W czwartek 15 listopada o godzinie 11 w kamienicy na rogu ulic Młyńskiej i Pocztowej została otwarta niezwykła wystawa pt. „Ekoeksperymentarium”. Ma ona na celu pokazać perspektywę rodziny, i to w jaki sposób może ona upraszczać sobie życie oszczędzając przy tym czas i pieniądze, a także wyeliminować te rzeczy, które są zbędne czy niezdrowe.
W otwarciu wystawy wziął udział Prezydent Katowic Pan Marcin Krupa oraz kuratorki z kolektywu Mamy Projekt (Joanna Studzińska i Małgorzata Żmijska).
Tego typu działania należy wykorzystywać, ponieważ są to doskonałe działania proedukacyjne i proekologiczne czyli zachowania na których nam zależy. Dlatego poznanie takiego miejsca w szczególności, jeżeli inicjatywa pochodzi od mieszkańców jest niezwykle wartościowa. Cieszę się już teraz z tak dużej popularności tego miejsca i tego projektu, także ze względu na to, że w Katowicach odbędzie się szczyt klimatyczny, a my chcemy tego typu pomysły wspierać. Pokazują one, że dają doskonały efekt wśród najmłodszych mieszkańców, ale i tych starszych, gdyż można przyjść tu z całą rodziną i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Przykładem jest między innymi to w jaki sposób urządzić mieszkanie, żeby było one wygodne, komfortowe, ale także proekologiczne – mówi nam Prezydent Marcin Krupa.
To wystawa stała, ale mamy również Miejskie Centrum Energii oraz specjalny namiot w Rynku, w którym dzieje się wiele różnych działań, zarówno związanych z kulturą jak i działalnościami proekologicznymi, są to takie elementy, które chcemy pokazać naszym gościom z poza miasta jak i samym mieszkańcom. Potem przyjdzie czas na podsumowania i wdrażanie tych projektów, które są najbardziej potrzebne – dodaje.
Joanna Studzińska, Mamy Projekt:
Zależy nam na tym, żeby temat ekologii podejmować w sposób ciekawy, pozytywny i praktyczny. Wyszukałyśmy setki sposobów na eko-życie i wybrałyśmy te, które wydały nam się najprostsze do wprowadzenia w zwyczajnym mieszkaniu. Warto zaczynać od konkretnych drobnych zmian, a kolejne przyjdą nam coraz łatwiej.
Małgosia Żmijska, Mamy Projekt:
Wyobraziłyśmy sobie rodzinę Łaskotków, mieszkańców Katowic, którzy pewnego dnia postanowili zmienić swój dom i zwyczaje tak, żeby rodzinne życie stało się prostsze i bardziej przyjazne dla planety. Chcą zużywać mniej wody i energii, produkować mniej śmieci a przy okazji uporządkować mieszkanie i zaoszczędzić pieniądze. W Ekoeksperymentarium można zobaczyć, jakie rozwiązania zastosowali.
Reklamówka zamiast biletu. Wstęp na wystawę jest bezpłatny, a odwiedzający proszeni są o to, by w miarę możliwości przynosili niepotrzebne plastikowe torebki, w tym także cienkie i przezroczyste. Powstanie z nich upcyclingowa choinka dla Katowic wykonana szydełkiem.
Dotykaj i eksperymentuj – Ekoeksperymentarium to wyjątkowa przestrzeń. Animatorzy obecni na wystawie chętnie porozmawiają z gośćmi, oprowadzą po mieszkaniu i zachęcą do wspólnej zabawy. Pomysłodawczynie wystawy, Małgosia Żmijska i Joanna Studzińska z kolektywu Mamy Projekt, specjalizują się w realizacji wystaw, na których dobrze czują się zarówno dzieci, jak i dorośli. Autorem ilustracji Państwa Łaskotków jest Sarna Studio, a aranżacją przestrzeni zajęła się pracownia bro.Kat.
Projektowi towarzyszą spotkania i warsztaty, m.in. na temat zero waste, upcyclingu czy energii słonecznej w domu. Wszystkie warsztaty są bezpłatne. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na www.facebook.com/ekoeksperymentarium. Wystawę odwiedzi też blisko sto grup zorganizowanych, głównie ze szkół podstawowych z Katowic.
Warto więc wybrać się w to miejsce, by później wdrożyć w życie pomysły, które są przedstawione na tej wystawie.
Organizatorem wystawy jest COP 24 i Miasto Katowice.
Najbliższe wydarzenia:
16-11-2018, godzina 17:00
Zero waste, Zero waste, czyli jak żyć bardziej eko? Prelekcja na temat zanieczyszczenia plastikiem. Prowadenie: Stowarzyszenie Wolnej Herbaty.
17-11-2018, godzina 12:00
Wykonaj własną torbę na zakupy ze starego t-shirtu. Warsztaty dla osób w każdym wieku. Prowadzenie: Stowarzyszenie Wolnej Herbaty.
Informacje o kolejnych wydarzeniach będą się pojawiać na: www.facebook.com/ekoeksperymentarium
Oprac: Tomasz Czarnecki