47 mln zł pozyskane na stworzenie Katowickiego Inteligentnego Systemu Zarządzania Transportem (ITS)

0
2137

Zarząd Województwa Śląskiego ogłosił listę projektów, które otrzymały dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 – dla poddziałania 4.5.1. „Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie – ZIT”.

Wśród dofinansowanych projektów znalazł się m.in. Katowicki Inteligentny System Zarządzania Transportem (ITS). Całkowita wartość projektu wyniesie ponad 56,4 mln zł, z czego 47,8 mln zostanie dofinansowana w ramach RPO, a wkład własny Miasta Katowice wyniesie 8,6 mln zł – mówi Małgorzata Domagalska, zastępca naczelnika Wydziału Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Katowice.

Realizacja projektu, który ma zostać ukończony do połowy 2020 r. rozpocznie się w III kwartale tego roku. Przetarg na realizację w systemie „zaprojektuj i wybuduj” zostanie ogłoszony do 30 dni. – Powstanie ITS będzie kolejnym krokiem w zakresie komunikacyjnej rewolucji w Katowicach. Ten system doskonale wpisuje się w inne nasze działania w zakresie transportu zrównoważonego – takie jak budowa czterech centrów przesiadkowych, zakup nowych autobusów, linia tramwajowa na południe miasta czy tez przebudowa dwóch wąskich gardeł na DK81 – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Głównym celem ITS jest podniesienie atrakcyjności transportu publicznego oraz poprawa płynności ruchu na terenie miasta Katowice. Płynny ruch oznacza nie tylko zyski dla mieszkańców – w postaci oszczędności czasu, ale także korzyści ekologiczne – mniejszą emisję spalin i hałasu. Z kolei pozyskanie prawie 48 milionów to świetna wiadomość dla naszego miasta. Te pieniądze pozostaną w budżecie i będzie można je spożytkować na inne cele – np. inwestycje w dzielnicach – dodaje prezydent Marcin Krupa.

ITS zostanie wdrożony na terenie Katowic na wybranych ciągach ulic i skrzyżowaniach. Jego działanie w praktyce oznacza m.in.: automatyczne sterowanie sygnalizacją zapewniające optymalną płynność ruchu, bieżące informowanie o zatorach ulicznych, wprowadzenie priorytetu – tj. zielonego światła – dla tramwajów na skrzyżowaniach, możliwość kierowania pojazdów komunikacji publicznej na trasy alternatywne czy też bieżące informowanie o pasażerów w zakresie kursowania tramwajów i autobusów. ITS będzie kompatybilny z KISMiA (Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy), co zwiększy funkcjonalności obu systemów.

Przedmiot projektu obejmuje:

a) Zaprojektowanie, budowę, dostawę i montaż elementów Systemu Zarządzania Ruchem (SZR) obejmującego wszystkie składniki niezbędne do współdziałania następujących podsystemów:

  • Podsystem obsługi systemów sterowania sygnalizacjami i znakami zmiennej treści.
  • Podsystem priorytetów dla komunikacji zbiorowej.
  • Podsystem zarządzania zdarzeniami drogowym i odczytu tablic rejestracyjnych.
  • Podsystem archiwizacji, analizy i planowania oraz informacji o sytuacji ruchowej.
  • Podsystem dynamicznej informacji parkingowej.b) Strojenie Systemu Zarządzania Ruchem dla osiągnięcia wymaganej funkcjonalności i użyteczności,c) Przeszkolenie pracowników Zamawiającego w sposób zapewniający samodzielną obsługę i bieżące utrzymanie SZR,

    d) Przygotowanie infrastruktury technicznej (sieci światłowodowej, Centrum Sterowania Ruchem) dla docelowej rozbudowy terytorialnej i sprzętowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj