W 2017 r. w 369 katowickich rodzinach zastępczych przebywało 514 dzieci. Jednak to wciąż zbyt mało – ponad 200 dzieci nie musiałoby przebywać w domach dziecka, gdyby znalazły się dla nich rodziny zastępcze – zawodowe bądź niezawodowe. Dlatego tak ważne są wysiłki podejmowane przez miasto i inicjatywy takie jak Dzień Rodzicielstwa Zastępczego czy konferencja „Rodzina zastępcza – otwarte serca dla dzieci”, która odbędzie się 17 maja w Katowicach. Warto promować ten ważny społecznie problem! – Rodzina zastępcza to duża szansa dla dziecka. To miejsce, gdzie może rozwijać się prawidłowo i będzie miało potrzebną uwagę. Pomimo wszelkich starań instytucja opiekuńczo–wychowawcza nie zapewni takiego kontaktu indywidualnego z dzieckiem, jak to się dzieje w środowisku rodzinnym. Dlatego w Katowicach wspieramy rodziny zastępcze i chcemy, aby było ich coraz więcej. Dzieci mają w nich środowisko zbliżone jak najbardziej do rodzinnego i mogą prawidłowo się rozwijać i realizować swoje pasje – mówiła na konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie Jolanta Wolanin, zastępca naczelnika wydziału polityki społecznej Urzędu Miasta Katowice.
Dzień Rodzicielstwa Zastępczego obchodzony jest w Polsce od 2006 roku. Święto to przypada 30 maja każdego roku. To dzień nie tylko rodziców, ale także dzieci, którym dali bezpieczny dom. W tym roku z okazji obchodów Dnia Rodzicielstwa Zastępczego 17 maja godzinach 12:30 – 16:10 w Sali Teatralnej Pałacu Młodzieży w Katowicach odbędzie się konferencja „Rodzina zastępcza – otwarte serca dla dzieci”.
– Fajnie jest być rodziną zastępczą. Kiedy widzę, jak dzieci się rozwijają, jestem szczęśliwy. Staramy się również, aby kontakt z rodziną biologiczną był utrzymywany, ponieważ to daje dziecku poczucie tożsamości. Lubię jeździć z nimi na narty i na basen. Gdybym nie został rodziną zastępczą, nie miałoby to miejsca, bo pewnie zasiadłbym przed telewizorem. Zachęcam do tego, aby podjąć się tego wdzięcznego zadania. Jako rodzina zastępcza, możemy liczyć na pomoc ze strony miasta Katowice, koordynatorów oraz, w razie potrzeby, psychologa – mówi Andrzej Majcher, który stworzył zawodową rodzinę zastępczą.
Konferencja 17 maja jest realizowana w ramach inicjatywy lokalnej katowickich rodzin zastępczych we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Katowicach i Urzędem Miasta Katowice.
W trakcie konferencji zaplanowano wystąpienia kierownika Ośrodka Interwencji Kryzysowej MOPS w Katowicach, dyrektora Ośrodka Adopcyjnego TPD w Katowicach oraz specjalisty
z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej nr 5 w Katowicach. Wystąpienia prelegentów będą dotyczyły budowania bezpiecznych więzi z dzieckiem, zagadnienia adopcji oraz zagrożeń czyhających na młodzież w internecie i działań prewencyjnych, które mogą w tym obszarze podjąć ich rodzice.
Podczas konferencji szereg atrakcji będzie również czekać na dzieci i młodzież, które przyjdą w tym dniu wraz z opiekunami do Pałacu Młodzieży. Przygotowane dla nich gry, zabawy oraz szereg innych atrakcji będą prowadzone przez animatorów na dziedzińcu wewnętrznym Pałacu Młodzieży, a w razie niepogody – w Sali Marmurowej obiektu. Impreza ma charakter otwarty.
Program konferencji „Rodzina zastępcza – otwarte serca dla dzieci”
w dniu 17 maja 2018 r. w ramach II Obchodów Dnia Rodzicielstwa Zastępczego
w Katowicach
Miejsce: Pałac Młodzieży w Katowicach, ul. Mikołowska 26
12:30 – 13:30 Rejestracja gości.
13:30 – 13:35 Rozpoczęcie konferencji, powitanie gości.
13:35 – 13:45 Uroczyste otwarcie konferencji przez Prezydenta Miasta Katowice – Pana Marcina Krupę.
13:45 – 14:15 Wręczenie dyplomów wyróżnionym rodzinom zastępczym.
14:15 – 14:30 Wystąpienie Pani prof. nadzw. dr hab. Jolanty Jastrząb dotyczące przebiegu warsztatów artystycznych organizowanych przez inicjatywę lokalną rodzin zastępczych na terenie miasta Katowice we współpracy
z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach.
14:30 – 14:45 „Dzieci i młodzież on-line – co każdy rodzic wiedzieć powinien” – specjalista z Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej Nr 5 w Katowicach.
14:45 – 14:55 Występ artystyczny.
14:55 – 15:15 Przerwa lunchowa.
15:15 – 15:20 Występ artystyczny.
15:20 – 15:35 „Odczarować adopcję” – Pani Łucja Niedbał, Dyrektor Ośrodka Adopcyjnego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Śląskiego Oddziału Regionalnego w Katowicach.
15:35 – 15:55 „Bezpieczna więź jako czynnik chroniący” – Pani Liliana Krzywicka, Kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach.
15:55 – 16:10 Podsumowanie i zakończenie konferencji.
Podczas trwania konferencji organizatorzy zaplanowali szereg zabaw i gier dla najmłodszych prowadzonych przez animatorów w godzinach od 12.00 do 16.30.