Antoni Cygan ponownie został rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

0
2460

Najlepszy wybór

 

Mieszkańcy Zabrza na co dzień mają okazję podziwiać kunszt i talent profesora Antoniego Cygana. Jego dziełem jest, m.in. kompleksowy projekt wnętrza, ołtarzy oraz malarstwo w kościele św. Pawła Apostoła. Zabrze gościło także indywidualne wystawy prac artysty, który urodził się w tym mieście w 1964 roku. Oprócz działalności twórczej, Antoni Cygan dał się poznać także, jako świetny pedagog oraz rektor ASP. Zawodowo związany z tą uczelnią od 1992 roku, stanął na jej czele w 2012 roku. Rektorska kadencja upłynęła w kwietniu tego roku. Kolegium Elektorów Akademii Sztuk Pięknych nie miało najmniejszych wątpliwości, aby tę zaszczytną i odpowiedzialną funkcję po raz kolejny, na cztery lata powierzyć profesorowi Antoniemu Cyganowi. Wybór przeszedł przy 47 głosach „za” i jednym wstrzymującym się.

Antoni Cygan obronił dyplom w Pracowni Projektowania Graficznego prof. Tomasza Jury oraz w Pracowni Malarstwa prof. Antoniego Kowalskiego w Zamiejscowym Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, który został przekształcony później w samodzielną ASP w Katowicach.

Pierwsze zawodowe kroki w macierzystej uczelni stawiał, jako asystent w Pracowni Rysunku i Malarstwa. Po kilku latach został jej szefem. W roku 2003 uzyskał stopień doktora habilitowanego. W dwa lata później został profesorem nadzwyczajnym.

Antoni Cygan jest autorem wielu wystaw indywidualnych, które prezentował nie tylko w Zabrzu ale także w Katowicach, Gliwicach, Lionie, Helsinkach, Londynie, Opawie. Brał udział w wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Jest autorem kilku cykli Drogi Krzyżowej, między innymi do Bazyliki NMP w Licheniu. Zajmuje się również projektowaniem wnętrz kościołów. Jego talent w zakresie sztuki sakralnej doceniają nie tylko wierni kościoła św. Pawła Apostoła w Zabrzu. Antoni Cygan projektował, m.in. kościół św. Urbana w Paniówkach oraz Kaplicę Domu Księży emerytów w Katowicach.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj