Praca z pasją, nieustanny rozwój, działania na rzecz innych

0
6210

Piotr Bralski od prawie trzech lat jest dyrektorem działu IT w polskim oddziale Microsoft. Od wielu lat zarządza infrastrukturą IT w międzynarodowych korporacjach. Jego głównym celem zawodowym jest budowanie długotrwałych relacji z klientami i dostarczanie im światowej klasy usług informatycznych firmy Microsoft. Za efektywne zarządzanie systemami informatycznymi oraz za szeroko pojętą działalność społeczną Piotr Bralski uzyskał nominację do tytułu Lider z powołania.

DSC 0397

Nieustanny rozwój kompetencji

Piotr Bralski od zawsze interesował się nowymi technologiami. Wiedza i umiejętności zdobyte w Technikum Ekonomicznym w Nowym Dworze Mazowieckim okazały się przydatne na studiach, które kolejno podejmował. Najpierw, w 2007 roku, ukończył Wyższą Szkołę Informatyki Stosowanej i Zarządzania WIT w Warszawie, a w 2009 roku zdecydował się na podyplomowe studia, które odbył na SGH na kierunku Effective IT Management and IT Governance. To jednak panu Piotrowi nie wystarczyło i w 2015 roku na Akademii Leona Koźmińskiego zrobił MBA IT przeznaczone dla kadry kierowniczej i przedsiębiorców, potwierdzające posiadanie wysokich kwalifikacji menedżerskich w tym sektorze.

Karierę rozpoczął jako specjalista sieciowy i administrator systemów, co – jak przekonuje – fascynuje go do dzisiaj. Zanim przeniósł się do Microsoftu, przez ponad 10 lat pracował w Dellu, amerykańskiej międzynarodowej korporacji. – To był bardzo interesujący okres, zdobyłem wiele cennych doświadczeń życiowych, a jak wiadomo, człowiek uczy się przez całe życie, dlatego też zdecydowałem się na kolejny krok – tłumaczy pan dyrektor i dodaje, że niezwykle ważne jest to, aby pracować w miejscu, w którym się realizujemy. Dla niego taką przestrzenią jest obecnie Microsoft Polska, w którym miał szansę zbudować swój zespół od podstaw.

Duży wpływ na mój rozwój miało zrobienie testu Gallupa, który pokazał mi moje mocne strony i to, w czym naprawdę jestem dobry. Uważam jednak, że wiele obszarów można rozwijać poprzez ciągły proces samorozwoju – zapewnia Piotr Bralski.

Microsoft w skali globalnej

Pan dyrektor jest przekonany, iż jednym z kluczy do sukcesu jest zdobycie biegłej znajomości języków obcych, zwłaszcza języka angielskiego. Microsoft jest firmą globalną, a on i jego pracownicy współpracują ze specjalistami różnych narodowości. Ważne jest, aby móc wykorzystać tą różnorodność podczas realizacji projektów, szczególnie tych w których chcemy zbudować nowe innowacyjne rozwiązania . – Budując nasze zespoły, chcemy angażować jak najwięcej osób z różnych części świata, chociaż każda z nich ma inny styl działania. Ale kiedy już się porozumieją, daje to dużo lepsze efekty niż podczas pracy w jednolitych zespołach – zauważa.

pokaz

W Polsce firma istnieje od 1992 r. W swoich filiach na całym świecie Microsoft zatrudnia ponad 120 tys. specjalistów z różnych dziedzin, w tym około 550 osób w naszym kraju. Polskie biuro firmy znajduje się Warszawie, natomiast zespół świadczy usługi dla wielu innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Dlatego też pracownicy podlegają nieustannym procesom kształcenia, by z łatwością budować relacje z nowo poznanymi fachowcami.

Podstawą kultury organizacyjnej Microsoftu jest „Growth Mindset”. Według tej filozofii nasz potencjał oraz umiejętności nie są z góry określone. Dzięki ciężkiej pracy oraz wytrwałości możemy je ciągle rozwijać. Co za tym idzie każde nowe wyzwanie oraz projekt powinny być traktowane jako możliwość rozwoju. Naszym celem, każdego dnia powinno być stawanie się lepszą wersją siebie. W Microsoft przekłada się to na to, że nie boimy podejmować się ryzyka i wychodzić poza swoją strefę komfortu. Oczywiście w to wkalkulowana jest również porażka – przyznaje Piotr Bralski.

Raz na dwa tygodnie zespół, którym kieruje, spotyka się, by przedyskutować zaplanowane zadania i projekty. Natomiast w każdym kwartale wybierany jest jeden temat, nad którym on i jego pracownicy chcą się skoncentrować, np. bezpieczeństwo IT, sieci komputerowe, chmura, etc.

Chmura podstawą strategii Microsoft

Microsoft jest liderem w zakresie rozwiązań dostarczanych w formie usług w modelu cloud computing i jako jedyny dostawca posiada kompleksową ofertę zarówno infrastruktury, platformy programistycznej oraz aplikacji dostępnych w chmurze obliczeniowej. Całe środowisko tworzy spójną platformę Cloud OS, działającą w oparciu o m.in. Microsoft Azure oraz Office 365.

Rozwiązania te mogą być dostarczane klientom w modelu chmury publicznej, ale również prywatnej oraz hybrydowej, która jest połączeniem obu modeli dostosowanych do potrzeb klienta. Rozwiązania oparte o chmurę obliczeniową stają się coraz bardziej popularne głównie z powodów wysokiego bezpieczeństwa, elastyczności oraz obniżenia kosztów. 

Realizuję wiele projektów globalnych: upraszczamy procesy biznesowe, łączymy ze sobą aplikacje i bazy danych. Teraz skupiamy się np. na wykorzystaniu Power BI, dzięki tej usłudze, możemy monitorować najważniejsze informacje biznesowe oraz analizować je w łatwy i przejrzysty sposób – podkreśla.

Inwestycje w edukację, przedsiębiorczość, działalność społeczną

Warto zaznaczyć, iż dla Microsoftu inwestycje w polską edukację i przedsiębiorczość mają realny wpływ na innowacyjność i konkurencyjność każdego beneficjenta. Dlatego też firma przekazuje bezpłatnie granty technologiczne, oprogramowanie oraz świadczy usługi start-upom, organizuje warsztaty i seminaria, bierze także udział w „Grze o staż” i po roku zatrudnia najbardziej wyróżniających się studentów.

Na przestrzeni ostatnich 5 lat Microsoft przekazał młodym polskim firmom granty technologiczne o wartości ponad 400 milionów złotych! W ramach Customer Access Program Microsoft umożliwia start-upom z wysokim potencjałem zaprezentowanie swoich rozwiązań partnerom biznesowym firmy. Zdaniem Piotra Bralskiego to godna pochwały filozofia.

On sam natomiast współpracuje z kilkoma stowarzyszeniami (jednym z nich jest Fundacja Szczęśliwej Drogi), wspiera także najmłodszych z Domów Dziecka, przygotowując inspirujące wykłady dla grup, którym firma Microsoft stara się pokazać, że IT jest czymś, czego warto się uczyć. Po takim spotkaniu dzieci dostają zestaw zadań do zrobienia w domu, później z tej grupy wybierane są osoby biorące udział w kolejnym programie, na którym mogą zdobyć odpowiednie certyfikaty, czy wygrać szkolenia dedykowane, np. z programowania czy pakietu Office.

Prywatnie

Piotr Bralski nie ukrywa, iż dużo czasu poświęca na aktywność fizyczną. – Poza życiem firmowym i rodzinnym trzeba mieć czas dla siebie. Próbowałem wielu sportów, teraz trenuję crossfit – podczas tak intensywnych ćwiczeń można wszystko odreagować, szczególnie psychicznie. Do tego dochodzi Krav Maga, czyli najbardziej skuteczny system samoobrony i walki wręcz – opowiada pan dyrektor, który w tegoroczne wakacje wybrał się wraz z żoną i dwójką synów (dwu- i pięcioletnim) w podróż na rowerach po Austrii. Cała trasa wyniosła ponad 220 kilometrów, a rodzina Bralskich przejechała ją w 5 dni.

Uważa, że oderwanie od pracy nie tylko wzbogaca jego życie prywatne, ale pozwala na nabranie koniecznego dystansu do zarządzania pracownikami i systemami IT. Jednak w wolnych chwilach tak całkiem nie zapomina o informatyce, bo jak tu nie usiąść z synem do komputera i nie zagrać w jakąś fajną grę Microsoftu, która przynosi im obu tyle przyjemności.

 Natalia Doległo

Bata Sekuła

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj