Jednym z najczęściej wybieranych sposobów na stworzenie aranżacji pomieszczenia jest obecnie styl skandynawski. Jego popularność jest jak najbardziej zrozumiała: sprawia on, że wnętrza są jasne, przestronne, nieprzeładowane, a przy tym przytulne i przyjazne. Jak dobrać poszczególne elementy wystroju, by uzyskać pożądany efekt?
Źródłem skandynawskiej prostoty jest inspiracja światem natury. Wnętrza te charakteryzują się więc minimalizmem oraz funkcjonalnością. Znakiem rozpoznawczym tego stylu jest umiejętne wykorzystanie i łączenie stonowanych kolorów: szczególnie bogatej palety różnych odcieni bieli i szarości. Wbrew pozorom, podczas tworzenia aranżacji najtrudniejsze może okazać się zachowanie umiaru i bezpretensjonalności. W dzisiejszym świecie pełnym chaosu łatwo jest o zbyt dużą liczbę przedmiotów oraz tworzony przez nie bałagan. Jeśli jednak zadamy sobie trochę trudu i z sukcesem stworzymy eleganckie, oszczędne wnętrze, pomoże nam ono wyciszyć się i oczyścić z codziennego zgiełku. Słowa klucze potrzebne do zrozumienia stylu skandynawskiego to: równowaga, umiar i harmonia. Cechy te pomagają nam poczuć się bezpiecznie, a także efektywniej pracować i odpoczywać. Warto zauważyć, że tego typu stylistyka jest bardzo uniwersalna i odpowiednia dla różnych wnętrz. Z powodzeniem zastosujemy ją zarówno w kuchni, jak i w salonie, przedpokoju, sypialni czy pokoju dziecięcym.
Przestrzeń oraz światło
Charakterystycznymi cechami skandynawskich wnętrz są jasne barwy i duża ilość światła. Przede wszystkim możemy w nich spotkać śnieżną biel (na ścianach, podłodze, a także meblach), écru, jasny, chłodny błękit oraz różne odcienie szarości. Walory tych kolorów są niezaprzeczalne, szczególnie dla małych metraży: optycznie powiększają, rozjaśniają i oczyszczają przestrzeń. W Skandynawii panują długie zimy, które charakteryzują się brakiem dostatecznego dostępu do promieni słonecznych. Wobec tego mieszkańcy tamtych rejonów zaczęli podejmować próby zwielokrotnienia ich działania: stawiają na duże, nieosłonięte okna i kolorystykę odbijającą światło. Oprócz tego upodobali sobie proste lampy oraz naturalne świece, rozświetlające ich domy po zapadnięciu zmroku. Jak dobrać źródła światła odpowiednie dla stylu skandynawskiego? Lampy wiszące powinny stanowić oświetlenie główne. Najlepiej postawić na białe, szare lub srebrne, wykonane z metalu lub tworzyw sztucznych, w geometrycznych kształtach. Bardzo efektownie prezentują się modele o niskich kloszach zawieszone w szeregu. Wśród lamp stojących najbardziej popularne są te na trójnogu lub nawiązujące formą do kreślarskich. Dzięki możliwości regulacji są bardzo wygodne i funkcjonalne. Jeśli chodzi o lampy stołowe, sprawdzą się klasyczne modele z abażurem o kulistej podstawie. Warto wybrać te wykonane z drewna, które ocieplą wnętrze i dodadzą mu przytulności. Ważną cechą wnętrz w stylu skandynawskim jest ich przestronność. Bardzo popularnym rozwiązaniem są kuchnie otwarte na salon, które sprawdzą się nawet w bardzo małych mieszkaniach. Kluczem do otrzymania wygodnego pomieszczenia, umożliwiającego swobodne poruszanie się, jest sztuka eliminacji. W pokoju ma się znaleźć tylko to, co w nim niezbędne. Nie musimy zapełniać pustych kątów – dają one wrażenie większej przestrzeni.
Meble
W minimalistycznym domu nie ma miejsca na niepotrzebne, kurzące się bibeloty. Wszystkie sprzęty i meble powinny być praktyczne, wysokiej jakości, niezawodne, a także lekkie i łatwe do przenoszenia. Z uwagi na zamiłowanie do natury, w cenie są przedmioty wykonane z jasnego drewna oraz sklejki, wytwarzane ekologicznymi metodami. Ważne jest umiejętne łączenie tradycji z nowoczesnością: starych mebli przekazywanych z pokolenia na pokolenie z nowymi, które również mają za zadanie służyć nam przez długie lata. Centrum salonu stanowi wygodna, duża sofa lub narożnik. Podobnie jest z łóżkiem w sypialni. Meble te mają zapraszać do relaksu i odpoczynku. Zazwyczaj charakteryzują się prostymi formami oraz wykorzystaniem naturalnych materiałów i tkanin. Nakrywamy je wełnianymi kapami lub owczymi skórami. Skandynawskie stoły są duże, proste, solidne i drewniane. Ich wygląd jest zaledwie tłem dla krzeseł, które wyróżniają się na tle stonowanego, minimalistycznego otoczenia. Często mają żywe kolory i fantazyjne kształty, nierzadko występują na trzech nogach lub na biegunach. Muszą być przy tym bardzo wygodne, ich siedziska są miękkie i komfortowe, obite skórą, bawełną lub lnem. Dla równowagi szafy, półki, komody czy regały charakteryzują się nieprzykuwającym uwagi designem. Pozbawione są elementów dekoracyjnych, a ich kształty są bardzo proste. Ich głównym zadaniem nie jest wpływanie na estetykę pomieszczenia, a dobre służenie właścicielowi, mają więc być przede wszystkim solidne, funkcjonalne i pojemne.
Akcesoria i dodatki
W skandynawskich wnętrzach nie stawia się na epatowanie luksusem oraz manifestowanie statusu materialnego poprzez wyszukane dekoracje. Mimo wszystko, wystrój powinien być przytulny i przyjazny dzieciom. Rozwiązaniem są dodatki o indywidualnym charakterze i praktycznym zastosowaniu. Bardzo popularne są miękkie poduszki oraz koce – przeważnie w innych kolorach niż otoczenie oraz wykonane z naturalnych tkanin. Oprócz tego w skandynawskich wnętrzach możemy znaleźć prostą ceramikę, naturalne kamienie, kosze wiklinowe, świece, designerskie ramki na zdjęcia oraz duże, proste litery – jako podpórki do książek lub ozdoba zawieszona na ścianie. Szwedzi są specjalistami w dziedzinie funkcjonalnego zagospodarowania przestrzeni: wykorzystują dostępne miejsce w jak najbardziej efektywny sposób, wymyślają nowe przeznaczenie dla przedmiotów i pomieszczeń. Potrafią przy tym stworzyć wnętrza ciepłe, przytulne i eleganckie. Warto brać z nich przykład, by we własnym lokum otrzymać podobne cechy bez niepotrzebnego nadwyrężania budżetu.
Alicja Skibińska