Katowice w filmie Lecha Majewskiego

0
2493

Katowice są obecne w realizowanej produkcji filmowej w reżyserii Lecha Majewskiego pt.”Brigitte Bardot cudowna”. Akcja filmu rozgrywa się w Katowicach w połowie XX wieku, co pozwoli zaprezentować miasto w jego historycznym kształcie.

Cieszę się, że jako miasto kreatywne UNESCO w dziedzinie Muzyki jesteśmy gospodarzem wielu ciekawych imprez kulturalnych. Katowice to miasto, które w ostatnich latach dołączyło do elitarnego grona wiodących ośrodków kultury w całym kraju. Oczywiście dopełnieniem jest infrastruktura – w Katowicach mamy świetną bazę, w której może się rozwijać szeroko pojęta sztuka. Przykładem jest wykorzystanie poprzemysłowych miejsc, które dziś są wizytówką kulturalną naszego miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Tym razem przestrzeń Katowic staje się scenografią filmową w produkcji w reżyserii Lecha Majewskiego, który co bardzo mnie cieszy, już po raz kolejny realizuje w naszym mieście – dodaje prezydent.

      

Sam film to zapis pogmatwanej, ironicznie rozbitej świadomości tamtej epoki, pomiędzy cudownym i nieziszczalnym pragnieniem Innego Życia a upokarzającą, miałką codziennością zapowiadają twórcy. – Film to adaptacja mojej powieści, którą pisałem przez kilkanaście lat na emigracji. Jest to najważniejsza książka w moim życiu, ponieważ rozlicza się z moją młodością, dzieciństwem oraz tym czym była dla mnie Polska i Katowice – tłumaczy Lech Majewski, reżyser.

„Brigitte Bardot cudowna” to historia oparta na motywach podróży Telemacha w poszukiwaniu ojca, podobnie jak i u Homera pełna spotkań z postaciami mitycznymi, znajdując analogie w mitologii współczesnej kultury masowej i politycznej. Jest połowa XX wieku w Polsce Ludowej. Główny bohater, Adam, mieszka z matką, którą niepokoją funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa. Ojciec Adama bronił Albionu jako pilot II Wojny Światowej i słuch o nim zaginął. Nie wiadomo czy pozostał w Anglii, czy wrócił do kraju i ukrywa się, by uniknąć prześladowań. Przychodzą od niego paczki i kartki pocztowe, ale Adam, który nigdy nie widział swojego ojca, podejrzewa, że paczki przysyła ktoś inny. W szkole bezustannie marzy, że któregoś dnia ojciec wyląduje na zakurzonym boisku w swoim Spitfajerze i wznieci tuman pyłu, z którego wyłoni się żywy, bohaterski i wspaniały.

Poprzez wizytę w kinie Rialto w Katowicach – na filmie poruszającym temat Odysei w „Pogardzie” Godarda – bohater dostaje się do buduaru Brigitte Bardot, a stamtąd do Hotelu zamieszkałego przez postacie zarówno z jego rzeczywistego jak i wewnętrznego życia. Obok siebie koegzystują tam Liz Taylor, Marlon Brando i kumple z klasy; Cezanne, Belmondo i ubecy; Bitlesi, Picasso i Wirski, sadystyczny nauczyciel muzyki… Ten Hotel zbudowany z wyobrażeń i snów ma nieskończoną ilość pokoi, korytarzy i drzwi, a niektóre z nich prowadzą do Anglii, do Wenecji, a nawet na Syberię. Są tam też podziemne rzeki i kanały, tajemniczy Ogród i Biblioteka, w której można przeczytać własne, dosłownie sprzed chwili, myśli.

    

W filmie pojawią się znani aktorzy, tacy jak Magdalena Różczka i Andrzej Grabowski. – To jest bardzo ciekawa propozycja scenariuszowa, która będzie podbita jeszcze ciekawszą realizacją w co nie mam wątpliwości powołując się na poprzednie dzieła reżysera, nie tylko na niwie filmu, ale także literatury, czy malarstwa – mówi Andrzej Grabowski, aktor.

Promocja filmu obejmie nie tylko rynek krajowy, ale również rynki zagraniczne, w

zamierzeniu wpływając pozytywnie na wizerunek miasta. Producenci zapowiedzieli jego prezentację w 2019 roku podczas licznych festiwali filmowych w kraju i za granicą, a następnie film będzie prezentowany w kinach – zatem ekranizacja ta stanowić będzie nowoczesne i wymierne narzędzie promocji miasta. – Bardzo cieszę się, że możemy realizować film tutaj na śląsku skąd pochodzę. Lech Majewski mógłby tworzyć w Warszawie, Stanach Zjednoczonych – jednak zawsze wraca tu na Śląsk, do Katowic. Na planie filmowym są obecni studenci katowickiej filmówki – podsumowuje Małgorzata Domin, producent filmu, która podziękowała za wsparcie miasta oraz możliwość pracy z Lechem Majewskim i jego scenariusz. Zaangażowanie finansowe miasta w tę produkcję wynosi 1,5 mln zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj