UNICEF: 1 stycznia 2019 r. w Polsce urodziło się prawie tysiąc dzieci

0
4796

Nowy Jork/Warszawa, 1 stycznia 2019 r. – W pierwszy dzień roku na świat przyszło ok. 395 tys. dzieci. Wśród nich jest ok. 950 najmłodszych urodzonych w Polsce.

W wielu miastach na świecie uczestnicy zabaw sylwestrowych przywitali nie tylko Nowy Rok, ale i swoich najmłodszych mieszkańców. 1 stycznia w Sydney urodziło się 168 dzieci, w Tokio 310, w Pekinie 605, w Madrycie 166, a w Nowym Jorku 317. W Warszawie urodziło się 67 dzieci, czyli porównywalnie do Paryża (74).

Najprawdopodobniej pierwsze dziecko w 2019 roku urodziło się na Fiji, a ostatnie tego dnia – w Stanach Zjednoczonych. Aż 25% wszystkich noworodków urodzonych w Nowy Rok przyszło na świat w Azji Południowej (99 183). Prawie połowa dzieci urodzonych 1 stycznia wzięło swój pierwszy oddech w zaledwie 8 krajach:

  1. Indie —  ok. 69 tys.
  2. Chiny —  ok. 44 tys.
  3. Nigeria —  ok. 25 tys.
  4. Pakistan —  ok. 15 tys.
  5. Indonezja —  ok. 13 tys.
  6. Stany Zjednoczone —  ok. 11 tys.
  7. Demokratyczna Republika Konga —  ok. 10 tys.
  8. Bangladesz —  ok. 8 tys.

W pierwszym dniu roku rodziny na całym świecie przywitały dzieci o imionach: Aleksander, Haruto, Logan, Mateo czy Emma. W Polsce najpopularniejsze imiona dla najmłodszych to: Antoni, Julia, Zuzanna, Jan, Jakub, Zofia, Maja, Szymon, Hanna i Lena.

Niestety w kilku krajach na świecie wiele dzieci nie otrzyma imienia, ponieważ nie przeżyją swojego pierwszego dnia. W 2017 r. około miliona najmłodszych zmarło w dniu, w którym przyszło na świat, a 2,5 mln w pierwszym miesiącu życia. Większość z nich z powodów, którym potrafimy zapobiegać takich jak przedwczesne rozwiązanie, komplikacje okołoporodowe, sepsa czy zapalenie płuc.

W pierwszym dniu roku apelujemy do społeczności międzynarodowej o zapewnienie każdemu dziecku prawa do opieki medycznej oraz zdrowego i bezpiecznego startu w życie. Możemy uratować miliony dzieci, jeśli zainwestujemy w szkolenia dla personelu medycznego oraz wyposażenie dla szpitali, mówi Charlotte Petri Gornitzka, Zastępca Dyrektor Generalnej UNICEF.

W ciągu ostatnich trzydziestu lat osiągnęliśmy ogromny postęp w ratowaniu życia dzieci poniżej 5. roku życia (wskaźnik umieralności zmniejszył się o ponad połowę). Niestety taki postęp nie nastąpił w ratowaniu życia noworodków. Obecnie zgony dzieci, które zmarły podczas pierwszego miesiąca życia stanowią aż 47% zgonów wszystkich poniżej piątego roku życia.

© UNICEF/UN0269439/Kambou AFP-Services

© UNICEF/UN0269439/Kambou AFP-Services

UNICEF poprzez kampanię „Więcej niż dzień” apeluje o pomoc i zbiera fundusze na ratowanie życia noworodków oraz opiekę okołoporodową dla matek w krajach rozwijających się. Zebrane środki umożliwiają dostarczanie czystej wody i elektryczności do ośrodków medycznych, obecność wykwalifikowanego personelu medycznego podczas porodu czy zapewnienie niezbędnych leków. Pomóc można poprzez stronę unicef.pl/ratujedziecko.

Biorąc pod uwagę przewidywaną długość życia, dzieci urodzone w styczniu 2019 r. w krajach takich jak Dania, Belgia, Australia, Japonia czy Grecja mają szansę dożyć XXII wieku. Niestety niemal połowa najmłodszych, które przyjdą w tym roku na świat – ma na to niewielkie szanse. W Polsce przewiduje się, że dzieci urodzone w 2019 r. dożyją średnio do roku 2097. Z kolei dzieci narodzone w tym roku w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej będą żyły najkrócej – do 2073 r.

UNICEF życzy każdemu dziecku szansy na wykorzystanie w pełni swojego potencjału oraz życia w zdrowiu i radości. Możemy i musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby dać każdemu dziecku szanse do posiadania imienia, zabawy, nauki i życia.

© UNICEF/UN0269314/DEJONGH

###

Dodatkowe informacje:

Zdjęcia i filmy dotyczące tego tematu można znaleźć tutaj: here. Zdjęcia 12 dzieci urodzonych 1 stycznia w 12 strefach czasowych można zobaczyć tutaj: click here.

O UNICEF

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej – UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj