Ostatnie pożegnanie – wspomnienie Laureatów Programu Lider z powołania

0
1815
***ZDJÊCIE ARCHIWALNE*** na zdjêciu archiwalnym z 13.05.2019 kompozytor, dyrygent Krzysztof Penderecki. Krzysztof Penderecki zmar³ w wieku 86 lat. (sko) PAP/Jacek Bednarczyk

W środę 25 marca, a następnie w niedzielę odeszli od nas niezwykli ludzie. Pan inż. Ernest Pluta, który był założycielem Biura Turystycznego „Zatur” oraz najwybitniejszy współczesny kompozytor Krzysztof Penderecki, Lider z powołania w kulturze i sztuce.

Pan Ernest był niezwykle ciepłym człowiekiem, przyjacielem i współtwórcą idei WHY Story (Prawda Pasja Człowiek), Laureatem Programu Lider z powołania, pasjonatem podróży oraz byłym dyrektorem ds. Technicznych w kopalni Makoszowy w Zabrzu. W 1989 roku założył Biuro Turystyczne ”Zatur” w Zabrzu.

Ernest Pluta podczas Programu Dama 2018 organizowanego przez Magazyn WHY Story w Hotelu City SM Leśne SPA w Krakowie
Ernest Pluta podczas wręczenia upominku prof. Janinie Filek Prorektorowi ds. Kształcenia i Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie na Międzypokoleniowej Wigilii Magazynu WHY Story i Stowarzyszenia Kobieta Charyzmatyczna w Hotelu City SM Leśne SPA w Krakowie.

Pogrzeb Pana Ernesta odbył się w piątek 27 marca o godzinie 11. na Cmentarzu parafialnym w Zabrzu Rokitnicy.

Oto nagranie z Panem Ernestem i jego wspomnienie z 2016 roku:

W niedzielę 29 marca odszedł od nas również Maestro, Krzysztof Penderecki, Laureat Programu Lider z powołania Magazynu WHY Story w kategorii: Lider w kulturze i sztuce.

Penderecki skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg innych utworów orkiestrowych, Wśród jego najbardziej rozpoznawalnych utworów są Ofiarom Hiroszimy – Tren, Pasja według św. Łukasza, Polskie Requiem czy III Symfonia.

Chaconne in memoria Giovanni Paolo II – „Polish Requiem”:

Krzysztof Penderecki studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie (obecnie Akademia Muzyczna w Krakowie), gdzie po uzyskaniu dyplomu podjął pracę nauczyciela akademickiego. Po raz pierwszy zdobył rozgłos w 1959 roku po premierowym wykonaniu utworów Strofy, Emanacje oraz Psalmy Dawida na festiwalu Warszawska Jesień. Powszechne uznanie przeniosła mu kompozycja Tren na orkiestrę smyczkową, poświęcona ofiarom ataku atomowego na Hiroszimę, oraz chóralne dzieło Pasja według św. Łukasza.

Jego twórczość nieraz była wykorzystywana przez twórców filmowych. Utwory Pendereckiego znalazły się w takich filmach jak LśnienieStanleya Kubricka, Dzikość sercaDavida Lyncha, Katyń Andrzeja Wajdy czy Wyspa tajemnic Martina Scorsese.

Za swoją pracę otrzymał szereg prestiżowych nagród, w tym dwukrotnie Prix Italia: w 1967 oraz 1968 roku, a także czterokrotnie Nagrodę Grammy: w 1988, 1999 (dwie) i 2017 roku.

Zmarł po ciężkiej chorobie, przeżył 86 lat.

Uroczysta ceremonia pogrzebowa i złożenie prochów w sarkofagu, który zostanie zbudowany w Panteonie Narodowym w Krakowie, odbędzie się w spokojniejszym terminie po przeszkodach związanych z pandemią koronawirusa.

Tomasz Czarnecki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj