Katowickie Centrum Seniora powstanie przy ul. Słowackiego

0
1733

Przy ulicy Słowackiego 27 rozpoczęto realizację Katowickiego Centrum Seniora, które stanie się przestrzenią, w której realizowane będą działania dla seniorów.

Zmiany demograficzne w całej Polsce to fakt. Nasze społeczeństwo się starzeje i dotyczy to także Katowic. To ważne, by ludzie starsi, pomimo zakończenia aktywności zawodowej nadal odgrywali aktywną rolę w naszym społeczeństwie, uczestniczyli w życiu społecznym i mieli możliwość w ciekawy sposób spędzać swój wolny czas. Dlatego w ostatnich latach podejmujemy coraz większe wysiłki, by działać na rzecz seniorów. Naszym głównym celem jest zaktywizowanie osób starszych. Chcemy, by seniorzy wychodzili z domów – stąd decyzja o stworzeniu przestrzeni dla nich. Tworzone Katowickie Centrum Seniora ma być miejscem spotkań – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Dodaje, że Katowickie Centrum Seniora będzie miejscem przyjaznym dla seniorów, w którym będą mogli spędzić swój wolny czas na różnego rodzaju warsztatach np. rękodzieła, kulinarnych oraz szkoleniach. – Ponadto Centrum będzie pełniło funkcję punktu informacyjnego dla seniorów naszego miasta, gdzie będzie można uzyskać ważne informacje z życia miasta takich jak wydarzenia kulturalne, sportowe, akcje skierowane do seniorów – wylicza prezydent Marcin Krupa. Jednocześnie Centrum Seniora będzie pełniło funkcję siedziby Rady Seniorów Miasta Katowice.

Lokal o powierzchni blisko 100 metrów kwadratowych przy ul. Słowackiego 27 zostanie wyremontowany, a pomieszczenia zostaną dostosowane do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. – Realizacją remontu zajmie się KZGM w ciągu najbliższych miesięcy. Otwarcie Katowickiego Centrum Seniora zaplanowane jest na kwiecień przyszłego roku – zapowiada Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału polityki społecznej. Szacunkowy koszt remontu lokalu wyniesie ok. 120 tys. zł, natomiast łączny koszt wyposażenia wyniesie blisko 46 tys. zł. – Natomiast na działanie Centrum Seniora planowana jest dotacja dla organizacji pozarządowej, która zostanie wybrana w trybie konkursowym zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – dodaje naczelnik. Szacunkowy koszt dotacji dla organizacji pozarządowej na pełny rok realizacji zadania wynosi 196,8 tys. zł.

Warto przypomnieć, że Katowice od wielu lat inicjują i realizują działania skierowane do Seniorów. Zadania te realizowane są zgodnie z założeniami Miejskiego Programu „Katowicki Senior w Mieście” na lata 2016-2021. Realizacja działań senioralnych zapewnia mieszkańcom – seniorom miasta możliwość aktywnego udziału w życiu społecznym miasta oraz możliwość prowadzenia samodzielnego, niezależnego i satysfakcjonującego życia. Seniorzy mogą skorzystać z szerokiej oferty spędzania wolnego czasu tj. oferty sportowej, kulturalnej, edukacyjnej oraz prozdrowotnej. Działania te cieszą się dużym zainteresowaniem i są dalej kontynuowane.

Działania na rzecz seniorów w liczbach:

 • Na działania senioralne w 2017 roku przeznaczono środki finansowe w wysokości ponad 35,5 mln zł.

 • 1600 Seniorów korzysta rocznie z oferty zajęć prowadzonych przez organizacje pozarządowe i finansowane przez miasto Katowice. Są to m.in. spotkania z ciekawymi ludźmi, spotkania integracyjno – aktywizujące, warsztaty florystyczne, gry planszowe, kurs obsługi komputera, kurs pierwszej pomocy, warsztaty muzyczne, nauka języków obcych i wiele innych.

 • 1500 Seniorów corocznie bawi się na Rynku w Katowicach w ramach „Katowickiego Dnia Aktywnego Seniora”.

 • 3600 osób uczestniczy co roku w biesiadach senioralnych pn. „Katowicka Senioriada”.

 • 9641 Seniorów korzysta ze zniżek w ramach Programu z zakresu polityki społecznej „Aktywni Seniorzy” .

 • Katowiccy Seniorzy mają możliwość wypicia kawy lub herbaty za symboliczną złotówkę w ramach programu „Kawa za złotówkę”.

 • Ponad 200 Seniorów korzysta z różnorodnych zniżek oraz możliwości aktywnego spędzenia wolnego czasu z wnukami w ramach Programu „Babcia, dziadek i ja w Katowicach”.

 • W celu zwiększenia poczucia bezpieczeństwa już 269 Seniorów zarejestrowało się w Miejskim Systemie Powiadamiania Ratunkowego „Sygnał życia”.

 • Prawie 300 osób rocznie uczęszcza do klubów seniora.

 • Miasto Katowice jest organizatorem cyklu 12 spotkań o tematyce bezpieczeństwa dla seniorów. Spotkania odbywają się w każdej dzielnicy miasta.

 • 1100 Seniorów korzysta z oferty zajęć sportowych organizowanych i finansowanych przez miasto Katowice, tj. m.in. bezpłatne zajęcia – gimnastyka, fit-ball, pilates, zajęcia ogólnorozwojowe, nordic walking, tańce latynoamerykańskie, joga, trening zdrowe plecy, aqua aerobic oraz wiele, wiele innych zajęć.

 • 5000 Seniorów w 2018 roku zostanie zaopatrzonych w zestaw „Koperty Życia”, która ma na celu przekazanie służbom medycznym czy osobom udzielającym pierwszej pomocy najważniejszych informacji o stanie zdrowia seniorów.

 • W 2018 roku rozdysponowano 5000 szt. Informatorów dla Seniorów wydanie czwarte.

 • Około 9000 Seniorów będzie mogło skorzystać w 2018 roku z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie, finansowanych przez miasto Katowice. Przeznaczono na ten cel ponad 334 tys. zł.

 • 440 Seniorów skorzysta z szeregu bezpłatnych badań w ramach Programu profilaktyki dla osób trzeciego i czwartego wieku”.

 • W Katowicach działa sieć 9 Dziennych Domów Pomocy Społecznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj