kolei dr Maria Zrałek, Profesor Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu, poruszyła istotny temat, jakim jest „Senior w rodzinie”. Treścią wykładu była aktualna rola seniorów, zadania jakie realizują w rodzinie (wsparcie finansowe czy pomoc przy wychowywaniu wnuków). Autorka podzieliła seniorów na tych, którzy są sprawni, uprawiają sporty, uczestniczą w różnych formach aktywności specjalnie przygotowanych dla seniorów oraz seniorów niesprawnych, chorych i niejednokrotnie samotnych. Zwróciła uwagę na niewygodny temat, jakim jest przemoc, agresja wobec ludzi starszych, poniżanie, brak opieki, zawłaszczanie środków finansowych oraz przedmiotowe traktowanie. Budujące jest jednak to, że w wielu rodzinach seniorzy, tj. babcia i dziadek, otaczani są szacunkiem i miłością.

Nie sposób było mówić o rodzinie nie wspominając o osobach niepełnosprawnych. Tematem tym zajęła się Edyta Świątczak-Gurzęda Pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych w Urzędzie Miasta Siemianowic Śląskich. „Rolę i znaczenie rodziny zastępczej oraz adopcyjnej we współczesnym społeczeństwie” omówił dr Arkadiusz Wąsiński Dziekan Wydziału Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Katowicach. Lidia Zeller, Prezes Stowarzyszenia na rzecz Pomocy Dziecku i Rodzinie w Częstochowie, wspominała o znaczącej roli dorosłych, którzy w odpowiednim momencie mogą podać pomocną dłoń dzieciom. Z kolei Adrian Kowalski, Prezes Fundacji Ulica, wraz z Kamilem Michalskim poruszyli zgromadzoną publiczność opowieścią o marzeniach, które wydawały się niemożliwe, a stały się rzeczywistością. Trudne dzieciństwo Kamila spowodowało u niego w wieku 14 lat zanik mowy oraz utratę wiary w cokolwiek. Dzięki fundacji i wolontariuszom wziął udział w projekcie „Z hałdy w Himalaje”, który odmienił jego życie. Uwierzył, że może żyć normalnie, uwierzył w swoje możliwości i stanął na nogi. Dziś ma 19 lat, pracuje, ma swój cel, chce zostać zawodowym żołnierzem, zdać prawo jazdy i założyć rodzinę. Taką, w której jego dzieci będą szczęśliwe. Po Sali rozeszły się wizytówki z słynną już Ścianą Marzeń, która również była cały czas dostępna dla gości. Każdy mógł zapisać na niej swoje marzenie, zarówno te spełnione jak i przyszłe.

Doktor Anna Zasada-Chorab, Zastępca Prezydenta Miasta Siemianowic, podziękowała za zaangażowanie i współpracę wszystkim instytucjom oraz współpracownikom, którzy zorganizowali konferencję, zapraszając jednocześnie wszystkich na tradycyjny, śląski poczęstunek w podziemiach karczmy Barbórka.

Bardzo dobra organizacja, przyjazna atmosfera i stworzenie warunków do wymiany zdań wśród gości i prelegentów pozwala na optymistyczne spojrzenie na dalszy rozwój prac nad jakością życia mieszkańców regionu śląskiego. Często podkreślana przez laureatów, gości i samego Prezydenta rola pomocy i dobrze funkcjonującego zespołu opartego na współpracy owocują nowymi inicjatywami, które można wdrożyć w życie miast śląskich, żeby mieszkańcom żyło się lepiej.

Magdalena Saganowska

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj