Wybierz odpowiedni kask. Najlepsza rowerowa inwestycja

0
1986

Wybór odpowiedniego kasku to wyzwanie, przed którym staje każdy rowerzysta. Bezpieczeństwo musi iść w parze z wygodą i komfortem użytkowania, dlatego ten kluczowy element wyposażenia zawsze stanowi gorący temat do dyskusji. Jak go dobrać? W jaki sposób chroni naszą głowę i dlaczego na rynku jest tak dużo kasków?

Obserwując polskich rowerzystów, łatwo zauważyć, że coraz więcej z nich jeździ w kaskach. Znacznie częściej z tego atrybutu korzystają kolarze górscy i szosowi niż amatorzy używający rowerów do krótkich przejażdżek w mieście lub podczas krótkich weekendowych wypadów.

Jak wybrać kask rowerowy?

Zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj kasku, należy zwrócić uwagę na rozmiar i kształt skorupy. Źle dobrany kask spowoduje, że jazda na rowerze nie sprawi nam przyjemności i szybko będziemy chcieli go zdjąć. Jak więc dobrać odpowiedni rozmiar? Po prostu trzeba kask przymierzyć. Nawet jeśli sprawdzimy, jaki mamy obwód głowy, to może się okazać, że najlepiej pasował będzie nam taki o kilka rozmiarów większy. Szczególnie, że wielu producentów używa oznaczeń – podobnie jak w branży odzieżowej – S, M, L, XL. Dlatego pamiętajmy – kask musi dobrze leżeć na głowie.

Otwory wentylacyjne w kasku rowerowym

Istotnym elementem są też otwory wentylacyjne. To one podnoszą nasz komfort jazdy przez dobrą wentylację, szczególnie podczas wysokich temperatur. Kaski mogą mieć różną liczbę otworów spowodowaną ich przeznaczeniem, na przykład kask areo przeznaczony do kolarstwa szosowego ma ich o wiele mniej niż klasyczny kask. Niektóre kaski szosowe i te przeznaczone do jazdy MTB mają specjalne nakładki lub pokrowce przykrywające otwory. Zwiększa to możliwość dopasowania kasku do warunków atmosferycznych, gdy jeździmy w deszczu lub przy niższej temperaturze. Taka nakładka zamyka dopływ powietrza, a ponadto sprawia, że kask jest bardziej aerodynamiczny. Jeśli lubimy jeździć szybko, zdecydujmy się na kask aero jednak jeśli chcemy mieć kask bardziej uniwersalny wybierzmy taki który ma większą liczbe otworów. Wtedy głowa nie będzie tak bardzo się pocić podczas jazdy w terenie.

Ile ma ważyć kask?

Przy wyborze kasku warto zwrócić uwagę na jego wagę. O ile przy krótkich, amatorskich przejażdżkach nie będzie to miało tak dużego znaczenia, to już przy bardziej wyczynowej jeździe każdy gram mniej na głowie znacznie poprawia osiągi.

Technologia i jakość kasku

Większość kasków rowerowych to po prostu uformowany spieniony polistyren, który pod dużym ciśnieniem wstrzykiwany jest do odpowiedniej formy, która stanowi jego szkielet. To technologia zwana in-mould. Inną metodą jest MIPS (Multi-directional Impact Protecion System), w którym kask jest dwuczęściowy. Składa się ze skorupy zewnętrznej, a także specjalnej wkładki – wyjaśnia Zachęcam wszystkich do zakładania kasku nawet na najkrótsze przejażdzki rowerowe. Kornel Osicki, menedżer grupy kolarskiej Kross Racing Team oraz trener kadry narodowej w kolarstwie górskim.

Producenci kasków dodają do nich często różne akcesoria. Jednym z ciekawszych jest wkładka z siatki chroniąca przed owadami. Można też zaopatrzyć się w pokrowiec do transportu, uchwyt do zamontowania lampki, a nawet wkładki chłodzące. Wybierając kask, decydujmy się na ten wysokiej jakości. Odpowiednie produkty można nabyć w specjalistycznych sklepach rowerowych. O jakości przekonujemy się często dopiero w momencie, gdy się przewracamy. Warto pamiętać, że kask ma prawo rozlecieć się na kawałki podczas upadku na ziemię. Najważniejsze, by ochronił czaszkę przed jego skutkami.

Kask MTB

Jest to rodzaj najbardziej uniwersalnych kasków. Jeśli nie mamy pojęcia, który wybrać, szukajmy na początku w tej grupie. Znakomita większość kasków MTB ma specjalne daszki, które chronią na przykład przed zwisającymi gałęziami, gdy jedziemy przez las.

Kaski downhill

Są to kaski, które bardzo przypominają kaski motocyklowe. Wszystko dlatego, że zapewniają najlepszą ochronę głowy. Zabezpieczają czaszkę, szczękę, a jeśli dodatkowo skorzystamy z gogli, również oczy.

Kaski enduro

Są bardzo podobne do kasków MTB, ale chronią głównie potylicę i dolną część czaszki.

Kask orzeszek

Ten typ kasku wykorzystywany jest głównie przez fanów rowerów BMX, a także rolkarzy i deskorolkarzy. Mają bardzo mocną konstrukcję, ale minimalną wentylację.

Kask do jazdy miejskiej

Charakteryzują się tym, że mają niewiele otworów wentylacyjnych. Po miejskich ulicach jeździ się zwykle z umiarkowaną prędkością. Takie kaski skutecznie też chronią przed deszczem. Mało otworów powoduje, że nie zmokniemy.

Kaski do wyścigów czasowych

Jeśli chcemy się ściągać na czas, najlepsze będą aerodynamiczne kaski. Większość z nich ma montowaną na magnesy szybkę, która poprawia aerodynamikę. Nie mają daszków przeciwsłonecznych. Muszą bowiem być bardzo aerodynamiczne. Są kaskami znacznie mniej wytrzymałymi od kasków MTB.

Kaski dziecięce

Różnią się od tych „dorosłych” głównie rozmiarem i barwniejszą kolorystyką.

***

KROSS jest liderem rynku rowerowego w Polsce. Firma powstała w 1990 r., a w jej portfolio znajduje się także marka Le Grand, skupiająca m.in. miejskie rowery elektryczne, rekreacyjne czy inspirowane pierwszymi modelami rowerów miejskich z linii Originals. W zakresie sponsoringu sportowego firma wspiera Kross Racing Team i Delikia Kross MTB Team oraz sportowców, Igora Tracza i Bartka Huzarskiego. Rowery marki, w oparciu o autorskie rozwiązania i innowacyjne technologie, powstają w fabryce karbonowej, znajdującej się w Przasnyszu nieopodal Warszawy. Założycielem i właścicielem firmy jest Zbigniew Sosnowski.

Więcej informacji:

http://www.kross.pl/

https://legrandbikes.pl/

http://www.krossracingteam.pl/

Kontakt dla mediów:

Bartosz Sosnówka

communications manager

E: [email protected]

M: 517 476 361

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj