Chorzów: IV edycja Dnia Kobiet Przedsiębiorczych pod hasłem „Innowacje-Marka-Ty” za nami

0
634

31 marca odbyła się IV edycja Dnia Kobiet Przedsiębiorczych, zorganizowana wspólnie z Miejskim Inkubatorem Przedsiębiorczości Rawa.Ink przy Urzędzie Miasta Katowice. Celem wydarzenia jest merytoryczne wsparcie kobiet przedsiębiorczych, integracja środowiska biznesu z regionu oraz pokazanie ZUSu, jako innowacyjnej instytucji zaufania społecznego. Dzięki luzowaniu obostrzeń związanych z epidemią udało nam się wrócić do formuły stacjonarnej tego wydarzenia co, jak dowiedzieliśmy się w kuluarach, było wyczekiwane przez wszystkich obecnych.

„Innowacje-Marka-Ty – o promocji biznesu w trudnych czasach” – tak brzmiało  hasło przewodnie spotkania. Mówiliśmy o tym w 3 blokach. Pierwszy z nich dotyczył innowacji. W tym bloku przedstawiliśmy ZUS, jako innowacyjną instytucję, była także mowa o tym, skąd czerpać środki min. na innowacje i promocję firmy. W drugiej części poruszone zostały kwestie związane z budowaniem marki osobistej oraz stron internetowych czy e-sklepów, które są elementem identyfikacji marki. Część trzecia to „Ty”, czyli człowiek – filar i wizytówka każdego biznesu. Tematyka wystąpień w tej części dotyczyła znaczenia intuicji w prowadzeniu biznesu oraz sztuki etykiety podczas spotkań biznesowych. Zwieńczeniem poruszanej tematyki był wywiad z Kobietą „podwójnego” sukcesu.

Dzień Kobiet Przedsiębiorczych otworzyła pani Izabela Jakubek koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji – pomysłodawca wydarzenia. Z ramienia chorzowskiego Oddziału ZUS, przybyłe panie i nasze prelegentki przywitał pan Jacek Stefański zastępca dyrektora ds. dochodów chorzowskiego Oddziału ZUS. Następnie, uczestniczki przywitał pan Mariusz Jankowski naczelnik wydziału obsługi inwestorów w Urzędzie Miasta w Katowicach.  

Nasze zaproszenie do udziału w tym przedsięwzięciu przyjęły wspaniałe ekspertki, które bezpłatnie zgodziły się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem.

Jako pierwsza wystąpiła pani Anna Sobańska-Waćko, naczelnik wydziału organizacji i analiz w chorzowskim oddziale ZUS. W wystąpieniu pod tytułem „Innowacje-Marka-ZUS” przybliżyła zmiany, jakie Zakład przeszedł przez ostatnie lata, wdrażane nowatorskie rozwiązania i projekty oraz kierunki rozwoju, nakreślone w Strategii na lata 2021 – 2025. Była mowa o e-urzędzie, automatyzacji, różnych możliwościach kontaktu klientów z ZUS. A także o tym, jak  upraszczamy język urzędowych pism, o projektach edukacyjnych i różnego rodzaju wydarzeniach, organizowanych wspólnie z licznymi partnerami, jak np. Dzień Kobiet Przedsiębiorczych.

O tym skąd pozyskiwać środki finansowe na założenie, czy rozwój swojej firmy mówiła, w przesłanym nagraniu, nieobecna z nami pani Dagmara Mika prezes Fundacji Edukacji Pozaformalnej w Bielsku Białej. Po wysłuchaniu tematu „Innowacje w przedsiębiorstwie – szansa na rozwój twojej firmy, przy wykorzystaniu środków unijnych” uczestniczki miały okazję dowiedzieć się, jaka pula środków została przyznana na rozwój, innowacje i umocnienie pozycji przedsiębiorstw na europejskim rynku oraz środkami w jakiej wysokości dysponuje województwo śląskie w ramach programów regionalnych i z jakich programów można skorzystać.

Po krótkiej przerwie i networkingu kolejna prelegentka Agnieszka Wesoły w wystąpieniu „Marka osobista, która sprzedaje” przedstawiła w kilku krokach strategię budowania marki, pokazała konkretne rozwiązania i ciekawe inspiracje. Zwróciła uwagę na takie kwestie, jak spójność, zaufanie, wiedza – czyli atrybuty, które są podstawą budowania marki osobistej.

Kolejny temat „Czy twoja strona www/ e-sklep to internetowy śmietnik?” przedstawiła  pani Joanna Gizgier, która zdradziła, na co należy zwrócić uwagę budując bądź zlecając budowę strony internetowej oraz jakie błędy nieświadomie popełniamy. Niewłaściwe działania mogą powodować, że algorytmy nie wyszukują naszej strony w sieci, bądź strona nie spełni roli do jakiej została powołana czyli np. nie będzie przyciągać klientów. Poprzez źle wykonaną i prowadzoną stronę można stracić nie tylko pieniądze, ale i potencjalnych przyszłych klientów.

Pani Agata Hagno zwróciła uwagę na nasze wnętrze i na to, aby poznać siebie, usłyszeć głos intuicji i potrafić jej zaufać. Temat bardzo ważny i potrzebny, zwłaszcza w tak trudnych i niepewnych dla prowadzenia biznesu czasach. Umiejętność słuchania siebie, swoich potrzeb, wskazówek i ufanie temu, co podpowiada intuicja może pomóc nam w podejmowaniu nawet tych najtrudniejszych decyzji.

Ostatnia prelegentka, pani Anna Wilk przedstawiła temat  „Zasady savoir vivre podczas spotkań biznesowych, dzięki którym nie stracisz pewności siebie”. Pani Ania w formie quizu nawiązała interakcję z uczestniczkami i wzbudziła spore zainteresowanie pytaniami np. jaki strój obowiązuje, jeśli na zaproszeniu jest „White tie”? Gdzie powinna znaleźć się torebka mała i duża podczas oficjalnych spotkań biznesowych? Czym jest butonierka? Pani Ania zadbała o dobrą zabawę, a przy okazji przekazała wiele bardzo ciekawych informacji z zakresu etykiety biznesowej.

Zakończenie wydarzenia to już tradycyjnie wywiad z kobietą sukcesu. Uczestniczki miały okazję posłuchać historii pani Innocenty Dźwierzyńskiej, która w przeciągu pół roku przeżyła upadek firmy, bankructwo, rozstanie i diagnozę – guz mózgu. Można by się zastanowić, czy to nie za dużo jak na jedną drobną, delikatną osobę. Życie, które nie ma polegać tylko na gonitwie za pracą i sukcesem, w najmniej oczekiwanym momencie daje nam o sobie znać. Doświadczamy lekcji pod tytułem „sprawdzam cię”.  Los sprawdza, czy sobie poradzimy, jak sobie poradzimy, czy jesteśmy w stanie udźwignąć to, co jeszcze przed nami.

Nawiązując do intuicji, o której mówiliśmy wcześniej, warto się zatrzymać, posłuchać siebie, zadbać, nie o firmę i o to co wokół, choć to również jest ważne, ale w pierwszej kolejności o siebie. Kiedy nas zabraknie to firma i tak nie będzie miała znaczenia…

Potrzeba jest matką wynalazków, tak było w przypadku naszej bohaterki. Jeszcze w szpitalu wymyśliła aplikację dla chorych na raka. Mednavi – Twoja medyczna nawigacja pokazuje, jak i gdzie można się leczyć. Nowotwór sprawił, że Innocenta Dźwierzyńska w ekspresowym tempie poznała problemy, z jakimi mierzą się pacjenci. Zobaczyła, ile czasu i jakiego zaangażowania wymaga zdobycie informacji o wszystkich metodach leczenia i miejscach, które je oferują.

„Problemy ze zdrowiem sprawiły dodatkowo, że  swoje wyniki rezonansu magnetycznego bardzo często musiałam wysyłać do lekarza kurierem lub pocztą. Pamiętam to oczekiwanie i te nerwy, czy przesyłka dotrze. No i ten czas! Szukałam rozwiązania, które pozwoliłoby mi przesłać te wyniki szybciej i prościej dla mnie i dla mojego lekarza, ale nie znalazłam właściwego. Tak wpadłam na mój kolejny  pomysł Medtransfer” – mówi Inocenta Dźwierzyńska.

Medtransfer powstał po to, by ułatwić pacjentom przesyłanie dokumentacji medycznej, w szczególności wyników badań obrazowych (np. RTG, USG, MRI). Ma także wspomóc lekarzy w procesie diagnostyki.

Przestawiona historia skłania do przemyśleń nad tym, co w życiu jest najważniejsze. Pomimo iż poruszyliśmy mnóstwo ważnych z punktu widzenia biznesu tematów, ten wywiad wywarł na większości uczestniczek niesamowite wrażenie i wywołał silne emocje.

Tak zakończyliśmy IV edycję wydarzenia Dzień Kobiet Przedsiębiorczych, które skupiło przeszło 40 uczestniczek i na długo zapadnie nam w pamięć. Kolejne V edycja w przyszłym roku. 

Izabela Jakubek

koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj