UNICEF: alarmująca liczba krajów na świecie potrzebuje pomocy humanitarnej.
W 2008 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 19 sierpnia Światowym Dniem Pomocy Humanitarnej. W tym dniu oddajemy hołd wszystkim ludziom dotkniętym przez kryzysy humanitarne oraz tym, którzy z narażeniem życia niosą im pomoc.
Na samą pomoc humanitarną w 2015 r. UNICEF przeznaczył ponad 1,6 mld dolarów. W 2016 roku potrzeby są równie duże. Każdego dnia aż 755 pracowników UNICEF w terenie naraża swoje zdrowie i życie niosąc pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom i ich rodzinom. Potrzeby są jednak ogromne, a pomoc nie zawsze wystarczająca. UNICEF robi wszystko, aby dotrzeć z pomocą do każdego dziecka i dlatego apeluje o pomoc darczyńców z całego świata.
W 2015 r. UNICEF dostarczył pomoc humanitarną osobom poszkodowanym na skutek 310 sytuacji kryzysowych w 102 krajach świata. To najwyższy wynik od 10 lat – alarmuje UNICEF w Światowym Dniu Pomocy Humanitarnej.Kryzysy humanitarne dotknęły głównie kraje Afryki Zachodniej i Środkowej, Afryki Wschodniej i Południowej oraz Bliski Wschód i Afrykę Północną. Katastrofy naturalne i konflikty zbrojne są codziennością milionów dzieci i ich rodzin na całym świecie.
Całe wsie i miasteczka zostały zmiecione z powierzchni ziemi na skutek dwóch potężnych trzęsień ziemi w Nepalu, czy po przejściu cyklonu Pam w Vanuatu. Ebola zabiła ponad 11 000 osób, a brak bezpieczeństwa żywnościowego naraża miliony dzieci w Afryce na niedożywienie. W 2015 r. 250 mln dzieci mieszkało na obszarach dotkniętych przez konflikty zbrojne. W samej Syrii natychmiastowej pomocy humanitarnej wymaga ponad 6 mln dzieci, a w Jemenie skutki kryzysu humanitarnego dotykają 82% populacji. Z kolei konflikt w Sudanie Południowym zmusił ponad 2,3 mln osób do opuszczenia swoich domów.
Każdy kryzys humanitarny odciska piętno na sytuacji dzieci pozbawiając je prawa do prawidłowego rozwoju, bezpieczeństwa, żywności, zdrowia, możliwości edukacji, a w najgorszym wypadku – życia. W 2015 r. UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi m.in.: dostarczył czystą wodę dla 25,5 mln ludzi na świecie, zaszczepił na odrę 23 mln dzieci, a ponad 3 mln udzielił wsparcia psychologicznego. Ponadto 2 mln dzieci od 6. do 59. miesiąca życia było leczonych z powodu ostrego niedożywienia, a 7,5 mln dzieci do 18. roku życia umożliwiono dostęp do edukacji.