Noc Teatrów Metropolii – Opera Śląska zaprasza

0
1548

W sobotę 9 listopada, już po raz dziesiąty odbędzie się Noc Teatrów Metropolii, podczas której także Opera Śląska w Bytomiu zdradzi swoje tajemnice. W trakcie tego wyjątkowego, magicznego wieczoru, rozpoczynającego się o godzinie 17.00, zaplanowano mnóstwo atrakcji. Będzie można zajrzeć do miejsc na co dzień ukrytych przed oczami widzów. Pomysłodawcą i inicjatorem Nocy Teatrów Metropolii jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

la serva fot. k. Bieliński

Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną dwa spektakle (w promocyjnych cenach). Dla najmłodszych – zabawne, muzyczne przedstawienie „La serva padrona – Służąca panią” Giovanniego Battisty Pergolesiego. Młodzi widzowie podczas spektaklu poznają świat opery, ale także wzbogacą swój słownik. Dowiedzą się kim jest nicpoń, kto zachowuje się jak impertynent i co to znaczy, że ktoś sobie folguje. Autorką polskiego przekładu jest Joanna Kulmowa, polska poetka, prozaiczka, autorka utworów scenicznych oraz książek dla dzieci
i młodzieży. Natomiast nieco starsi melomani z pewnością świetnie będą się bawili na operze buffa księcia Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego „Don Desiderio”. Spektakle to jednak tylko część atrakcji tego wieczoru.

Don Desiderio fot. k. Bieliński

Przed zwiedzającymi otwarte zostaną pracownie krawieckie, gdzie powstają kostiumy do najnowszej premiery. Podczas wędrówki po teatrze będzie można także przymierzyć kostiumy z innych produkcji
i przez chwilę poczuć się jak tytułowa Tosca, Don Kichot czy Carmen. Aby kostium był kompletny i nieco tajemniczy, warto dołożyć do niego maskę teatralną wykonaną pod okiem fachowców w pracowni modelarskiej. Zwiedzający zajrzą też na próbę Chóru Opery Śląskiej oraz chóru dziecięcego, zobaczą jak wyglądają zajęcia Studia Baletowego dla dzieci i dorosłych oraz przyjrzą się lekcji tańca przygotowanej przez szkołę baletową. Artyści Opery Śląskiej udzielą darmowej lekcji śpiewu, a chętni goście osobiście sprawdzą, jak brzmią operowe instrumenty. Podczas zwiedzania Opery Śląskiej melomanom ma też pokazać się sam Upiór Opery.

Szczegółowy program wydarzenia:

SPEKTAKLE:

17:00 LA SERVA PADRONA – SŁUŻĄCA PANIĄ G. Battista Pergolesi – spektakl dla dzieci ( sala koncertowa im. A. Didura) bilety w promocyjnej cenie. Spektakl to adaptacja znanego komicznego intermezza. Historie sprytnych bohaterów zawsze stanowiły świetną rozrywkę dla kolejnych pokoleń.
Tak jest i w tym przypadku, bo „La serva padrona” bawi publiczność nie przerwalnie od ponad 200 lat. W tej kolorowej krainie zabawki mają swoje osobowości, a ich przygody często tak wiernie oparte są na życiu, że oglądamy je z uśmiechem. Rozsiądźmy się zatem wygodnie na poduchach i zobaczmy jak zabawną historię zatwardziałego kawalera i sprytnej służącej opowiedzą nam laleczki z nocnego stolika.

KUP BILET – https://opera-slaska.pl/system_biletowy/1378


19:00 DON DESIDERIO J. M.K. Poniatowski (Duża scena);
bilety w promocyjnej cenie. Akcja opery zaczyna się mocno dramatycznie, bo od wypadku samochodowego. W aucie znajdują się Don Desiderio i Don Curzio, notariusz. W kolejnej scenie widzimy tych bohaterów, jak przyjeżdżają w środku nocy do domu Riccardo, aby powiadomić jego żonę – Placidę i córkę Angiolinę o śmierci ich męża i ojca. Czy jest coś, co może pocieszyć kobiety w obliczu tragedii? Być może spadek, który dziedziczą. Ale są pewne warunki… Opera Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego po raz pierwszy w Polsce została zaprezentowana przez Operę Śląską po 140 latach od lwowskiej premiery.

KUP BILET – https://opera-slaska.pl/system_biletowy/1377

DODATKOWE ATRAKCJE:

17:00 – 21:00 Operowa igła z nitką… . to okazja do podpatrzenia jak powstają kostiumy operowe w naszych pracowniach krawieckich. W czasie Nocy Teatrów szyte będą kostiumy do jednej z naszych najnowszych produkcji. (budynek filharmonii, 2 piętro)

17:00 – 21:00 Wykonaj maskę teatralną oraz zaprojektuj kostium z pomocą specjalistów i zabierz je do domu! – warsztaty plastyczne . To jedyna taka okazja, aby móc nauczyć się, jak przygotowuje się projekty teatralne, oczywiście pracę można zabrać ze sobą do domu! Każdy zainteresowany stworzeniem swojego projektu otrzyma niezbędne materiały oraz rysunki dzięki, którym będzie mógł stworzyć niepowtarzalna pracę – być może stanie się ona inspiracją do kolejnych produkcji?(pracownia malarsko-modelarska – dziedziniec przy budynku administracji)

17:00 – 21:00 I Ty możesz zostać Carmen, Toscą… to okazja, żeby przymierzyć kostiumy z naszych produkcji operowych. Stroje sprawią, że chociaż przez chwilę będzie można poczuć się jak gwiazda.

17:00 – 18:30 Zaśpiewaj z nami! Pokaz chóru dziecięcego Opery Śląskiej oraz warsztaty wokalne dla dzieci i młodzieży (sala szkoleniowa, parter)

18:30-18: 50 Jak oni śpiewają! Posłuchaj jak chór przygotowuje się do spektaklu „Don Desiderio“ (sala szkoleniowa, parter)

19:00 – 21:00 Tenor, sopran , baryton… – lekcji śpiewu operowego udzielać będą soliści Opery Śląskiej (sala szkoleniowa, parter)
Zaśpiewaj z nami… to okazja, żeby poznać podstawy techniki śpiewu, być może wśród widzów znajdą się ukryte talenty!

17:00 – 21:00 Wszystko gra… pokaz instrumentów muzycznych
z możliwością aktywnego udziału widzów (budynek filharmonii – sala orkiestrowa im. N. Siessa, parter)
Wszystko gra… to jedyna okazja, żeby poczuć się jak muzyk i zagrać na instrumentach, które są wykorzystywane w spektaklach Opery Śląskiej. Przyjdź i zobacz jak brzmi gong, klawesyn czy harfa.

TANIEC DOBRY NA WSZYSTKO…
17:00 -17:45 Lekcja pokazowa Szkoły Baletowej w Bytomiu
17:45 – 18:30 próba otwarta do spektaklu „Don Kichot“ baletu Opery Śląskiej
18:30 – 19:15 Warsztaty oraz pokaz Studia Baletowego dla maluszków
19:30 -21:00 Warsztaty Studia Baletowego dla dzieci i dorosłych
(sala baletowa, budynek filharmonii, 4 piętro)

22:00 Poszukiwanie Upiora w Operze podczas nocnego zwiedzania
22:45 Poszukiwanie Upiora w Operze podczas nocnego zwiedzania
23:15 Poszukiwanie Upiora w Operze podczas nocnego zwiedzania

* liczba miejsc na wycieczki „Poszukiwanie Upiora w Operze” ograniczona. Zapisy na zwiedzanie: [email protected], tel. 32 396 68 53
Bilety: 1 zł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj