Pod koniec czerwca na boisku wiejskim w Brzostowie (gm. Miasteczko Krajeńskie) odbył się festyn ekologiczny połączony z gminnymi zawodami sportowo – pożarniczymi. Dla uczestników imprezy przygotowano moc atrakcji – od pokazu umiejętności strażackich, przez konkursy i prelekcje dla dzieci i dorosłych, po losowanie piętnastu czujników do mierzenia poziomu tlenku węgla.
Jak się zachować w razie wypadku i jak sprawnie stworzyć korytarz bezpieczeństwa? Jak zmienia się postrzeganie osoby będącej pod wpływem alkoholu? Jak prawidłowo segregować śmieci i dbać o czystość środowiska? Odpowiedzi na wszystkie te pytania i na wiele innych czekały na uczestników czerwcowego festynu. Dzięki współpracy Ochotniczej Straży Pożarnej w Miasteczku Krajeńskim, Pilskiego Regionu Gospodarki Odpadami Komunalnymi, Nadleśnictwa Kaczory, Stowarzyszenia Ekologicznego Ziemi Nadnoteckiej w Grabównie, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pile, Komendy Powiatowej Policji w Pile i Lokalnej Grupy Działania „Krajna nad Notecią” udało się przygotować kocioł atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców gminy Miasteczko Krajeńskie.
Impreza rozpoczęła się od turnieju strażackiego, podczas którego w sztafecie i bojówce zmierzyli się dorośli druhowie ochotnicy z Miasteczka Krajeńskiego, Brzostowa i Grabówna oraz Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z Miasteczka Krajeńskiego i Brzostowa. Przy okazji turnieju zaprezentowany został sprzęt strażacki, nabyty dzięki ofiarności mieszkańców gminy, czyli defibrylator AED, AED ćwiczebny, klucz pediatryczny i torba PSP R-1. Druhowie zadbali także o atrakcje dla uczestników imprezy – dzieci i dorośli mogli sprawdzić celność oka strącając różne przedmioty strumieniem wody, umiejętność współpracy podczas drużynowej rywalizacji w napełnianiu wiadra wodą za pomocą węża i kalosza, a także podczas wspólnego przemierzenia boiska na drewnianych „nartach”.
Zabawa połączona została z edukacją – o tym, jak udzielać pierwszej pomocy mówili policjanci ze Szkoły Policji w Pile, a o tworzeniu tzw. korytarza bezpieczeństwa opowiedział i pokazał Pan Romuald Burczyk reprezentujący Fundację Większe Mniejsze.
Jako że Miasteczko Krajeńskie położone jest na skraju malowniczej doliny Noteci, objętej ochroną w ramach Natury 2000, festyn wzbogacony został o elementy związane z edukacją ekologiczną. O mieszkańcach okolicznych lasów i łąk oraz o tym, jak należy zachowywać się podczas spacerów po lesie mówili przedstawiciele Nadleśnictwa Kaczory. Zabawy edukacyjne przeprowadzili pracownicy Urzędu Gminy i Gminnego Domu Kultury. Przedstawiciel PRGOK opowiadał o tym, jak segregacja odpadów powinna wyglądać w praktyce. Zbierane były również nakrętki oraz zużyte baterie i małe akumulatorki.
– Dziękuję serdecznie wszystkim, dzięki którym udało się zorganizować kolejne wydarzenie łączące troskę o bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych z dbałością o środowisko, w którym mieszkamy – wójt gminy Miasteczko Krajeńskie Małgorzata Włodarczyk podkreślała, iż te dwie sfery są ze sobą ściśle związane i warto o tym pamiętać na co dzień.
Na zakończenie wśród uczestników festynu, po raz trzeci, rozlosowano 15 czujników tlenku węgla. Festyn odbył się w ramach dofinansowania z projektu EFS „Gmina Miasteczko Krajeńskie stawia na aktywizację mieszkańców” oraz ze środków Lokalnej Grupy Działania „Krajna nad Notecią”.