Park Bogucki zrewitalizowany

0
1256

Dobiegła końca warta 6,5 mln zł kompleksowa modernizacja parku Boguckiego. Zaniedbany do tej pory park uzyskał nowe życie. Codziennie odwiedzają go setki mieszkańców – rodziny z dziećmi, właściciele czworonogów czy goście wydarzeń odbywających się w Strefie Kultury. Choć park Bogucicki położony jest zaledwie w odległości kilometra od katowickiego ronda, tuż przy ruchliwej Alei Roździeńskiego, to jednak jest w opinii katowiczan jest oazą ciszy i spokoju.

Przebudowa Parku Boguckiego rozpoczęła się rok temu, a jego rewitalizacja była konsultowana z mieszkańcami dzielnicy. – W Katowicach powstało kolejne zielone miejsce spotkań, w którym mieszkańcy mogą nie tylko aktywnie i rodzinnie spędzać czas wolny, ale także aktywizować się w ramach wydarzeń sportowych czy kulturalnych, które będą tu organizowane. Warto też podkreślić, że park Bogucki graniczy ze Strefą Kultury, która jest od kilku lat uznawana za wizytówkę Katowic i gromadzi corocznie setki tysięcy katowiczan i gości z całej Polski i zagranicy. Park Bogucki jest więc zielonym i nowoczesnym domknięciem Strefy Kultury od strony wschodniej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Co zmieniło się w parku? – Na całym jego terenie uporządkowano zieleń i dodatkowo pojawiły się nowe nasadzenia, w tym drzewa i krzewy, m.in. bez lilak, graby i ogniki. W całym parku alejki zyskały nowe nawierzchnie. Pojawiły się także chodniki w miejscach, w których dotychczas były tak zwane „przedepty”, którymi mieszkańcy skracali sobie drogę. Na wniosek mieszkańców pojawił się w parku także wybieg dla psów ze specjalnymi urządzeniami dla czworonogów – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor zakładu Zieleni Miejskiej.

Dodatkowo na terenie parku pojawił się także plac zabaw w skład, którego wchodzą: wielofunkcyjne urządzenie zabawowe, karuzela, huśtawka dwuosobowa, domek zabawowy, koparka do piaskownicy, samochód dragster oraz urządzenia muzyczne: cymbałki, bongo, dzwony rurowe, koło dźwiękowe. Dodatkowo zamontowano sześć podwójnych nowych urządzeń fitness. Katowiczan lubiących spędzać aktywnie czas wolny ucieszy więc siłownia na świeżym powietrzu. W całym parku wymieniono całe oświetlenie na ekologiczne ledowe, a także zagospodarowano plac pod scenę mobilną oraz widownię. Pojawiły się nowe obiekty małej architektury – czyli stojaki na rowery, ławki czy kosze na śmieci. W parku będzie dostępny także hotspot pozwalający bezpłatnie skorzystać z miejskiego internetu. Ważnym elementem rewitalizacji jest też tak zwana „sucha rzeka”. – To miejsce będzie się wypełniać wodą po deszczach. Deszczówka po spłynięciu do specjalnego zbiornika, zostanie później wykorzystana do podlewania roślin – tłumaczy Mieczysław Wołosz.

Warto podkreślić, że w Katowicach jednocześnie w trakcie rewitalizacji jest także park Olimpijczyków. Miasto koncentruje się na realizacji zielonych inwestycji w dzielnicach. Z jednej strony mówimy o dużych projektach, jak rewitalizacja parków o łącznej wartości około 10 mln zł. Z drugiej strony drobnych projektach polegających na rewitalizacji zaniedbanych skwerów w osiedlach, gdzie miasto nasadza drzewa, krzewy oraz montuje elementy małej architektury. Właśnie ta „zielona” polityka Katowic, a także kładzenie dużego nacisku na walkę o czyste powietrze oraz ekologiczny transport wpłynęły na to, że zajęły po raz drugi z rzędu pierwsze miejsce w rankingu magazynu Forbes, w kategorii „najbardziej ekologiczne miasto w Polsce”.

Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj