Trzy Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury dla Opery Śląskiej. Triumf bytomskiego teatru

0
2240
Ewa Majcherczyk

Bassem Akiki, Ewa Majcherczyk i Sławomir Naborczyk, odebrali 17 września w Warszawie, XII Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury. To sukces artystów związanych z Operą Śląską.

Artyści zostali wyróżnieni aż w trzech w kategoriach: Najlepszy dyrygent , Najlepsza śpiewaczka operowa i Najlepszy debiut (śpiewaka). Nie mogło być  piękniejszej niespodzianki na otwarcie bytomskiego teatru po letniej przerwie. Inauguracja 74. sezonu w Operze Śląskiej odbyła się zaledwie dzień wcześniej.

Teatralne Nagrody Muzyczne przyznawane są przez Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie.  Gala wręczenia odbyła się w Sali Wielkiej (Balowej) Zamku Królewskiego. Laureatów wszystkich kategorii XII Teatralnych Nagród Muzycznych wyłoniła kapituła, w skład której weszli najznamienitsi eksperci specjalizujący się w dziedzinach nagradzanych podczas konkursu: Izabela Kłosińska, Danuta Renz, Marek Chowaniec, Ryszard Karczykowski, Andrzej Pągowski, Adam Sztaba oraz Krystyna Mazurówna. Dodatkowo Janusz Józefowicz został powołany przez kapitułę jako ekspert w dziedzinie musicalu. Kapitule przewodniczyła Iwona Wujastyk, będąca zarazem dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego imienia Jana Kiepury, który jest organizatorem konkursu.

W ramach 18. kategorii nagrodzeni zostali twórcy i artyści z różnych dziedzin sztuki, składających się na działalność teatrów muzycznych.

Bassem Akiki

W kategorii Najlepszy dyrygent, nagrodę odebrał Bassem Akiki. Dyrektor artystyczny Opery Śląskiej został doceniony za kierownictwo muzyczne w  operze „Romeo i Julia” Charles’a Gounoda w reżyserii Michała Znanieckiego. Rolą  Julii w tym spektaklu, tytuł Najlepszej śpiewaczki operowej zdobyła Ewa Majcherczyk. Natomiast Sławomira Naborczyka wyróżniono w kategorii Najlepszy debiut  za kreację Edwina w „Księżniczce czardasza” Emmericha Kálmána, (reżyseria  Pia Partum).

Teatralne Nagrody Muzyczne są nie tylko uhonorowaniem najlepszych twórców i artystów teatrów muzycznych ale są one również drogowskazem dla publiczności, rekomendacją tego, co warto zobaczyć w najbliższym sezonie– powiedziała Iwona Wujastyk z Mazowieckiego Teatru Muzycznego.

Sławomir Naborczyk

Zatem także  w tym sezonie będzie można zobaczyć produkcję, za udział w której doceniono artystów Opery Śląskiej . Już  21, 23 i 25 września w repertuarze „Romeo i Julia”. Warto wspomnieć, że ta właśnie opera, święciła triumfy w marcu tego roku. Zdobyła  Nagrodę Teatralną Województwa Śląskiego Złotą Maskę w trzech kategoriach: Przedstawienie Roku 2017, rola wokalno-aktorska dla Andrzeja Lamperta (Romeo) i za scenografię dla Luigiego Scoglio.

Wśród laureatów XII Teatralnych Nagród Muzycznych znalazł się także Robert Bondara, który zdobył tytuł dla Najlepszego scenografa. Reprezentował wprawdzie  Teatr Wielki Operę Narodową, ale jest też reżyserem i choreografem spektaklu baletowego Opery Śląskiej „Szeherezada/Medea”. Spektakl można zobaczyć 18 i 30 września oraz 28 października.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj