Poznań: dobry adres dla kultury

0
1515

1,4 miliona złotych na wydarzenia i dopłaty do czynszów i innych opłat oraz 16 lokali użytkowych – takie korzyści dla twórców i animatorów kultury jeszcze w tym roku zapewnia Miasto Poznań.

„Dobry adres dla kultury” to pierwszy tak kompleksowy program wsparcia dla kultury tworzonej oddolnie. Chcemy nie tylko wesprzeć interesujące działania artystyczne dla mieszkańców, ale też pomóc ich organizatorom w codziennym funkcjonowaniu. Dlatego kosztorysy projektów konkursowych można będzie wpisać opłaty za najem lokali oraz eksploatacyjne. Z drugiej strony nie zapominamy o tych, którzy potrzebują nowej siedziby
– dla nich ZKZL przygotował ofertę najmu 16 lokali w Poznaniu za preferencyjną stawkę czynszu – mówi Jędrzej Solarski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania odpowiedzialny za kulturę. Program składa się z dwóch konkursów, organizowanych przez Wydział Kultury
i Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych.

 

W konkursie grantowym Wydziału Kultury z pulą 1,4 miliona złotych mogą wziąć udział jedynie stowarzyszenia, fundacje i inne organizacje pozarządowe działające w obszarze kultury.

– Projekty muszą wpisać się w jeden z trzech priorytetów konkursowych, które dotyczą poprawy jakości przestrzeni publicznej, działań z zakresu edukacji kulturalnej oraz wydarzeń artystycznych. W ich kosztorysach można zawrzeć koszty czynszu i opłat eksploatacyjnych, na przykład wody, energii elektrycznej, ogrzewania i ich dostaw oraz wywozu śmieci – mówi Justyna Makowska, dyrektor Wydziału Kultury.

Termin składania ofert do konkursu grantowego mija 12 sierpnia, a jego rozstrzygnięcie przewidywane jest na 9 września. Organizacje mogą planować swoje działania i szacować opłaty czynszowe i eksploatacyjne na okres od 12 września do 31 grudnia 2016 roku.

Konkursowa propozycja ZKZL to „Lokal dla kultury”, w którym stawką jest możliwość wynajmu 16 lokali użytkowych w interesujących punktach Starego Miasta, Grunwaldu, Jeżyc czy Łazarza, w tym m.in. powierzchni w dawnym kinie „Olimpia”. Magnesem jest preferencyjna stawka czynszu: maksymalnie 3 złote netto za 1 metr kwadratowy; umowa
na okres do trzech lat, bądź na czas nieoznaczony z ustanowionym terminem wypowiedzenia.

Koszty związane z utrzymaniem lokalu i dodatkowymi świadczeniami uzyskiwanymi za pośrednictwem ZKZL (w tym wartość podatku od nieruchomości, zaliczki na fundusze
w budynku będącym własnością wspólnoty mieszkaniowej, media itd.) obciążają Najemcę.

ZKZL umożliwia ubieganie się o lokale zarówno organizacjom pozarządowym, jak i osobom fizycznym i prawnym. Warunkiem jest przedstawienie propozycji programu działań kulturalnych, uwzględniającego sposób, w jaki lokal zostanie wykorzystany w celu ich realizacji. Programy będą opiniowane przez Wydział Kultury, a rozstrzygnięcia w konkursie podejmie Zarząd Spółki ZKZL.

Wnioski o preferencyjny najem w konkursie „Lokal dla kultury” można składać
do 30 września 2016 roku, przy czym będą one rozpatrywane na bieżąco – decyduje kolejność zgłoszeń. Dzięki temu najemcy wytypowanych na potrzeby konkursu lokali mogą wzięć udział także w konkursie grantowym Wydziału Kultury.  

Hanna Surma

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj