KLUCZ DO SUKCESU: Pasja, innowacyjność oraz efektywne zarządzanie

0
3122

Dr inż. Zbigniew Barecki to Prezes Zarządu i założyciel w 1991 roku Przedsiębiorstwa Górniczego DEMEX, producenta innowacyjnych rozwiązań i produktów dla górnictwa, a także inicjator i realizator projektów modernizacji i rewitalizacji zabytkowych obiektów poprzemysłowych i nadania im nowych funkcji, m.in. Szybu Maciej dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Concordia” w Zabrzu. Otrzymał nominację do tytułu Lider z powołania.

 demex

Dostrzegł potencjał Śląska

 

Zbigniew Barecki nie jest rdzennym Ślązakiem, pochodzi z Bielska, a do Zabrza przyjechał dopiero na studia w Politechnice Śląskiej. Długo nie mógł się przekonać do kultury tego regionu, głównie z powodu jej wyrazistej odmienności, a także znacznie zdegradowanegośrodowiska, i nawet poznanie przyszłej małżonki niewiele zmieniło. – Jeszcze przed ślubem obiecałem jej, że wrócimy do Bielska, czego do dzisiaj nie może mi wybaczyćżartuje pan Zbigniew. – Ale moja późniejsza działalność zawodowa związana z uczelnią , pracą w kopalni i rozwojem firmy sprawiła, że ostatecznie zostaliśmy tutaj, a ja zacząłem dostrzegać potencjał Śląska.

 

Zanim dr Barecki założył DEMEX, pracował na kopalni Pstrowski w Rokietnicy, która w latach 90. zakończyła swoją działalność. Początkowo nie wiedział jak dalej pokierować swoją karierą, jednak dzięki wrodzonym zdolnościom przywódczym i determinacji (już w szkole a później podczas studiów pełnił wiele funkcji samorządowych), postanowił założyć spółkę. – Byłem zmuszony przez okoliczności zewnętrzne do aktywnego działania, chociaż dzisiaj wiem, że był to …skok na głęboką wodę, ale nie żałuje tamtych decyzji i widzę, że chyba w tamtym okresie było łatwiej? – zastanawia się pan Barecki i dodaje – Moim zdaniem kluczem do sukcesu jest wewnętrzna energia, pasja i przede wszystkim lubienie i cenienie swojego zawodu.

 

 Sukces Szybu Maciej

 

Pierwsza siedziba Przedsiębiorstwa Górniczego DEMEX znajdowała się we wspomnianym już Szybie Maciej. Szyb ten dla koplani był zbędnym i kosztownym balastem, toteż Demex dość szybko uzyskał zgodę i rozpoczął swoją pierwszą działalnośćgospodarczą wykorzystując dla tego celu wolną halę warsztatową. Początki funkcjonowania spółki nie były łatwe, środki finansowe były ograniczone. W kolejnych latach Szyb Maciej stał się miejscem realizacji przez Przedsiębiorstwo swojego sztandarowego projektu, którego celem jest wykorzystanie dziedzictwa poprzemysłowego.

 

W latach 2011 i 2015 roku Szyb Maciej otrzymał tytuł Laureata oraz Wyróżnienie w konkursach Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek zadbany”. Doceniono wysoką jakość przeprowadzonych prac konserwatorskich i umiejętne przystosowanie zabytków do nowych społecznych i gospodarczych funkcji. Od tej pory Maciej jest już nie tylko obiektem turystycznym, ale także gastronomicznym. W unikalnych wnętrzach dawnego nadszybia i innych budynków poprzemysłowych otwarte zostały restauracja i bistro oraz utworzona została przyjazna przestrzeń postindustrialna. – Ta nagroda była dla nas nieoczekiwana. W finale konkursu wygraliśmy z dużymi samorządowymi inwestorami, np. z Muzeum w Sopocie – wspomina prezes Barecki i dodaje, że to on i jego żona wiele lat wcześniej namówili pana Adama Szewczyka zajmującego się ochroną zabytków przemysłu i techniki m.in. na Śląsku, do wpisania Szybu Maciej na listę zabytków, do czego początkowo nie był przekonany.

 

Innowacje w DEMEXIE

 

W 1993 roku, wraz z rozwojem produkcji siedziba firmy została przeniesiona na teren dużego kompleksu przy ulicy Hagera w Zabrzu. Sztandarowymi produktami DEMEX- u były nowatorskie rozwiązania w zakresie obudowy górniczej i zabezpieczenia stropu przed opadem skał. Nowe produkty w sposób kapitalny wpłynęły na wzrost bezpieczeństwa pracy na dole i w dużym stopniu przyczyniły się do zmniejszenia wypadkowości w górnictwie. – To była prawdziwa innowacja, a za nią przyszły kolejne wynalazki, o jeszcze lepszych walorach technicznych i użytkowych, które w górnictwie mają kluczowe znaczenie – mówi pan prezes i równocześnie dodaje, że aktualnie konkurencja na rynku jest olbrzymia, zresztą jak w każdej branży.

Jego zdaniem spółce najłatwiej było w pierwszym okresie istnienia, kiedy to była pionierem we wprowadzaniu na rynek nowości, które z biegiem czasu stały się powszechne. Wszystkie produkty DEMEXU spełniają rygorystyczne wymagania i wyróżniają się wysoką jakością, co jest bardzo doceniane prze odbiorców.

Spółka współpracuje z jednostkami naukowo-badawczymi, posiada także własne laboratorium i stanowiska badawcze umożliwiające opracowywanie, testowanie i wdrażanie nowych produktów. Przedsiębiorstwo Górnicze DEMEX Sp. z o.o. zatrudnia łącznie około stu osób, zarówno w sektorach produkcyjnych, jak i usługowych, a jego głównymi klientami są Jastrzębska Spółka Węglowa i Polska Grupa Górnicza.

 

„Warto być kreatywnym”

 

Zbigniew Barecki i Demex zajmują się także rewitalizacją i modernizacją kompleksu zabudowań dawnej kopalni „Ludwik” z przeznaczeniem na cele gospodarcze a także kulturalne. Zbigniew Barecki był aktywny w ratowaniu i utworzeniu Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Guido” oraz rewitalizacji Sztolni Dziedzicznej. Jest również autorem i współautorem wielu publikacji z zakresu ochrony zabytkowych obiektów poprzemysłowych oraz inicjatorem i współzałożycielem Stowarzyszeń Pro Futuro i Kopalnia Sztuki.

 

Warto, trzeba i jest naszą szansą wykorzystanie dziedzictwa kulturowego Śląska, który przy braku pałaców i zamków posiada swój regionalny, autentyczny i niepowtarzalny potencjał, którym jest dziedzictwo postindustrialne, także niematerialne.

Wolny czas spędza z rodziną oraz na dalekich podróżach, np. do Ameryki Południowej, Afryki czy Azji. Dodaje mu to sił do dalszych działań zawodowych oraz inspiruje do aktywności w wielu innych sferach aktywności, np. w roli głównego partnera w projekcie: „Zabrzański Biznesplan” czy wspieranie projektu szkoły tanga w Zabrzu.

 

Natalia Doległo, Beata Sekuła

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj