Biuletyn Informacyjny Miasta Katowice

0
2511

 

1. Odpust u Babci Anny
2. Centrum społecznościowe na Nikiszowcu z unijnym dofinansowaniem

3. Maraton w Kolonii czeka na katowickich biegaczy
4. Od dziś ograniczenie sprzedaży alkoholu w centrum miasta
5. Kino pod chmurką

6. W 74. rocznicę godziny „W” usłyszymy trzyminutowy dźwięk syren
7. Zintegrowany program rozwoju Bogucic w ramach Miejskiej Inicjatywy Działań 8. Informacje kulturalne

 

1. Odpust u Babci Anny

„Odpust u Babci Anny” w tym roku odbędzie się już po raz 10. Organizowany jest przez Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych wraz z Mieszkańcami Nikiszowca i Janowa oraz młodzieżą z Centrum Zimbardo, przy wsparciu miasta Katowice w ramach inicjatywy lokalnej pn. „Odpust i Jarmark – Nikiszowieckie Wydarzenia Integracyjne”. Impreza jest letnią edycją popularnego zimowego Jarmarku Na Nikiszu – także organizowanego przez FIL. Chociaż „Odpust” towarzyszy świętu patronki kościoła w Nikiszowcu, to jest niezależną imprezą, która stanowi ważne wydarzenie kulturalne i integracyjne, promujące magiczne osiedle i całą dzielnicę.

W tym roku spodziewamy się 180 wystawców z całej Polski, oferujących oryginalne rękodzieło, sztukę i lokalne pamiątki. Na stoiskach, których staranny wybór jest bardzo ważnym etapem przygotowania imprezy, znajdą się m.in. biżuteria wykonywana z tradycyjnych i oryginalnych materiałów takich jak: drewno, mosiądz, sutasz, szkło, srebro, a także wyroby mydlarskie, ceramika, elementy dekoracyjne wnętrz, rękodzieło krawieckie, wyroby dla dzieci. Nie może oczywiście zabraknąć także tradycyjnych bud odpustowych z „maszketami”. Obok nich znajdą się także restauracje serwujące przysmaki kuchni śląskiej, w tym tradycyjny obiad. Będzie i miejsce na kulinarne ciekawostki takie jak: konfitury, oleje, miody, piwa rzemieślnicze i tradycyjne.

Na imprezie swoje stoisko będzie miało także Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologiczne #OnkologiaNaCeglanej w ramach którego odbywać się będą: pomiar ciśnienia, pomiar cukru we krwi, porady dietetyka, profilaktyka raka piersi. Obecny będzie także najnowocześniejszy w Europie „krwiobus”, w którym Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach prowadzić będzie zbiórkę krwi. Podczas imprezy będzie także można wspomóc finansowo Stowarzyszenie Nikiszowy Dom Tymczasowy czyli organizację, która przygarnia zwierzęta i przygotowuje je do adopcji. Dołączą do nas też sąsiedzi z Giszowca czyli OREW Katowice-Giszowiec. Niedawno spotkała ich straszna tragedia – spaliła się część ich giszowieckiej siedziby. Podczas Odpustu będzie można wspomóc odbudowę Ośrodka. Znajdziecie ich na Placu Kościelnym.

Ważną częścią programu imprezy jest scena artystyczna, na której w tym roku wystąpią:

14.00: Orkiestra Dęta Kopalni Wieczorek/ 15.00: Siostry Wajs & Stonoga/ 16.15: Tap Dance Katowice/ 16.45: Rube Świnie/ 18.00: Chór Mieszany Ogniwo/ 19.00: Pedro y Mari

A dla najmłodszych przygotowaliśmy także dodatkowe atrakcje m.in.: karuzele, dmuchańce, pokazy baniek mydlanych.

Odpust odbywa się na terenie zabytkowego, ale równocześnie mieszkalnego osiedla Nikiszowiec. Dlatego w imieniu własnym i mieszkańców zachęcamy do przybycia komunikacją publiczną. A tych, którzy jednak zdecydują się przyjechać autem prosimy o korzystanie z parkingów, które znajdują się w odległości 5-10 minut spacerem od imprezy (przy Szpitalu CM „Mavit”, przy budynku dyrekcji Kopalni Wieczorek oraz na terenie Galerii Szyb Wilson). Prosimy równocześnie, aby szanując przestrzeń osiedla nie parkować na wewnętrznych dziedzińcach Nikiszowca, które są przestrzenią dla mieszkańców. Informujemy także, że ulica Z. Nałkowskiej będzie objęta całkowitym zakazem parkowania w celu zapewnienie autobusom bardziej płynnej jazdy.

Udział w imprezie jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!
Więcej info oraz zdjęć z poprzednich edycji wydarzenia na: facebook.com/JarmarkNaNikiszu/

2. Centrum społecznościowe na Nikiszowcu z unijnym dofinansowaniem

Spośród 23 złożonych w ramach konkursu Województwa Śląskiego projektów 12 zostało rekomendowanych do dofinansowania, w tym projekt miasta Katowice „Centrum Społecznościowe wNikiszowcu – I etap”. Biorąc pod uwagę istotę i cel realizacji projektu, będzie on realizowany w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Fabryka Inicjatyw Lokalnych siedziba w Katowicach.

Celem projektu jest poprawa funkcjonowania społecznego oraz wzmocnienie potencjału społeczno- zawodowego wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym mieszkańców dzielnicy Janów- Nikiszowiec oraz wzrost spójności społecznej obszaru, poprzez zmniejszenie dysproporcji w poziomie życia mieszkańców wymienionych dzielnic.

W celu wzmocnienia aktywności i partycypacji społecznej, realizowane będą pomysły na wydarzenia i inicjatywy płynące od samych mieszkańców, co przyczynić się ma do integracji i organizacji społeczności lokalnej.
Wramach realizowanych zadań, planowane jest przeprowadzenie warsztatów m.in. komunikacji interpersonalnej, autoprezentacji, organizacja kursów komputerowych, prawa jazdy, poradnictwo specjalistyczne tj. psychologiczne, pedagogiczne.

Projekt ukierunkowany jest także na działania służące rozwojowi Nikiszowca, z uwzględnieniem potencjału turystycznego tego osiedla. Dlatego w ramach działań służących wzmacnianiu kompetencji zawodowych mieszkańcy będą mieli możliwość przystąpienia do egzaminu sprawdzającego ich kompetencje językowe, niezbędne w branży turystycznej, zakończonego Międzynarodowym Certyfikatem Językowym.

Natomiast nabyciu wiedzy i poznaniu dobrych praktyk w zakresie udanych działań rewitalizacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania potencjału turystycznego, służyć będą wizyty studyjne do Zagłębia Ruhry w Niemczech oraz Łodzi.
Okres realizacji projektu zaplanowany został od sierpnia 2017 r. do lipca 2020 r.

Całkowita wartość projektu to kwota 1 394 778,82 zł, wartość dofinansowania z EFS i budżetu państwa wynosi łącznie 1 320 039,88 zł (w tym wsparcie finansowe EFS 85% i z budżetu państwa 10%), wkład własny miasta Katowice wynosi 19 450,69zł.

3. Maraton w Kolonii czeka na katowickich biegaczy

Zawody maratońskie w Kolonii są jedną z najważniejszych imprez biegowych w Europie. Nic dziwnego, bowiem Rhein Energie Marathon Köln organizowany jest od 1997 roku, bierze w nim udział ponad dwadzieścia tysięcy uczestników, a na żywo wzdłuż trasy kibicuje mu blisko pół miliona widzów. W dwudziestu dotychczasowych edycjach imprezy nie zabrakło również znaczących polskich akcentów, jakimi były dwukrotne zwycięstwa Małgorzaty Sobańskiej (w 1998 i 2000 roku), triumf Elżbiety Jarosz (w 1999 roku) czy drugie miejsce Agnieszki Gortel przed pięcioma laty.

Są również co najmniej dwa powody, by w Kolonii nie zabrakło reprezentantów Katowic. Po pierwsze dlatego, że jest to nasze miasto partnerskie, i to od 1991 roku. Po drugie – bieganie staje się wśród mieszkańców coraz popularniejsze, o czym najdobitniej świadczy liczniejszy z roku na rok udział katowiczan w organizowanych tutaj imprezach biegowych.

Z myślą o nich Wydział Promocji Urzędu Miasta przygotował konkurs „Biegam w zielonych Katowicach”, którego główną nagrodą jest możliwość reprezentowania Katowic w Rhein Energie Marathon Köln, który odbędzie się 7 października. Jest o co walczyć, bowiem miasto deklaruje pokrycie kosztów podróży, noclegu oraz przekazanie pakietu startowego otrzymanego dzięki współpracy partnerskiej od organizatorów wydarzenia. Prestiżowym wyróżnieniem będzie również możliwość bycia ambasadorem Katowic, poznanie innych biegaczy oraz spotkanie z burmistrzem Kolonii.

Co trzeba zatem zrobić? Jak można wyczytać w regulaminie zadanie konkursowe polega na udokumentowaniu swojego najlepszego czasu indywidualnego w swojej kategorii (kobiet lub mężczyzn) na trasie półmaratonu lub maratonu. Ponadto oczekiwane jest nakręcenie maksymalnie dwuminutowego spotu pod hasłem „Biegam w zielonych Katowicach”. Materiał filmowy powinien nawiązywać do grudniowej konferencji klimatycznej COP24., a sam spot ma być prezentowany w Kolonii. Zrealizowany filmik ma podkreślać walory Katowic jako miasta pełnego zieleni, bogatego w lasy i parki. Konkurs jest dedykowany dla osób pełnoletnich, posiadających doświadczenie czy osiągnięcia biegowe na długich dystansach.

Warto więc postarać się o zwycięstwo i otworzyć sobie możliwości zmierzenia się z własnymi możliwościami w towarzystwie tysięcy biegaczy z całego świata, którzy w październiku staną na starcie kolońskiego maratonu. Konkurs potrwa do 12 sierpnia. Zainteresowanych prosimy o zapoznanie się z warunkami, które są dostępne pod adresem www.katowice.eu. Informacje można również pozyskać w Wydział Promocji Urzędu Miasta (Rynek 13, na I piętrze, tel. 32 2593093).

4. Od dziś ograniczenie sprzedaży alkoholu w centrummiasta

Od 25 lipca w Śródmieściu w nocy nie można kupić alkoholu w sklepach. To efekt zmian uchwalonych przez miejskich radnych. Katowice to kolejne miasto w Polsce, które wprowadziło taki zakaz.

Uchwała ograniczająca sprzedaż alkoholu w centrum w godzinach od godziny 22 do 6 weszła w życie dzisiaj 25 lipca. Dotyczy wszystkich punktów handlowych prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.

Śródmieście jest obszarem, którego infrastruktura oraz organizowane wydarzenia sprzyjają gromadzeniu się mieszkańców, również nocą. – Ograniczenie możliwości zakupu alkoholu powinno przyczynić się do zmniejszenia spożywania go w nieprzeznaczonych do tego miejscach. Ma to przyczynić się do poprawy ładu i porządku publicznego w centrum oraz sprzyjać poprawie wizerunku miasta. Ma też być bezpieczniej – mówi Ewa Lipka, rzecznik urzędu Miasta. Największa ilość interwencji służb porządkowych wynikająca ze spożywania alkoholu w miejscach publicznych została odnotowana właśnie w Śródmieściu.

Wprowadzenie nocnej prohibicji możliwe było na podstawie Ustawy z 10 stycznia 2018 roku o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

5. Kino podchmurką

Dobre filmy na dużym ekranie, wygodne leżaki i przyjaciele obok. Tak mogą wyglądać wakacyjne czwartki w Katowicach. Wszystko to za sprawą Kina Letniego Antyradia. Kino będzie się odbywało w każdą sobotę lipca i sierpnia na placu Sławika i Antalla. A co będzie można zobaczyć? Najlepsze filmy ostatnich lat. Poniżej program:

4.08 – John Wick 2 11.08 – La la land 18.08 – Dzikie historie 25.08 – Snajper

6. W74.rocznicęgodziny„W”usłyszymytrzyminutowydźwięksyren

Dokładnie 74 lata od rozpoczęcia akcji „Burza”, czyli w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego usłyszymy syreny i sygnały dźwiękowe. Akcja będzie jednocześnie spełniać funkcję treningu sprawności systemów alarmowania i ostrzegania ludności. 1 sierpnia o godzinie 17.00 emitowany będzie dźwięk ciągły syren alarmowych trwający przez trzy minuty. Trzyminutowy sygnał oznacza równocześnie odwołanie alarmu. Akcja obejmuje cały kraj.

7. Zintegrowany program rozwoju Bogucic w ramach Miejskiej Inicjatywy Działań

Miasto Katowice we wrześniu 2017 roku wybrane zostało na lidera pilotażowej sieci „Rewitalizacja”- projektu Partnerskiej Inicjatywy Miast realizowanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Założeniem projektu jest wzmacnianie i promocja współpracy oraz wymiany doświadczeń i wiedzy między 12 miastami – partnerami, przy wsparciu eksperta.

Każde miasto uczestniczące w sieci powołuje Lokalne Partnerstwo, zrzeszające partnerów społeczno-gospodarczych oraz mieszkańców z wybranego obszaru i tematu.

Sieć zakłada, że każde miasto opracuje Miejską Inicjatywę Działań (MID), którą w przypadku Katowic ma stanowić ZINTEGROWANY PROGRAM ROZWOJU BOGUCIC będący szczegółowym programem rozwoju dla podobszaru rewitalizacji. Prace nad Programem obejmować będą: wizję rozwoju Bogucic, kierunki i cele szczegółowe, zdefiniowanie projektów, system wdrażania wypracowanych działań oraz system monitoringu i ewaluacji działań.

W dniu 18 lipca odbyło się pierwsze spotkanie Lokalnego Partnerstwa w Katowicach. W spotkaniu uczestniczyli Radni Rady Miasta z terenu Bogucic, Rada Jednostki Pomocniczej Bogucice, przedstawiciele lokalnych Stowarzyszeń, Klubów i Inicjatyw mieszkańców, a także Policji czy lokalnej Orkiestry Dętej. Miasto reprezentowała pani wiceprezydent oraz przedstawiciele wydziałów z zakresu polityki społecznej, edukacji i sportu, planowania przestrzennego, komunikacji społecznej i rozwoju miasta oraz przedstawiciele miejskich jednostek organizacyjnych, w tym m.in. filii Miejskiego Domu Kultury, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Straży Miejskiej. Na spotkaniu zaprezentowano proces programowania rewitalizacji w mieście, ze szczególnym uwzględnieniem Bogucic, dyskutowano o silnych i słabych stronach obszaru, analizowano mapy, zdjęcia, a także zainaugurowano pracę warsztatową nad przestrzennym rozkładem miejsc problemowych, zaniedbanych oraz takich, które mają potencjał rozwojowy lub już stanowią punkty o dużej atrakcyjności. Szeroka reprezentacja lokalnych interesariuszy procesu rewitalizacji w Bogucicach, zaowocowała intensywną pracą warsztatową i pozwoliła uzyskać wszechstronną, kompleksową informację.

8. Informacje kulturalne
Miejski Dom Kultury „Koszutka”, Katowice ul. Grażyńskiego 47, tel. 258-92-00

28 lipca, godz. 17.00
Miejski Dom Kultury „Koszutka” filia „Dąb” ul. Krzyżowa 1
Koncert młodzieżowego chóru Fusion w sali audiowizualnej MDK Koszutka filia Dąb. Wstęp wolny.

Miejski Dom Kultury „Ligota”, Katowice ul. Franciszkańska 33, tel. 252-32-34

28 lipca, godz. 17.00,
Park Zadole, ul. Wczasowa 15
„Muzyka marzeń w Parku Zadole”. Koncert „Projekt Grechuta” Myrczek & Tomaszewski. Wstęp wolny.

Miejski Dom Kultury „Południe”, Katowice ul. Boya-Żeleńskiego 83, tel. 209-47-73

27 lipca, godz. 19.30
Piotrowice, ul. Łętowskiego 18 (boisko szkolne).
Art Music Trio. Koncert zespołu o brzmieniu nawiązującym do najlepszych wykonań argentyńskiego tanga, muzyki francuskiej, filmowej, standardów jazzowych, utworów muzyki klasycznej i rozrywkowej. Wstęp wolny.

Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Katowice al. W. Korfantego 6, tel. 259-90-40

27 lipca, godz. 18.00
„Próba sił” – wernisaż wystawy/ Artyści biorący udział w wystawie:
Agnieszka Antkowiak, Marta Antoniak, Ewa Axelrad, Przemek Branas, Norbet Delman, Karolina Jarzębak, Martyna Kielesińska, Emilia Kina, Dominika Knapik, Daniel Koniusz, Dominika Kowynia, Piotr Łakomy. Więcej informacji o wystawie: http://www.bwa.katowice.pl/p/626/proba_sil__zapowiedz_wystawy__wernisaz_27_lipca// Wstęp wolny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj