VI Europejski Kongres MŚP – podsumowanie pierwszego dnia.

0
1900

Plan dla gospodarki i biznesu.

Ponad 6 tysięcy zarejestrowanych uczestników, debata z udziałem wicepremiera Piotra Glińskiego, wystąpienia Elżbiety Bieńkowskiej, Adama Bodnara, Jerzego Buzka, Janusza Piechocińskiego czy Janusza Steinhoffa. Delegacje z kilkudziesięciu państw, w tym z USA, ministrowie, ambasadorzy, konsulowie, eksperci z kraju i zagranicy. Samorządowcy, środowisko naukowe i liczne grono przedsiębiorców. Od dziś przez 3 dni Katowice są europejską stolicą małych i średnich przedsiębiorstw.

Konferencja prasowa EKMŚP i otwarcie Targów Biznes Expo

Wicepremier Piotr Gliński podczas konferencji prasowej nawiązał do rządowego Planu Odpowiedzialnego Rozwoju, nazywając go jednym z filarów obecnej polityki państwowej, w którym bardzo ważne miejsce zajmują właśnie małe i średnie przedsiębiorstwa. Stwierdził też, że gospodarka jest podstawą rozwoju Polski. – Jest to sprawa bardzo ważna – powiedział Wicepremier Piotr Gliński – Musimy wyjść z pułapki średniego rozwoju, musimy przeskoczyć te ograniczenia, które dotykają krajów takich, jak Polska. I w tym wszystkim sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw jest szalenie istotny. On także znajduje miejsce w naszym programie, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju środki wsparcia.

 

Z kolei Jerzy Buzek spojrzał na problem z płaszczyzny Unii Europejskiej, przedstawiając pewne bariery dotyczące rozwoju gospodarki unijnej jako jednej z najbardziej konkurencyjnych na świecie. Do tych ograniczeń Jerzy Buzek zaliczył błędy w edukacji, które są przyczyną niezadowalającej liczby małych i średnich firm w Europie. Według europosła w programach szkolnych nowoczesne kształcenie biznesowe powinno znaleźć o wiele lepsze miejsce, niż dziś. Po drugie jego zdaniem jest to kwestia dostępu do kapitału. Buzek zaznaczył, że przygotowany jest program EFIS zwany też Planem Junckera, w ramach którego do wykorzystania jest 75 mld euro przeznaczonych na rozwój firm. Skorzystało z niego 157 tysięcy firm w Europie, a w Polsce zdecydowanie za mało. Kolejna sprawa to innowacyjność i możliwość sięgnięcia w tym zakresie po kolejne środki z UE. W jego opinii czwartym elementem jest biznesowe otwarcie na świat, w tym na Stany Zjednoczone. Jerzy Buzek jako piątą barierę wymienił administrację zarówno na płaszczyźnie państwowej, jak i europejskiej.

Jeśli te pięć barier – powiedział Jerzy Buzek – będziemy widzieli razem jako przeszkody w tworzeniu innowacyjnej, nowoczesnej gospodarki, jeśli będziemy je usuwać na poziomie regionalnym, krajowym i europejskim, to na pewno nam się uda.

W konferencji prasowej wziął również udział Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, który zwracał uwagę na kwestie prawne dotyczące przedsiębiorców: – Do biura Rzecznika trafia rocznie około 3 tysięcy skarg dotyczących pracy w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Dotyczą one między innymi kontroli, dotacji, wartości regulacji, składek na ubezpieczenie czy spraw karnych. Bardzo istotne jest, zdaniem Bodnara, by prawo było stabilne, organy państwowe działały w sposób odpowiedzialny oraz by funkcjonowała sprawna administracja.

Oficjalny początek wielkiego święta przedsiębiorczości

Uroczystego powitania i otwarcia Kongresu dokonał Tadeusz Donocik, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, organizatora Kongresu: – W Europie 23 mln mikro, małych i średnich firm generuje obecnie ok. 75 proc. wszystkich miejsc pracy, w Polsce – 67 proc. Przedsiębiorstwa tego sektora wypracowują ok. 70 proc. europejskiego i 50 proc. polskiego PKB. W Polsce działa ok. 1,8 mln małych i średnich firm. Na naszym Kongresie jest więc o czym dyskutować.

W ceremonii otwarcia Donocikowi towarzyszyli: Marcina Krupa – Prezydent Miasta Katowice będącego gospodarzem Kongresu oraz przedstawiciele współgospodarzy: Jarosław Wieczorek, Wojewoda Śląski; Małgorzata Mańka-Szulik, Prezydent Miasta Zabrze, Przewodnicząca Górnośląskiego Związku Metropolitalnego; Józef Pilch, Wojewoda Małopolski i Kazimierz Karolczak, Członek Zarządu Województwa Śląskiego.

– Kreacja rozpoczyna się w małych i średnich przedsiębiorstwach i dopiero później emanuje na duże przemysły i ogromne biznesy. Cieszę się, że możemy tę kreację w pewien sposób kształtować w Katowicach. Gratuluję organizatorowi pomysłu i jestem przekonany, że kolejny Kongres dostarczy nam wielu ciekawych wniosków, którymi chcemy zarazić nasz rząd, naszych decydentów. Wszystko po to, by tworzyć prawo przyjazne dla sektora MŚP – powiedział Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice.

Czy MŚP ma się czego obawiać?

Sesję inauguracyjną zakończyły debaty polityczno-gospodarcze. Pierwsza z udziałem gościa specjalnego – Elżbiety Bieńkowskiej, dotyczyła małej i średniej przedsiębiorczości w nowym środowisku międzynarodowym. Komisarz UE ds. Rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP debatowała m.in. z Davidem Caro, Prezesem Zarządu European Small Business Alliance czy Chandrakantem Salunkhe, Prezesem Indyjskiej Izby Małej i Średniej Przedsiębiorczości o przyszłości wolego handlu czy sytuacji Europy po Brexicie.

Jako politycy jesteśmy zobowiązani – to jest nasz obowiązek – żeby stwarzać wam warunki pracy – zapewnił uczestników kongresu wicepremier Piotr Gliński podczas drugiej tego dnia debaty, poświęconej Planowi na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Obok wicepremiera w debacie o rządowym programie wzięli udział:

Andrzej Arendarski, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie, Jan Krzysztof Bielecki, Prezes Rady Ministrów w 1991 roku, Jerzy Hausner, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w latach 2003-2005, Janusz Piechociński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki w latach 2012-2015, Janusz Steinhoff, Przewodniczący Rady KIG oraz RIG w Katowicach, Wiceprezes Rady Ministrów w latach 2000-2001, Minister Gospodarki w latach 1997-2001. Debatę poprowadził Kamil Durczok.

Apel do polskich polityków o porozumienie ponad podziałami

Oprócz oficjalnego otwarcia, pierwszego dnia Kongresu odbyły się panele dyskusyjne dotyczące m.in. czystego powietrza w Polsce. Wg danych Komisji Europejskiej corocznie w Polsce z powodu złej jakości powietrza umiera 44 tys. osób. Na 53 najbardziej zanieczyszczone miasta w Unii Europejskiej 24 znajdują się w Polsce, a 13 w woj. śląskim. Uczestnicy sesji „Czyste powietrze w regionie – polityki i technologie” podkreślali, że potrzebne jest porozumienie ponad podziałami wśród wszystkich sił politycznych, by wypracować wspólne rozwiązanie, które powstrzyma przedwczesne umieranie osób w Polsce z powodu niskiej jakości powietrza. Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego apelował: – Nie ma skutecznych programów walki z zanieczyszczeniami powietrza bez regulacji prawnych.

Jednym z ciekawszych spotkań okazała się sesja „W kierunku gwiazd. Jak podmioty z sektora MŚP mogą uczestniczyć w rozwoju sektora kosmicznego w Polsce”. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. o planach Polskiej Agencji Kosmicznej. Na innej sesji debatowano o zdrowych relacjach między pokoleniami i ich przełożeniu na gwarancję sukcesu firmy rodzinnej.

Wraz z Kongresem rozpoczęły się Targi Biznes Expo, które zgromadziły ponad 120 wystawców w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Targi to również spotkania z ekspertami z zakresu marketingu, sprzedaży, HR. We wtorek gościem specjalnym będzie Paweł Tkaczyk, specjalista od nowoczesnych sposobów budowania wizerunku marki opartych m.in. na storytellingu.

Wydarzeniem towarzyszącym zamykającym pierwszy dzień Kongresu Koncert jest koncert w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, mieszczącej się przy placu Wojciecha Kilara 1. W repertuarze znajdą się „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego, „Pory roku” Astora Piazzoli, a także „Orawa” i „Polonez” Wojciecha Kilara.

Przed nami jeszcze dwa dni pełne debat, wymiany wiedzy i doświadczeń. Jutro znów spotykamy się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W programie m.in. spotkania z przedstawicielami Google’a i Facebooka. Panel o pomocy prawnej dla przedsiębiorców, który poprowadzi Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. Odbędą się też sesje poświęcone ekonomii współdzielenia, górnictwu z punktu widzenia małych i średnich przedsiębiorstw i smart city.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie również wyjazdowa sesja Sejmiku Województwa Śląskiego, która odbędzie się podczas Kongresu. Tematem sesji będą inteligentne specjalizacje regionów czyli szukanie nowych kierunków rozwoju dla województw.

Przedstawicieli mediów zapraszamy również na wtorkową galę „Samorząd, który wspiera MŚP”, podczas której nagrodzone zostaną jednostki samorządu terytorialnego w sposób szczególny stwarzające dogodne warunki do rozwoju sektora MŚP. Gala odbędzie się w westybulu Urzędu Wojewódzkiego o godz. 18:00.

Wydarzenie odbywa się pod Wysokim Patronatem Parlamentu Europejskiego.

Organizator: Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach

Gospodarz: Miasto Katowice

Współgospodarze: Wojewoda Śląski, Województwo Śląskie, Województwo Małopolskie, Metropolia Silesia

Główny Partner Merytoryczny: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

Partnerzy Merytoryczni: Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Small Business International Cooperation Office, Rewipromien

FOTORELACJA:

Tadeusz Donocik – Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej

Katowice – Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia

Katowice – strefa kultury

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj