Praca z pasją
Rozmowa z Grzegorzem Klamczyńskim, właścicielem firmy KS Ogrody, która zajmuje się projektowaniem, zakładaniem i pielęgnacją ogrodów.
Nie powinnam Cię chyba nazwać ogrodnikiem, gdyż jest to już prawdopodobnie przestarzały termin, a więc zadam pytanie inaczej, dlaczego zostałeś architektem krajobrazu/zieleni?
Nie sądzę żeby określenie ogrodnik było przestarzałe, właśnie z nim bardziej się utożsamiam. Myślę, że wybrałem ten zawód, ponieważ to praca z pasją, praca w której codziennie uczysz się czegoś nowego, zdobywasz większe doświadczenie, dzięki praktyce – a to przecież jest najważniejsze!
Jakie potrzeby użytkowników, oprócz zasobności portfela, powinny być brane przez nich samych pod uwagę podczas projektowania ogrodu?
Jeżeli chodzi o potrzeby klientów, to oczywiście zasobność portfela jest dość istotna. Ważne są również inne czynniki, tzw. możliwości praktyczne właścicieli ogrodów czy ich potrzeby estetyczne. Jeżeli nie jesteśmy w stanie finansowo całkowicie powierzyć aranżacji ogrodu firmie, to powinniśmy, przede wszystkim, brać pod uwagę, to ile mamy czasu, by mu go poświęcić. Czyli ważne jest to czy pracujemy, w jakich godzinach, czy nasz stan zdrowia pozwala na takie zajęcie, ponieważ jest ono dosyć forsowne. Dopiero wtedy możemy zastanowić się czy nasz ogród ma być mocno wymagający.
Czy można sugerować klientom, że powinni kierować się powyższymi kryteriami, żeby później „potrzeby ogrodu” nie przerosły możliwości ich właścicieli?
Zawsze o tym wspominam klientom, żeby mieli powyższe kryteria na uwadze. Z reguły klienci chcą ogród bezobsługowy, ale taki nie istnieje.
Jaka jest preferowana minimalna, powierzchnia ogrodu, bo maksymalnej chyba nie można określić? Jakie jeszcze inne czynniki są brane pod uwagę na etapie planowania, związane z samym terenem ?
Nie sądzę, że należy określać minimalną preferowaną wielkość ogrodu, bo przecież obecnie jest moda na aranżację nawet najmniejszego balkonu. Planowanie ogrodu jest jedną z najważniejszych rzeczy w początkowym etapie, już nawet podczas budowy domu powinniśmy zwrócić uwagę na parę istotnych kwestii związanych m.in. z doprowadzeniem wody, co wiąże się z system nawadniającym, jakością gleby, jak również samym dojazdem do ogrodu.
Proszę wymienić przykładowe typy gatunków roślin przeznaczonych dla określonych kategorii użytkowników, np. dla osób zapracowanych, przebywających często w delegacji, dla osób starszych, ale dysponujących sporą ilością czasu czy dla rodzin z dziećmi.
Owszem są pewne rośliny, które możemy przyporządkować określonym grupom osób. Rodzinom z małymi dziećmi nie proponujemy wszelkich odmian kłujących, np.: berberysy, ostrokrzewy, róże, czy trujących, np. cis pospolity (cała roślina oprócz czerwonych osnówek otaczających nasiona, a zwanych popularnie owocami). Dla osób zapracowanych, poświęcających mało czasu ogrodowi, proponujemy rośliny zimozielone (są w miarę mało obsługowe, nie zrzucają liści, są atrakcyjne przez cały rok): wszelkiego rodzaju odmiany wysokie: świerki, sosny, jodły, jak również niższe: kosodrzewiny, jałowce, cyprysiki lub całkowicie niskie, płożące, zadarniające: m.in. różne odmiany jałowców. Obecnie bardzo modnymi roślinami, które są mało obsługowe to wszelkiego rodzaju odmiany traw ozdobnych.
Jakie można zaproponować udogodnienia technologiczne, które zarówno wspomagają właścicieli w trosce o utrzymanie zieleni w odpowiednim stanie, jak i podkreślają estetykę ogrodu?
Obecnie udogodnień technologicznych mamy sporo do zaoferowania. Coraz częściej klienci zakładając ogród myślą o systemie nawadniającym i nie tylko ci, którzy zakładają go od zera, ale też cała masa ludzi posiadających już ogrody, nawet te najmniejsze. Ważne staje się również założenie w rabatach agrotkaniny, co pozwoli nam uporać się z chwastami. Proponujemy wielu osobom oddzielenie rabat od trawnika za pomocą np. kostki czy ekoboderów. Coraz więcej osób zakupuje także automatyczne kosiarki, które samodzielnie skoszą trawnik, co pozwola zaoszczędzić sporo czasu.
A jakie są najnowsze trendy ogrodowe?
Na czasie stało się wszystko to, co ekologiczne: wyeliminowanie chemii, naturalne opryski, nawozy, tworzenie miejsc dla ptaków, owadów. Ogród ma być miejscem wypoczynku, dlatego istotną rzeczą jest to, aby był najbardziej zbliżony do naturalnego. Niestety ciężko jest stworzyć ogród z jednej strony naturalny, a z drugiej bezobsługowy. W tej chwili modny stał się kamień, wszelkiego rodzaju grysy, jak i pojedyncze formy wkomponowane w ogród czy rośliny. Najbardziej popularny jest kamień płaczący, umieszczany najczęściej przy miejscu przeznaczonym na odpoczynek..
Dlaczego powinno się stosować eklektyzm w dobieraniu elementów ogrodu: rośliny, woda, kamienie, drewno? Jakie to ma znaczenie dla estetyki, relaksu, a może jeszcze innych aspektów naszej duchowości?
Uważam, że powinno się łączyć w jedną całość różne elementy, ponieważ daje to ciekawy efekt końcowy. Do różnorodnych aranżacji roślinnych, coraz częściej wykorzystujemy wodę, drewno, kamień, co daje fantastyczny efekt końcowy, dzięki czemu ogród staje się miejscem wypoczynku, relaksu, a na tym nam wszystkim przecież zależy:)
Rozmawiała Beata Sekuła