Poznań przeciwko grypie

0
1695

Z końcem października ruszył program profilaktyki zachorowań na grypę sezonową dla mieszkańców Poznania na lata 2016-2018. Finansowanym z miejskiego budżetu programem zostaną objęci w pierwszej kolejności podopieczni oraz personel wybranych jednostek miejskich i jednostek prowadzonych na zlecenie miasta. Skorzystać z niego mogą również pozostali mieszkańcy od 60. roku życia (rocznikowo), którzy są zameldowani na stałe lub czasowo w Poznaniu i/lub rozliczają się z podatku dochodowego od osób fizycznych w jednym z urzędów skarbowych na terenie Poznania.

Osobom uprawnionym do uczestnictwa w programie podana będzie szczepionka przeciwko grypie Vaxigrip, odpowiednia dla sezonu grypowego 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019. Warunkiem jest  brak przeciwwskazań zdrowotnych do zaszczepienia. Szczepienia będą odbywały się w wyznaczonych przychodniach na terenie każdej dzielnicy Poznania, do wyczerpania limitu szczepionek (wykaz przychodni w załączniku). Uchwalony przez Radę Miasta Poznania program realizuje, wybrana w otwartym konkursie ofert, spółka EDICTUM.

W ramach programu będą prowadzone także działania informacyjno-edukacyjne – m.in. na temat zagrożeń i skutków zakażenia wirusem grypy sezonowej, niepożądanych odczynów poszczepiennych, sposobów ochrony organizmu przed zarażeniem oraz zalet poddawania się szczepieniom ochronnym.

Poznań należy do pionierów w zakresie profilaktyki grypy wśród seniorów. Miasto zaczęło prowadzenie regularnych działań profilaktycznych związanych z tą chorobą już w 2005 roku, zanim powstał Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy, będący inicjatywą społeczną niezależnych ekspertów medycznych. W tym roku specjaliści współtworzący ten program po raz kolejny docenili działania Poznania, związane z profilaktyką grypy. Podczas dorocznej debaty Flu Forum miastu przyznano tytuł Samorządowego Eksperta w tej dziedzinie za działania związane z profilaktyką grypy wśród seniorów.  – To przede wszystkim edukacja seniorów i dedykowany im program szczepień ochronnych, finansowanych przez miasto. W ubiegłym roku zaszczepiliśmy przeciwko grypie ponad 6 tys. osób w wieku powyżej 60 lat – mówi Urszula Piaszczyńska z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania. 

Informacje dotyczące realizacji programu w latach 2016-2018 są dostępne na stronach internetowych: Miasta Poznania – www.poznan.pl (Informacje dla mieszkańca, zakładka „Zdrowie-portal”) i realizatora programu – www.edictum.pl.

Dodatkowe informacje o programie, w tym o bezpłatnych szczepieniach ochronnych przeciwko grypie można uzyskać:

osobiście: od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 15:00 w sekretariacie Przychodni EDICTUM w Poznaniu przy ul. Mickiewicza 31, I piętro, pok. 120,

telefonicznie: od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 15:00 pod nr tel. (61) 847 04 54

 

Hanna Surma

Urząd Miasta Poznania

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj