Dodatkowe miejsca w żłobkach miejskich w Katowicach

0
1624

Dla wielu rodzin jednym z wyznaczników wysokiej jakości życia w każdym mieście jest możliwość posłania dzieci do żłobka i przedszkola. Czynnik ten ma także duże znaczenie przy wyborze miejsca stałego zamieszkania. – Jesteśmy miastem przyjaznym rodzinom. Wiemy, że nie każdy ma komfort pozostawienia małych dzieci u dziadków. By wspierać młodych rodziców i umożliwiać im powrót do pracy tworzymy nowe miejsca w żłobkach i przedszkolach. To kolejna dobra wiadomość w tym roku – od września uruchomimy 30 dodatkowych miejsc w żłobkach miejskich – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic i przypomina, że w od 2015 roku powstało w Katowicach 212 nowych miejsc w żłobkach – z czego 102 miejsca zostały uruchomione w tym roku w oddziałach na os. Tysiąclecia i Kostuchnie. Dzięki tym działaniom w miejskich żłobkach jest łącznie 921 miejsc.

Dodatkowe miejsca w żłobkach miejskich uruchomione zostaną od września tego roku. Zwiększenie miejsc opieki nastąpi w oddziale Żłobka Miejskiego przy ul. Marcinkowskiego 13 (Giszowiec) o 20 miejsc oraz w oddziale przy ul. Uniwersyteckiej 15 (Centrum) o 10 miejsc.

Dodatkowo miasto Katowice dofinansowuje pobyt dzieci w żłobkach niepublicznych. W ubiegłym miesiącu w związku ze stale zwiększającymi się kosztami utrzymania dziecka w żłobku oraz wychodząc naprzeciw rodzicom dzieci objętych opieką w żłobku niepublicznym, zwiększono wysokości dotacji celowej udzielanej podmiotom prowadzącym żłobki na terenie Katowic z kwoty 400 zł miesięcznie do kwoty 600 zł miesięcznie. Obecnie rodzic maksymalnie za pobyt w dziecka w żłobku niepublicznym ponosi opłatę wysokości 300 zł miesięcznie. Podjęto także działania w celu poszerzenia bazy w żłobkach niepublicznych.

Ogłosiliśmy konkurs, którego przedmiotem jest organizacja i utworzenie 50 nowych miejsc opieki dla dzieci mieszkańców Katowic, w dzielnicach, w których występuje największe zapotrzebowanie na tego typu opiekę tj. Śródmieście, Giszowiec i Ligota – mówi Małgorzata Moryń Trzęsimiech, naczelnik wydziału polityki społecznej i dodaje, że konkurs skierowany jest dla podmiotów prowadzących żłobki niepubliczne, które nie korzystają z innej formy dofinansowania z budżetu miasta. Ostateczny termin złożenia oferty upływa z dniem 30.07.2018 r. Środki finansowe przeznaczone na realizację powyższego projektu wynoszą 160 tys. zł.

Przypomnijmy, że Katowicach obowiązują też od 1 marca dodatkowe kryteria przy naborze do oddziałów żłobka miejskiego. – Podjąłem decyzję, by podczas przyjmowania dzieci do żłobka preferować naszych mieszkańców. Jeżeli przynajmniej jeden z rodziców lub opiekunów prawnych odprowadza w Katowicach podatek – to podczas ubiegania się o miejsce w żłobku przyznamy dodatkowych 50 punktów na dziecko. Jeżeli ktoś w Katowicach płaci podatki – to te środki możemy przeznaczać później na budowę nowych placów zabaw, rewitalizację skwerów osiedlowych lub inne ważne dla katowiczan inwestycje. Z drugiej strony zakładam, że takie działanie będzie zachętą dla osób, które w Katowicach już mieszkają – by także tutaj się zameldowały – mówi prezydent Marcin Krupa.

Poniższa tabela przedstawienia wzrost liczby miejsc w żłobkach w Katowicach w ostatnich latach.

Rok

Liczba oddziałów żłobka

Łączna ilość miejsc w żłobku

2014

10

619

2015

10

649

2016

11

789

2017

11

789

2018

13

921

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj